fbpx

Ogród moje królestwo

Szklarnia w ogrodzie, czyli zdrowe, smaczne uprawy na wyciągnięcie ręki

Szklarnia to nie tylko obiekt dekoracyjny, lecz przede wszystkim funkcjonalna przestrzeń, której przeznaczeniem jest pielęgnacja i wzrost upraw. Co więcej, tylko dzięki niej można skutecznie wydłużyć okres wegetacyjny roślin i to nawet w okresie późnej jesieni lub wczesnej wiosny.

Personalizacja przestrzeni

Funkcjonalne zalety szklarni nie ograniczają się do możliwości rozszerzenia swoich domowych upraw. Szklarnie Arlen Team - od strony organizacyjnej - to przestrzeń, którą można dowolnie personalizować. Jeśli ktoś lubi kwiaty, może ją wykorzystać właśnie w celu prowadzenia ich hodowli. Z kolei jeśli ktoś preferuje smaczne i pożywne warzywa, to może zasadzić w niej wybrane, ulubione przez siebie i bliskich płody rolne. Co więcej, od strony technicznej szklarnia również może być w pewnym stopniu personalizowana, gdyż można ją rozbudować, wzbogacić o system regulacji temperatury, nawodnienia, a nawet ogrzewania (w okresie zimowym).

Zamknięta przestrzeń dla hodowcy

Zalety szklarni wynikają również z jej specyficznej konstrukcji. Jej zewnętrzna powłoka skutecznie ochroni uprawy przed działaniem zimna, wiatru, wody, śniegu, przymrozków, a także gradobicia. Wytrzymałe szklarnie poliwęglanowe sprawdzają się również w okresie zimowym, gdyż niektóre z nich potrafią znieść obciążenie przekraczające 100 kg na metr kwadratowy. Oznacza to, że są to konstrukcje praktycznie bezobsługowe, gdyż nie trzeba w nich wymieniać paneli, ich konserwacja ogranicza się do zaledwie kilku czynności, a one same nie wymagają np. odśnieżania. W zamian można w nich uprawiać nawet dość egzotyczne gatunki roślin, takie jak arbuzy lub melony.

Idealna na małe przestrzenie

Typowa szklarnia wcale nie musi być dużym obiektem. Wręcz przeciwnie - potrzeby kilkuosobowego gospodarstwa domowego zaspokoi nawet mała szklarnia o powierzchni zaledwie 6 metrów kwadratowych. Z łatwością można zmieścić ją nawet na małej działce, dostosowując jej bieżące położenie do zmieniających się warunków miejscowych. Co ciekawe, przestawienie niektórych szklarni w zupełnie inne miejsce ogrodu nie wymaga specjalistycznych umiejętności i dużego doświadczenia w zakresie prac manualnych. Co ważne, zaleca się nawet, aby okresowo zmienić położenie szklarni w celu zregenerowania ziemi, na której wcześniej się ona znajdowała.

Podsumowując, trudno przecenić zalety szklarni i to nawet małej, bo o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych. Dzięki niej można znacząco wzbogacić domowe menu, a także rozbudować zakres spożywanych potraw o zdrowe i bogate w składniki odżywcze pozycje.