Czym kierować się przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne są jednym z największych elementów, które wpływają na odbiór pomieszczenia. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Przez swoją funkcje i gabaryty, drzwi te są mocno wyeksponowane, przez co muszą pasować do wystroju. Nie chodzi jednak wyłącznie o aranżację pomieszczenia, ale także o jego funkcjonalność. Dobór drzwi wewnętrznych to temat, który należy ostrożnie przemyśleć jeszcze zanim rozpoczniemy kreować przestrzeń wokół nas. Jeśli zaniechamy ten element, może nas to kosztować sporo czasu i kosztowny przeróbek.

Wymiary drzwi wewnętrznych

Dla niektórych czytelników może to wydać się zabawne, jednak życie pokazuje, że lubimy popełniać ten banalny błąd. Wymiary drzwi wewnętrznych nie są zunifikowane, trzeba dobrać wysokość oraz rodzaj skrzydła drzwiowego do naszej futryny. Źle dobrane drzwi mogą nie pracować należycie. Istnieje również obawa, że powstaną puste przestrzenie, drzwi będą więc przepuszczać smugi światła i nie będą dźwiękoszczelne. Jest to wada, która może znacząco wpłynąć na komfort w pomieszczeniu, zwłaszcza w sypialni.

Standardowo drzwi wejściowe posiadają wymiar 80 cm. Drzwi tego typu są łatwo dostępne u każdego producenta, na tym wymiarze pracują także architekci. Drzwi do łazienki muszą spełniać nieco inne regulacje – muszą mieć szerokość co najmniej 80 cm i być wentylowane. Drzwi do pomieszczeń gospodarczych, jak garderoba czy spiżarnia mogą być nawet węższe niż 80 cm.

 

wew glowna 1

wew tresc 1

Fot: Drzwi wejściowe wewnętrzne - www.vero.kalisz.pl/produkty/drzwi-wejsciowe-wewnetrzne.html

Kierunek otwierania się drzwi wewnętrznych

Tutaj sprawa jest bardzo delikatna – do wyboru mamy drzwi prawe lub lewe. Skrzydło drzwiowe zabiera część przestrzeni w pomieszczeniu, więc od tego, w którą stronę będzie się uchylało może zależeć jak rozmieścimy meble. Bywa, że wybór jednego z dwóch wariantów jest zwyczajnie niemożliwy, gdyż otwór drzwiowy jest wykonany w taki sposób, że drzwi zwyczajnie nie da się otworzyć na dwa sposoby. Sprawa komplikuje się, jeśli mamy niewielkie odległości pomiędzy wejściami do pomieszczeń – wówczas źle zaplanowany kierunek uchylania się drzwi wewnętrznych może spowodować kolizję (drzwi będą na siebie zachodzić).

Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo ciasnymi pomieszczeniami, drzwi wewnętrzne mogą zostać zastąpione drzwiami przesuwnymi. Jest to prosta płyta na suwnicy, która chowa się do wnętrza ściany lub zachodzi na nią po jednej stronie. Wariant ten jest bardziej kosztowny, ale może zaoszczędzić nam miejsca i stworzyć nowe możliwości aranżacyjne.

Aranżacje pomieszczeń

Drzwi wewnętrzne trzeba traktować jako integralny element wystroju. Zwróćmy uwagę na kolor drzwi. Najbardziej powszechne są te imitujące ciemne drewno, ale takie modele nie zawsze pasują do umeblowania czy koloru ścian. Jeśli drewno gryzie się z aranżacją pomieszczenia, lepiej postawić na drzwi z tworzywa sztucznego z elementami szklanymi. Szkło jest materiałem, który dobrze uzupełnia nowoczesne wnętrza – drzwiom wewnętrznym z drewna nadaje nowatorski fason, a samo pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież