Jakie oprawy oświetleniowe wybrać?

Dostępne dziś w wielu hurtowniach elektrycznych oprawy oświetleniowe to urządzenia, których zadaniem jest właściwe zamocowanie jednego lub kilku źródeł światła, a następnie połączenie go z instalacją elektryczną.

Połączenie to powinno być trwałe, ale nie stałe, gdyż musi umożliwiać stosunkowo łatwą wymianę w sytuacji, gdy źródło światła się zużyje lub ulegnie awarii. Oprawa oświetleniowa ma także za zadanie nadanie odpowiedniego kierunku strumieniowi świetlnemu wytwarzanemu przez źródło światła. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie? 

Oprawy oświetleniowe - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Niemal każda z hurtowni elektrycznych (jak również Alkan we Wrocławiu) ma w swojej ofercie oprawy oświetleniowe idealne do zastosowania w funkcji oświetlenia sufitowego. Produkty te – choć wiele z nich różni się dziś znacząco od znanych nam jeszcze kilkanaście lat temu żyrandoli czy dekoracyjnych szklanych kloszy – są bowiem najczęściej poszukiwane przez klientów przeprowadzających remonty czy wprowadzających się do nowych mieszkań lub domów. Choć teoretycznie standardowe oprawy sufitowe przeznaczone do użytku w pomieszczeniach takich jak sypialnie, pokoje dzienne czy dziecięce oraz biura są najmniej wymagającymi produktami, również one muszą spełniać pewne warunki. Zobaczmy więc, na co zwrócić uwagę przed wyborem określonego typu i modelu opraw sufitowych!

Przede wszystkim wybierając oprawy oświetleniowe, musimy zawsze sprawdzić, czy dany produkt jest wyposażony w źródło światła. Na rynku dostępne są bowiem zarówno oprawy będące artykułami przystosowanymi do określonych produktów oświetleniowych tego samego producenta, jak również oprawy przez producenta fabrycznie w źródło światła. W tej drugiej sytuacji koniecznie należy przyjrzeć się informacjom dotyczącym produktu. Takie oprawy mogą być bowiem wyposażone w niewymienne źródło światła, dlatego też ważne jest sprawdzenie, czy barwa i natężenie światła są dla nas odpowiednie. W przypadku niektórych z opraw połączonych z niewymiennym źródłem światła producenci ostrzegają również na opakowaniu, że dane urządzenie nie jest przystosowane do pracy ze ściemniaczami lub innymi elementami domowej automatyki. Dlatego też jeżeli zależy nam na tej funkcji – na przykład w sypialni czy salonie – musimy koniecznie zapoznać się z instrukcją producenta.

Sufitowe oprawy oświetleniowe są również dostępne w różnych wersjach jeśli chodzi o kwestię montażu. Niektóre z nich są odpowiednie do montażu podtynkowego, inne możemy zamontować natynkowo, a jeszcze inne dobrze sprawdzą się w wersji montowanej w suficie podwieszanym. W przypadku montażu podtynkowego lub w suficie podwieszanym musimy także sprawdzić, czy urządzenie nie nagrzewa się zbytnio podczas pracy. Problem ten nie istnieje praktycznie w przypadku lamp wykorzystujących diody LED, lecz niektóre ze starszych modeli lamp halogenowych mogą już wytwarzać podczas świecenia zbyt wysoką temperaturę, aby można było je bez obaw montować we w pełni zabudowanym otoczeniu. Dlatego też jeśli marzą nam się minimalistyczne oczka wpuszczone w sufit, warto rozważyć technologię LED, o której innych zaletach wspomnimy jeszcze w dalszej części tego artykułu. Tymczasem sprawdźmy, czym od opraw sufitowych wykorzystywanych we wnętrzach budynków różnią się oprawy oświetleniowe zewnętrzne.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież