Jak przykleić fototapetę?

Fototapety przez wiele lat były symbolem kiczu i braku pomysłu na aranżację wnętrza. Dziś wracają w wielkim stylu.

Są oryginalne, często projektowane na indywidualne zamówienie- nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i wyrażają właściciela. 

Montaż fototapety

Jednak jak je zamontować aby zdobiły a nie szpeciły wnętrze? Czy rozmiar fototapety ma znaczenie?

Podstawową sprawą przed przystąpieniem do naklejania fototapety jest solidne przygotowanie ściany. Musi być ona sucha i czysta. Fototapetę należy rozłożyć na podłodze i sprawdzić czy wielkość zgadza się z wymiarami ściany. 

W przypadku ściany, która nie była wcześniej pomalowana farbą ani nie była pokryta inną tapetą, wystarczy zagruntować ją specjalnym środkiem gruntującym lub rozwodnionym klejem do tapet. Czynności te należy wykonać kilka godzin przed położeniem fototapety. 

Inaczej należy postępować w przypadku ściany, która wcześniej była pomalowana. Wtedy konieczne jest umycie jej specjalnym mydłem malarskim, a jeśli farba była kładziona warstwowo konieczne może być przetarcie jej dodatkowo papierem ściernym. Jeśli zaś ściana pokryta jest starą tapetą, należy ją usunąć za pomocą specjalnego środka do usuwania tapet- środek taki kupić można w każdym sklepie malarskim. 

Na tak przygotowanej ścianie,za pomocą poziomicy, zaznaczamy miejsca, w których przyklejona ma być fototapeta. Klej do tapet należy zastosować według instrukcji na opakowaniu (mogą się one od siebie różnić w zależności, czy jest to klej do tapet cienkich papierowych czy tych na flizelinie).

W zależności od instrukcji, równomiernie smarujemy tapetę klejem bądź nakładamy go na ścianę i czekamy chwilę, aż klej przestanie być mokry i stanie się klejący. Jeśli fototapeta zostanie przyklejona zbyt mokrym klejem, powstaną pod nią nietetyczne pęcherzyki powietrza.

Kolejność przyklejania tapety jest następująca: na początek lewy narożnik, okno, bądź drzwi jednocześnie góra. Dobrze jest zostawić margines około 2 cm z lewej strony aby w razie nierówności móc przyciąć tapetę. 

Następnie całość dociskamy do ściany najlepiej za pomocą wałka do klejenia tapet. Robimy to przechodząc z góry na dół i od środka ku brzegom. 

W przypadku gdy na brzegach tapety, pojawi się nadmiar kleju,  najlepiej usunąć go delikatnie zwilżoną szmatką.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież