fbpx

Ogród moje królestwo

Sadzonki roślin z gołym korzeniem – jak właściwie je sadzić?

Kupując sadzonki roślin online trafimy na wiele takich, które posiadają tzw. goły korzeń. Oznacza to, że roślina sprzedawana jest bez bryły ziemi czy donicy, przez co jest zdecydowanie tańsza i łatwiejsza w transporcie. Ma to jednak swoje konsekwencje dla sadzonek roślin, a także dla samej techniki sadzenia. Dzisiaj podpowiemy wam, jak właściwie pielęgnować sadzonki roślin z gołym korzeniem.

Sadzonki roślin ogrodowych z gołym korzeniem – jak sadzić?

W takim wariancie najlepiej, gdy sadzonki roślin do ogrodu dostarczane są wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy rośliny te są w stanie uśpienia. Wówczas system korzeniowy jest mniej wrażliwy na przesuszenia w trakcie dostawy. Przed wsadzeniem rośliny do ziemi, najlepiej gdy będzie ona umieszczona w wodzie przez kilka godzin. W ten sposób roślina lepiej przyjmie się w nowym miejscu.

Korzenie sadzonek roślin ogrodowych można swobodnie skracać do długości około 25 cm. Tak nawodnioną i przygotowaną sadzonkę można z powodzeniem wsadzić do wykopanego dołka, uzupełniając ziemię w jak najbardziej naturalny sposób. Gdy zamawiamy sadzonki roślin w Internecie warto zwrócić uwagę na wymagania dotyczące pH i rodzaju gleby oraz preferencji rośliny co do nasłonecznienia. To właśnie w oparciu o te informacje należy wybrać lokalizację posadzenia, a w razie potrzeby przygotować odpowiednie warunki. Najlepszy okres wsadzenia w ziemię sadzonek roślin z gołym korzeniem to wrzesień-październik oraz kwiecień-maj. Wtedy bezlistne sadzonki najlepiej się przyjmują.

Jak dbać o sadzonki roślin ogrodowych z gołym korzeniem?

Pielęgnacja sadzonek roślin z gołym korzeniem nie bywa specjalnie problematyczna. W zasadzie najważniejszą kwestią jest dobrze zadbać o ochronę przed nadmierną temperaturą i słońcem w okresie przed posadzeniem w ziemi. Wtedy też system korzeniowy jest najbardziej wrażliwy i może zostać uszkodzony. Późną jesienią, nawet do samego grudnia, sadzonki roślin ogrodowych można posadawiać w glebie, ale tylko wtedy, gdy nie jest ona przemarznięta.

txt2

Więcej na www.ogrodowymlyn.pl

Po przesadzeniu pielęgnacja sadzonek roślin do ogrodu polega na ich regularnym, odpowiednim do gatunku podlewaniu. W okresie jesiennym panują najbardziej sprzyjające warunki do przyjmowania się sadzonek roślin. Sprzyja temu wysoka wilgotność powietrza i gleby, w tym częste występowaniem mgły.

Jak wybrać sadzonki roślin z gołym korzeniem?

Skąd wiemy, że wybrana sadzonka jest dobrej jakości? Istnieje kilka metod, by to ocenić. Po pierwsze ważna jest ochrona sadzonek roślinnych do ogrodu – te z gołym korzeniem powinny być zabezpieczone, np. trocinami, które zapewnią odpowiednią wilgotność. Sadzonki roślin ogrodowych możemy też ocenić samodzielnie, dokładnie oglądając goły korzeń. Zdrowa roślina posiada sprężyste, niepołamane korzenie, które mają jednolitą barwę i ogółem wyglądają na „zdrowe”. To samo tyczy się nadziemnej części sadzonek roślinnych – nie powinny być popękane ani nosić śladów jakiejkolwiek skazy. Sadzonki roślin powinny posiadać odpowiednie oznaczenia (gatunek, odmiana, sposób sadzenia i pielęgnacji).