fbpx

Ogród moje królestwo

Pielęgnacja ogrodów na wiosnę

Wiosna nabiera rozpędu i za oknem jest już naprawdę zielono. To najwyższy czas, by rozpocząć prace w ogrodzie. Jest wiele czynności do wykonania, dzięki którym nasz ogród będzie nie tylko się świetnie prezentował, ale i pozwoli nam na wyhodowanie dużej ilości smacznych warzyw i owoców. Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja ogrodów na wiosnę? Doradzamy w artykule!

Pielęgnacja ogrodów - zacznij od gleby

Od dobrego podłoża zależy, jak będą rozwijać się zasadzone w niej rośliny. Po zimie to szczególnie ważne, by odpowiednio przygotować i odżywić glebę. Należy ją przede wszystkim przekopać, co pomoże nam spulchnić ziemię. W efekcie transport wody i powietrza będzie w niej przebiegał sprawnie i szybko. Gdy odsłonimy glebę, musimy ją również oczyścić z kamieni, patyków i pozostałości po roślinach, które mogą zacząć gnić i roznosić niebezpieczne choroby. Tak przygotowana ziemia z pewnością lepiej przyjmie nowe zasadzenia! 

Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Jeśli chcemy cieszyć się bujnym, zielonym dywanem w swoim ogrodzie, początek wiosny jest odpowiednim momentem, by o to zadbać. Możemy to zrobić sami lub z pomocą specjalistów (dostępnych tu: https://greensolutions.com.pl/uslugi/pielegnacja-ogrodow/). Przede wszystkim należy wygrabić dokładnie trawę - pozbędziemy się w ten sposób liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń, które zostały na trawniku jeszcze od zimy. Wiosna to też odpowiedni czas, by wyrównać murawę, na przykład usunąć wybrzuszenia po kretowiskach, a także na napowietrzenienie gleby, na której mamy trawnik. Warto wzmocnić trawę nawozami zanim ją dosiejemy. Wówczas mamy pewność, że gdy tylko zrobi się cieplej, będziemy mogli boso chodzić po bujnie rosnącej trawie. 

Jak zadbać o rośliny na wiosnę? 

Pielęgnacja ogrodów na wiosnę to także usunięcie okryć po zimie - słomę i igliwia możemy wykorzystać na kompost, zaś kora i torf świetnie nadają się jako ściółka, na przykład do rabat. Róże zabezpieczone kopcami ziemi należy odkopać. 

sekator

Wiosna to także pierwsze przycinanie krzewów - zarówno formujące, jak i prześwietlające. Wybierzmy do tego porę, gdy mamy pewność, że nie powrócą już przymrozki. Niskie temperatury mogą bowiem bardzo zaszkodzić dopiero co przyciętym krzewom. Zadbajmy też o rany i pęknięcia, które mogły pojawić się zimą na pniach drzew - pokryjmy je specjalną maścią. Przeprowadźmy dokładny przegląd naszych roślin - na wypadek, gdyby dopadły je szkodniki czy choroby. Aby zapobiegać ich powstawaniu, wzmacniajmy rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Duża ilość dobroczynnych związków pomoże im zebrać się po zimie.

Pielęgnacja ogrodów - ogródek warzywny na wiosnę

Wiosną możemy zabrać się za planowanie swojego ogródka warzywnego. Należy przekopać ziemię, wzbogacić ją nawozem  i do jej pH dobrać odpowiedni nawóz, aby uzyskać optymalny dla planowanych warzyw odczyn. Możemy wtedy uformować grządki wraz ze ścieżkami i zaplanować płodozmian, by móc jak najbardziej wykorzystać ogródek warzywny. W domu śmiało przygotujmy już pierwsze rozsady. W ten sposób nie stracimy okazji na wyhodowanie pysznych i zdrowych warzyw!

Pielęgnacja ogrodów na wiosnę - podsumowanie

Wiosna to czas, gdy naprawdę mamy co robić w swoich ogrodach! Musimy pamiętać o glebie, zadbać o trawnik, a także inny rośliny. Jeśli zimą zdążyliśmy dokładnie rozplanować sobie, co chcemy w tym roku osiągnąć w ogrodzie - co zasadzić, jakie zmiany w nim wprowadzić, praca z pewnością będzie dużo łatwiejsza! Sumiennie wykonując te zadania wpłyniemy na to, że przez cały sezon rośliny w naszym ogrodzie będą się prawidłowo rozwijać.