fbpx

Ogród moje królestwo

Przygotowanie ogrodowego tarasu krok po kroku: wybór materiałów budowlanych. Bruk klinkierowy będzie znakomitą opcją

Posiadanie własnego skrawka zieleni, który pozwala zrelaksować się na łonie przyrody, z dala od wszystkich problemów i niekoniecznie mile widzianych osób, ma całą listę niekwestionowanych zalet. Rzecz w tym, żeby parterowy balkon urządzić elegancko, a zarazem praktycznie.

W końcu rozkładanie leżaka na nie do końca równym trawniku to średnio komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza w porównaniu z klasycznym, dobrze wykonanym tarasem. Przed przystąpieniem do pracy należy wybrać odpowiedni budulec, a doradzą nam w tym przedstawiciele firmy Feldhaus Klinkier.

Potrzebujesz czegoś, co posłuży Ci przez długie lata? W takim razie nawierzchnia z klinkieru nada się doskonale!

Teoretycznie najprostszym rozwiązaniem byłoby wylanie betonu, ale końcowy rezultat wypadłby raczej słabo pod kątem estetycznym. Z kolei kamienne czy granitowe kostki wymagają większego nakładu pracy przy kładzeniu – nie każdy ma na to ochotę, nie wspominając już o umiejętnościach i narzędziach. W przypadku bruku z klinkieru udało się połączyć liczne walory użytkowe z efektownym wyglądem. W kwestii prezencji, wiadomo że zdjęcia przekażą więcej niż 1000 słów – na stronie producenta, tj. https://www.feldhaus.pl/ można znaleźć więcej przykładów realizacji. Co do właściwości bruku klinkierowego, na pierwszy plan wybijają się jego wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu. Wypalone z użyciem odpowiednich technologii kostki klinkierowe praktycznie w ogóle się nie brudzą, zachowują oryginalne kolory, a do tego są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. W rezultacie raz wyłożony taras nie wymaga żadnych prac konserwatorskich, co najwyżej zmycia piachu albo błota naniesionego na butach domowników i gości.

Jak poprawnie ułożyć bruk klinkierowy w przydomowym ogrodzie? Liczy się przede wszystkim zachowanie precyzji

W opinii przedstawicieli Feldhaus położenie cegieł brukowych z klinkieru to stosunkowo prosty proces. Co jeszcze nie znaczy, że zwykły majsterkowicz zrobi to poprawnie. Nowy taras powinien składać się z 4 warstw:

  • spodu
  • podbudowy
  • podłoża, czyli mrozoodpornej warstwy nośnej
  • nawierzchni zasadniczej ze spoiną

W pierwszej kolejności należy pozbyć się miękkiego gruntu i zagęścić podłoże. Następnie położyć warstwę nośną z mieszanki żwiru i piasku, która wyrówna teren i równomiernie rozłoży obciążenie. Na tym etapie trzeba zwrócić uwagę na mocne, stabilne obramowanie krawędzi tarasu. Z kolei podczas układania bruku klinkierowego należy przypilnować symetrii w układzie spoin. Po wypełnieniu szczelin, wyrównaniu nawierzchni oraz fugowaniu nie wolno zapomnieć o osiadaniu. Zanim zaczniesz korzystać z wyłożonego klinkierem tarasu, musisz odczekać kilka dni i ustabilizować całość.