Zalety i wady paneli fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii to przyszłość naszej cywilizacji – nie ulega to wątpliwości. Jesteśmy zmuszeni do efektywnego wykorzystywania źródeł energii, z myślą o środowisku naturalnym, które w sposób zastraszająco szybki ulega degradacji.

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to jeden ze sposobów jak działać oszczędnie i pro-ekologicznie. Fotowoltaika to proste i nowatorskie rozwiązania, warto samemu ocenić wady i zalety takiej instalacji w swoim domu.

Fotowoltaika oparta jest na przemianie energii słonecznej w energię elektryczną. Wymagane są do tego odpowiedniej konstrukcji panele. Ich ekspozycja na działanie słońca może częściowo lub całościowo pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną naszego domu. Co ciekawe, tego typu instalacje to nie tylko duże panele fotowoltaiczne na dachu – znajdziemy je na dachach samochodów i przyczep kempingowych, na namiotach, a nawet plecakach, co pozwala na ładowania tabletu czy telefonu komórkowego będąc na szlaku.

Zalety paneli fotowoltaicznych – co zyskasz, inwestując w odnawialne źródło energii?

Nie sposób rozpocząć dyskusji o fotowoltaice, nie poruszając tematu środowiska naturalnego. Otóż panele fotowoltaiczne, wykonane z płytek krzemowych, są w swojej idei całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Nie ma tutaj mowy o spalaniu opału i generowaniu szkodliwych produktów tegoż spalania. Zyskujemy energię czystą, która całkowicie oparta jest na promieniowaniu słonecznym. Falownik pozwala przekształcić prąd powstały w panelu fotowoltaicznym do postaci, z której możemy korzystać w naszym domu.

baner tekst

Fot. Fotowoltaika od 240 zł miesięcznie - więcej na Brewa.pl

Fotowoltaika w pozyskiwaniu energii jest bardzo wdzięczna dla samego posiadacza. Eksploatacja takiego źródła energii nie wymaga żadnych akcji, dodatkowo nowoczesne panele fotowoltaiczne są niezwykle trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Tego samego nie mogą powiedzieć użytkownicy kotłów zasypowych, które pochłaniają mnóstwo czasu i pieniędzy by działać należycie. Panele fotowoltaiczne to bodaj najbardziej nieuciążliwa forma odnawialnego źródła energii w naszym domu.

Fundamentalną zaletą fotowoltaiki jest to, że posiadacz takiej instalacji może mocno odczuć oszczędności w opłatach za prąd. Domownicy w pierwszej kolejności wykorzystują energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne, dopiero niedobór pobierany jest z sieci. Oznacza to zmniejszenie wysokości rachunków. To jednak nie koniec. Posiadacze paneli fotowoltaicznych mogą produkować energię nie tylko na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Nadwyżki sprzedaje się do zakładu energetycznego. Kiedy potrzebujemy energię na nowo, odbieramy ją w stosunku 80% do gospodarza, 20% pozostaje u operatora.

Wady paneli fotowoltaicznych – czy są jakieś wyraźnie przeciwwskazania dla inwestorów?

Wadą są jak zwykle w takich przypadkach, wysoki koszt jednostkowy paneli fotowoltaicznych. Kompleksowa realizacja to wydatek rzędu 20 tysięcy złotych. Perspektywa oszczędności i zwrotu jest rewelacyjna, trzeba jednak niemało zainwestować. Innym problemem mogą być nasze warunki klimatyczne, które mogą w pewien sposób hamować efektywność energii pozyskiwanej z fotowoltaiki.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież