fbpx

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?

Lato stosunkowo szybko przemija i zaczyna pojawiać się coraz więcej chłodniejszych, a następnie zimnych dni. Wiąże się to oczywiście z koniecznością ogrzewania pomieszczeń, co niestety wymaga niemałych nakładów finansowych. Prawda jest taka, że koszty związane z ogrzewaniem domu pochłaniają sporą część budżetu i mogą mocno go nadwyrężyć.

Okazuje się jednak, że są sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Stare i wysłużone kotły czy też piece nie muszą być od razu wyrzucone i wymienione na nowe, gdyż możliwe jest podłączenie do instalacji grzewczej pompy ciepła i obniżenie kosztów ogrzewania domu o co najmniej połowę. Gdzie zatem szukać oszczędności?

Dobrze docieplony dom to mniejsze wydatki

Na wysokość kosztów związanych z ogrzewaniem domu wpływa głównie to, jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. Znacznie ma nie tylko wiek budynku, ale i jest stan oraz wielkość i szczelność okien czy też powierzchnia ścian zewnętrznych. Oczywiście to nie jedyne czynniki decydujące o tym, jak dużo i w jakim tempie tracone jest ciepło. Nie ma co się spodziewać tego, że nawet dobrze docieplony dom będzie tak samo energooszczędny, jak ten wybudowany zgodnie z najnowszymi standardami. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki dociepleniu swojego budynku mieszkalnego można sporo zaoszczędzić. Z całą pewnością należy zatem zainteresować się termomodernizacją domu, dzięki czemu można odnotować kilkudziesięcioprocentowe obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Przykładowo przez nieszczelne okna może uciec nawet do 30% ciepła. Warto zatem je uszczelnić czy też zainwestować w nowe. Zmniejszyć straty ciepła można również, montując okiennice czy rolety zewnętrzne, które będą zamykane/zasłaniane na noc, a zimą już po zmroku. Trzeba także pamiętać o tym, że im więcej przeszkleń w pomieszczeniu, tym większa utrata ciepła.

Nowoczesna instalacja i sprawne urządzenia - tańsze ogrzewanie domu

Obniżyć rachunki za ogrzewanie domu, można dzięki usprawnieniu systemu ogrzewania i wentylacji. Zaleca się zainwestowanie w nowoczesne kotły i grzejniki oraz w ekologiczne źródła ciepła i wydajną wentylacje z odzyskiem ciepła. Nie można zapomnieć także o regularnych przeglądach instalacji. Zarówno kocioł, jak i grzejniki powinny być sprawne i odpowietrzone. Coroczny przegląd instalacji przed sezonem grzewczym to podstawa. Ponadto trzeba zadbać również o to, aby całość instalacji była utrzymana w optymalnym trybie pracy.

A może ogrzewanie podłogowe i inwestycja w termostat?

Okazuje się, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe, co jest nie tylko gwarancją komfortu cieplnego, ale i wiąże się ze stosunkowo niedużymi kosztami eksploatacyjnymi. Oczywiście sam koszt takiej instalacji nie jest mały, ale taka inwestycja pozwala na przestrzeni czasu odnotować spore oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu można wręcz obniżyć temperaturę powietrza i to o parę stopni Celsjusza. W celu cieszenia się mniejszymi rachunkami należy zadbać o odpowiednią posadzkę, która będzie dobrze przewodzić ciepło. Polecane są płytki ceramiczne i kamienne, ale sprawdzą się także panele podłogowe czy specjalne wykładziny dywanowe.

Kolejną kwestią jest zainwestowanie w oszczędny grzejnik, a takim jest ten wyposażony w termostat. Dzięki sterowaniu przepływem wody można zaoszczędzić sporo ciepła, ciesząc się przy tym stałą i komfortową temperaturą w pomieszczeniach. Wystarczy ustawić optymalną dla siebie temperaturę, a w przypadku zwiększenia się jej w pomieszczeniu, termostat automatycznie zmniejszy przepływ ciepłej wody przez grzejnik. Tak więc pożądana temperatura będzie cały czas utrzymywana, ale grzejnik nie będzie już przez cały czas pracował z taką samą mocą. Ponadto za pomocą termostatu możliwe jest ustawienie niższej temperatury na godziny nocne i podczas nieobecności domowników.

Koniec z przegrzewaniem pomieszczeń i właściwe ich wietrzenie

Wysokie rachunki za ogrzewanie domu są bolączką wielu osób, ale często okazuje się, że sami się do tego przyczyniamy. Z pewnością nie ma potrzeby utrzymywania we wszystkich pomieszczeniach temperatury w wysokości 25 st. C. Czas najwyższy wykorzystać możliwości regulacji temperatury w ciągu doby zgodnie z potrzebami domowników i ich trybem życia. Optymalna temperatura w pomieszczeniach użytkowych jest 20-21 st. C. Nawet jeśli na zewnątrz jest ujemna temperatura, a wewnątrz budynku 23 st. C., to trzeba liczyć się z większą stratą ciepła niż w przypadku 20 st. C. Oczywiście należy też wystrzegać się zbyt dużo wychodzenia domu, gdyż jego ponowne ogrzanie będzie kosztowało więcej energii i trwało znacznie dłużej. Jeśli chodzi zaś o wietrzenie pomieszczeń, to zaleca się robić to szybko i krótko, ale intensywnie. Przed wywietrzeniem mieszkania zaleca się zakręcić grzejniki.

Pomoc merytoryczna: Kotły CO Witkowski