Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Klimatyzator to urządzenie, które wiosną i latem pozwala się schłodzić, wietrznymi jesiennymi wieczorami i zimą zaś ogrzać. W tradycyjnej postaci montuje się go na ścianie, najczęściej nad oknem, można jednak wybrać formę mniej inwazyjną: klimatyzator przenośny. Jakie są jego wady i zalety? Czy może zastąpić model typu split?

Czym charakteryzuje się klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne zazwyczaj są jednoczęściowe – podkreśla to ich ważną cechę, czyli mobilność. Takie urządzenie zamiennie nazywane są monoblokowymi lub kompaktowymi. Zdarzają się jednak i klimatyzatory przenośne typu split. Nie trzeba montować ich na stałe, co ułatwia chłodzenie lub ogrzewanie całego mieszkania przy pomocy jednego urządzenia.

Warto wiedzieć, że podstawową funkcją klimatyzatorów jest chłodzenie, jednak nowoczesne urządzenia bez trudu ogrzeją wnętrza. Mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, takich jak chociażby usuwanie nadmiaru wilgoci, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko powstania grzyba w mniejszych i wilgotnych pokojach. Tańsze urządzenia do kondensacji wykorzystują elektryczną nagrzewnicę, zaawansowane zaś działają na zasadzie pompy powietrza – te drugie sprzyjają oszczędzaniu na rachunkach za prąd.

czywartokupicklimatyzatorprzenosny2

Jakie zalety ma klimatyzator monoblokowy?

Zgodnie z nazwą klimatyzator przenośny jest mobilny. Przesuwanie go pomiędzy pokojami nie sprawia żadnego kłopotu. To oszczędność pieniędzy – gdybyśmy chcieli ogrzać całe mieszkanie tradycyjnymi klimatyzatorami typu split, musielibyśmy zamontować je w każdym pokoju. Klimatyzatory skutecznie osuszają powietrze, więc warto stosować je po rozwieszeniu w domu prania lub przeprowadzeniu porządków z myciem podłóg.

Kompaktowy klimatyzator przenośny, taki jak model Sharp CV-P10PR, korzysta z technologii Plasmacluster – podczas pracy generuje jony wpływające korzystnie na zdrowie domowników. Powietrze nabiera walorów powietrza leśnego. Urządzenie ma podział na tryby pracy, więc można samodzielnie ustawić i skorygować prędkość działania urządzenia oraz siłę nadmuchu. Za sprawą programatora czasowego można zaprogramować klimatyzator przenośny, by włączał się o danej godzinie, dzięki czemu w letnie wrócimy do przyjemnie chłodnego domu, w zimie do ogrzanego. Warto też wspomnieć, że klimatyzatorem można sterować z poziomu smartfona.

czywartokupicklimatyzatorprzenosny1

A co z wadami klimatyzatora przenośnego?

Nie ma urządzeń doskonałych – nie jest taki również mobilny klimatyzator. Płacąc niższą cenę za zakup, otrzymujemy urządzenie generujące dość spory hałas (większy niż tradycyjny wentylator, choć nie zawsze większy od klimatyzatora typu split – zależy od modelu) oraz kosztowne w eksploatacji. Pojedynczy klimatyzator przenośny może ważyć nawet 35 kg, więc jeśli chcemy go wykorzystywać głównie do chłodzenia się w lecie, lepiej postawić na wentylator lub klimatyzer.

Pamiętaj, że klimatyzator wymaga odprowadzania powietrza na zewnątrz, co zakłada zrobienie w ścianie otworu lub otwieranie okna. Często niezbędne jest także własnoręczne opróżnianie skroplin z pojemnika – raz na godzinę – i kontrolowanie stanu jego napełnienia.

Zastanów się, w jakich sytuacjach chcesz wykorzystywać klimatyzator – dzięki temu określisz, czy właściwy dla Ciebie jest model przenośny.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież