Armatura łazienkowa – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Wykańczanie czy remont łazienki wiąże się z szeregiem istotnych decyzji, od których zależą nie tylko koszty materiałów i robocizny, ale również komfort użytkowania, a nawet późniejsze wydatki na wodę czy energię elektryczną. Dlatego przy wyborze takich elementów, jak na przykład armatura łazienkowa, warto zwracać uwagę nie tylko na estetykę i design, ale również na inne, kluczowe parametry

Wymiary i kształty baterii łazienkowych

Wybór armatury sanitarnej dobrze jest rozpocząć od określenia, jaki typ baterii najlepiej sprawdzi się w naszej łazience. Na rynku dostępne są obecnie 3 rodzaje:

  • bateria stojąca – jest dość często wybierana, ze względu na niewysoką cenę i prosty montaż. Baterię stojącą montuje się bezpośrednio do umywalki lub do blatu;
  • bateria naścienna – jest mocowana do ściany nad umywalką, wanną lub w kabinie prysznicowej;
  • bateria podtynkowa – część baterii jest ukryta, tak aby na wierzchu pozostał jedynie uchwyt (lub kurki) i kran. To rozwiązanie dobrze sprawdza się w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach, lecz trzeba liczyć się z nieco wyższym kosztem.

Jeśli zdecydujemy się na baterię podtynkową lub naścienną, trzeba pamiętać o wymierzeniu umywalki i odległości miski umywalkowej od ściany. W ten sposób unikniemy ryzyka, że wylewka okaże się zbyt długa lub zbyt krótka, przez co korzystanie z umywalki byłoby niewygodne. Poza tym niemałe znaczenie ma kształt poszczególnych elementów armatury: jeśli zależy nam na tym, by bateria było łatwa w czyszczeniu, najlepiej wybierać opływowe modele zamiast ostrych, prostokątnych krawędzi.

Dwa kurki czy jeden uchwyt?

Do łazienek w klimacie vintage czy klasycznej elegancji często wybierane są baterie z dwoma kurkami – do ciepłej i zimnej wody. Jednak w taki sposób zużywa się więcej wody i energii potrzebnej do jej ogrzania, zanim uzyskamy strumień o optymalnej temperaturze. Dlatego znacznie bardziej efektywna i ekonomiczna (a także ekologiczna, ze względu na oszczędność wody i prądu) jest armatura łazienkowa z pojedynczym uchwytem.

W oszczędzaniu wody ważną rolę odgrywa również perlator wmontowany w baterię. Jeśli jednak zależy nam na większej oszczędności, można rozważyć zakup armatury z czujnikiem elektronicznym lub ekoblokadą, która działa jeszcze skuteczniej niż perlator.

Dopasowanie armatury do wystroju

Oprócz kwestii technicznych, liczą się także walory estetyczne. Armatura łazienkowa powinna być dobrana do całościowego wystroju pomieszczenia  i spójna ze stylem, w jakim zamierzamy urządzić łazienkę: minimalistycznym, rustykalnym, luksusowym czy jakimkolwiek  innym. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto mieć zatem opracowaną koncepcję aranżacji łazienki, by wiedzieć, czego tak naprawdę szukamy. Aby nie podejmować pochopnych decyzji, dobrze jest najpierw obejrzeć rozmaite modele armatury łazienkowej sklepach internetowych – duży wybór nowoczesnych baterii znajdziemy np. na stronie +Outlet. Dzięki temu możemy uważniej przyjrzeć się parametrom armatury i ocenić ich jakość, a nie tylko powierzchowność i design.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież