fbpx

Wysoki standard to klucz do sukcesu na rynku deweloperskim. Jak znaleźć energooszczędny dom?

Zarówno deweloperzy, jak i indywidualni inwestorzy, muszą przyzwyczaić się do wzrastających wymagań stawianych zarówno budynkom mieszkalnym, jak i użytkowym. W równej mierze dotyczy to możliwości sytuowania budynków, jak i co raz to nowszych standardów w zakresie rozwiązań technologicznych, które muszą zostać spełnione, aby możliwym stało się użytkowanie budynków. Każdy kupujący powinien zwrócić uwagę na te kwestie przed podpisaniem umowy, tak aby uniknąć sytuacji, w której pomimo zakończenia budowy nie będzie mógł rozpocząć użytkowania budynku.

Energooszczędność – konieczność i wygoda

Jednym z wielu przykładów wymagań stawianych budynkom przez ustawodawcę, jest konieczność spełniania przez nie norm energooszczędności. Trendy w zakresie dbałości o środowisko każą przypuszczać, że w najbliższych latach normy energooszczędności będą się tylko zaostrzać. Poza tym, jak uczy doświadczenie, niespełnianie przez budynek norm w tym zakresie, może być przyczyną bardzo dużych trudności zarówno dla dewelopera, jak i kupujących. Dobrym przykładem takiego stanu rzeczy są wydarzenia z 2011 roku, kiedy po raz pierwszy w historii wojewódzki sąd administracyjny uchylił decyzję o pozwoleniu na budowę z powodu wadliwe sporządzonej charakterystyki energetycznej budynku. Wyrok ten skutkował automatycznym cofnięciem decyzji o użytkowaniu budynku.

Jednak należy podkreślić, że energooszczędność nie jest tylko kwestią wymagań prawnych – budynek niespełniający tego typu standardów, niestety, jest bardzo drogi w użytkowaniu. Niepotrzebna utrata ciepła powoduje znaczne zwiększenie kosztów ogrzewania, a tym samym zupełnie niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Stąd też każdy kupujący powinien bacznie zwracać uwagę zarówno na zastosowane metody osiągnięcia energooszczędności budynku, jak i sposób ich realizacji. Wiadomo, że nawet najlepiej przygotowany projekt na nic się nie przyda, jeżeli na etapie budowy zostaną popełnione błędy.

Jak osiągnąć wysoką energooszczędność budynku?

Świetnym przykładem efektywnej energooszczędności budynku są domy na sprzedaż w Rudzie Śląskiejwzniesione na osiedlu „Sielanka”. Deweloper realizujący te inwestycje zastosował najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, umożliwiające osiągnięcie standardu energooszczędności znacznie przewyższającego wymagania prawne w tym zakresie. Dużo można by pisać o metodzie osiągania takiego wyniku, jednak najlepszym dowodem jej skuteczności jest specjalny certyfikat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyznany deweloperowi realizującemu osiedle „Sielanka”. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim dwie podstawowe sprawy: brak trudności w otrzymaniu decyzji o użytkowaniu budynku oraz bardzo dużą oszczędność na ogrzewaniu domu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że są to kwestie o zasadniczym znaczeniu zarówno w zakresie faktycznej możliwości wprowadzenia się do domu, jak i kosztów jego utrzymania. Stąd Ruda Śląska powinna stać się obowiązkowym kierunkiem dla wszystkich, chcących dobrze zainwestować swoje pieniądze w dom, który będzie służył przez wiele lat.