fbpx

Ogród moje królestwo

Ogrody zimowe. Co to jest, jak powstają i jakie mają zalety?

Choć żyjemy w strefie klimatycznej, w której występują cztery pory roku, jest sposób na to, aby cieszyć się zielenią przez całe dwanaście miesięcy. Umożliwiają to ogrody zimowe. Cechują się one funkcjonalnością, a zarazem mają nowoczesny, bardzo stylowy wygląd. Co warto o nich wiedzieć?

Ogrody aluminiowe – co to?

Ogrody zimowe są przedłużeniem tradycyjnego podwórka, a równocześnie powiększają przestrzeń domu. Pełnią one zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Ponieważ mają przeszklone okna, można przez nie spoglądać na zewnątrz. Panują w nich ściśle określone warunki, bez problemu da się więc uprawiać wewnątrz najróżniejsze rośliny, które kwitną przez cały rok. Wygląda ona jak altanka, a jej rozmiary i kształt zależą od zamawiającego projekt. Warto jednak wiedzieć, że bez pozwolenia na budowę, można wybudować oranżerię do 25 m kw. W ogrodach zimowych na ogół umieszczane są fotele, ławki, a nawet stół z krzesłami. A wszystko po to, aby miło spędzać w nich czas.

Zalety ogrodów zimowych

Ogrody zimowe mają wiele zalet, dzięki czemu cieszą się rosnącą popularnością:

  • pełnią funkcję całorocznego ogrodu, pozwalając na kontakt zielenią i stanowiąc przyjemne miejsce wypoczynku,
  • są idealnym miejscem na uprawę ziół oraz niektórych warzyw,
  • mogą przejąć funkcję salonu, gdzie domownicy spędzają czas i zapraszają gości,
  • poprawiają mikroklimat w domu oraz bilans cieplny budynku,
  • stabilizują poziom wilgotności powietrza oraz natlenienia,
  • można w nich zaaranżować gabinet, pokój dzienny, a nawet jadalnię,
  • cechują się wysoką odpornością na trudne warunki pogodowe,
  • są łatwe do montażu.

Jak powstaje ogród zimowy?

Ogrody zimowe można tworzyć wedle własnych upodobań. Ich konstrukcję stworzyć da się z różnych materiałów jak metal, drewno, aluminium czy tworzywa sztuczne. Warto wziąć jednak pod uwagę, że drewno wymaga regularnej konserwacji, tworzywa sztuczne zaś mogą z czasem zacząć odkształcać się pod wpływem temperatury. Nie bez powodu więc najczęściej wybierane są ogrody zimowe aluminiowe, gdyż jest to materiał trwały, który nie ulega korozji.

Osoba, która chce wykonać oranżerię, musi zastanowić się nad typem oszklenia. Do wyboru ma szkło standardowe, antywłamaniowe, hartowane, przeciwsłoneczne oraz barwione na masie. To od właściciela posiadłości zależy również, w którym kierunku będą otwierały się drzwi. Mogą być one także przesuwane lub harmonijkowe. Zdecydować można się na okna uchylne, rozwierne lub rozwierno-uchylne.

Oranżerię stworzyć da się własnymi siłami, choć jest opcja, aby zgłosić się do firmy specjalizującej się w tego typu realizacjach. Ogrody zimowe na wymiar są zawsze tworzone zgodnie z wytycznymi klientów, a także uwzględniają specyfikę budynku. Fachowcy podpowiedzą przy okazji, na jakie materiały najlepiej się zdecydować.