fbpx

Mieszkanie w stanie deweloperskim – czym jest i co wziąć pod uwagę przy aranżacji

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim musisz się przygotować na wykończenie go we własnym zakresie. Zaletą tego rozwiązania jest wpływ na aranżację pomieszczeń, wadą z kolei więcej wyzwań związanych z ekipami remontowymi i koniecznością oszacowania kosztów.

Co oznacza stan deweloperski

Stan deweloperski jest przeciwieństwem pojęcia mieszkania „pod klucz”, czyli takiego, do którego można się wprowadzić niemal od razu. Pojęcie to pojawia się, gdy mamy do czynienia z kupnem nieruchomości z rynku pierwotnego i oznacza jej przygotowanie do wykończenia, a w następnym kroku do zamieszkania.

Dowiedz się więcej odwiedzając: dom-bud.pl

Deweloper musi zapewnić nam wszystkie sprawne przyłącza oraz uporządkować działkę, na której stoi nieruchomość. To, na co możemy liczyć odbierając klucz do takiego mieszkania, definiują zapisy umowy deweloperskiej. Najczęściej są to:

  • otynkowane ściany,
  • płytki na balkonie i balustrada,
  • drzwi wejściowe,
  • baza pod podłogi (betonowa lub cementowa wylewka),
  • parapety,
  • przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • rozprowadzona instalacja elektryczna z gniazdkami.

13

Oszacowanie kosztów

Ceny mieszkań deweloperskich w Krakowie lub innym większym ośrodku potrafią przyprawiać o zawrót głowy, a do tego dochodzą jeszcze duże koszty związane z aranżacją wnętrz. Oczywiście nie da się wskazać uniwersalnych widełek cenowych, które pozwolą Ci określić, jakie nakłady finansowe będziesz musiał ponieść w związku z urządzeniem swojej nieruchomości. Wszystko zależy od metrażu mieszkania i od jakości produktów, na które się zdecydujesz.

Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę koszty związane z wynajęciem ekipy remontowej. Cena takich usług też może się znacznie wahać, w zależności od doświadczenia pracowników. Możesz wybrać kilka interesujących Cię ekip remontowych, przedstawić im swoją wizję i poprosić o wycenę. Osoby, które nie mają czasu na przeglądanie ofert i tworzenie symulacji, często wybierają ekipy z polecenia znajomych.

Sporządź plan prac

Załóżmy, że masz już wstępną wizję, jak chcesz mieć rozplanowane poszczególne pomieszczenia i w jakim stylu mają być zaaranżowane. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim musisz się liczyć z dużym nakładem pracy, aby móc je dostosować do użytku. Zacznij od prac, które są „najcięższe”. Prowadzenie harmonogramu prac pomoże Ci zachować spokój i przygotować się na pytania ze strony ekipy remontowej.

 Decydując się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim, zwróć szczególną uwagę na zapis w umowie mówiący o tym, co deweloper gwarantuje nabywcom. Pozwoli Ci to na wcześniejsze oszacowanie kosztów i sporządzenie planu remontu.