Dlaczego tradycyjny odkurzacz przechodzi do lamusa

Jedynym czynnikiem, który sprawia, że automatyczne odkurzacze jeszcze nie wyparły tych klasycznych, jest cena. Na rynku na razie jest jeden naprawdę skuteczny odkurzacz automatyczny, a jego zakup jest sporą inwestycją. Nieustannie jednak kolejne odkurzacze ręczne cieszą się coraz mniejszą popularnością. Dlaczego?

Nikt nie lubi odkurzania

Od zawsze wiadomo, że podstawową przeszkodą, która ludziom nie pozwala wykonać zaplanowanych czynności, jest wysiłek, jaki trzeba w to włożyć. A odkurzanie zdecydowanie wymaga wysiłku, więc nie dziwi fakt, że w rankingach najbardziej lubianych czynności po prostu go nie ma. Odkurzacz automatyczny wymaga wysiłku ewentualnie raz – przy programowaniu sprzątania na każdy z siedmiu dni tygodnia. Później wymaga tyle uwagi, żeby raz na jakiś czas opróżnić pojemnik na kurz.

Odkurzanie za dużo kosztuje

Odkurzenie mieszkania co dwa dni – bo tak często należałoby to robić, ale że nikomu się nie chce, to odkurza się raz na tydzień – pochłania bardzo duże ilości energii elektrycznej. Odkurzacz klasyczny o średniej mocy ssącej ma 1800 W mocy. W tym samym czasie najlepsze odkurzacze automatyczne na naładowanie się do pełna potrzebują niespełna 30 W, co pozwala później na ponad godzinę sprzątania na dowolnej powierzchni.

Za dużo warunków

Automatyczne odkurzacze wygrywają przede wszystkim funkcjonalnością. Wystarczy spojrzeć na stronę irobot.pl, żeby przekonać się, że ich zwarta konstrukcja nie tylko nie zajmuje miejsca w szafie, ale pozwala na dotarcie nawet w te miejsca, gdzie wciśnięcie szczotki tradycyjnego odkurzacza wymagałoby gimnastycznej ekwilibrystyki. Automatyczny odkurzacz sam podjedzie pod krawędź dywanu, za to nie spadnie ze schodów. Nie trzeba mu zmieniać szczotek, co należałoby zrobić parę razy, żeby dokładnie odkurzyć całe mieszkanie (szczotka do paneli, turboszczotka do dywanów, zwykła szczotka do paneli, ssawka szczelinowa i jeszcze szczotka do tapicerki – przecież nikt ich wszystkich nie używa).

I trochę gadżetu

Nie ma co się oszukiwać. Możliwość odkurzania, kiedy akurat siedzi się na kawie w ulubionej cukierni, jest po prostu przyjemnym rozwiązaniem. A ponieważ nowoczesne odkurzacze automatyczne są sterowane przez WiFi, to skorzystanie z tej opcji nie przedstawia żadnego problemu. Możliwość realnego kontrolowania pracy odkurzacza, ale bez całego pocenia się i lawirowania szczotką jest czymś, co wiele osób docenia. A ponieważ efekty pracy dobrego odkurzacza naprawdę są świetnie widoczne, to nie ma żadnego powodu, żeby sobie tej drobnej przyjemności odmówić.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież