fbpx

Chcesz pomalować płytę OSB? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Jeszcze do niedawna płyty OSB nie były postrzegane jako element dekoracyjny. Obecnie zdobywają one coraz większą popularność, doskonale sprawdzając się w roli materiału wykończeniowego. Płytę OSB można pozostawić w stanie surowym lub ją pomalować. Na co zwrócić uwagę, decydując się na drugi wariant?

Płyta OSB to drewnopochodny materiały, który powstaje ze skrawanych, długich włókien drewnianych połączonych specjalną żywicą syntetyczną. Płytę OSB utwardza się poddając prasowaniu z zastosowaniem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. Na rynku najczęściej dostępne są płyty OSB jedno- i wielowarstwowe.

Gdzie można wykorzystać płyty OSB?

Od pewnego czasu płyty OSB robią furorę jako element dekoracyjny i wykończeniowy. Z powodzeniem można z nich stworzyć okładzinę ścienną lub podłogową, obudowę wanny albo altankę czy domek do zabawy dla dzieci. Płyta OSB może też posłużyć do wykonania nowych mebli lub wykończenia starych, którym pragniesz nadać nowy, unikalny wygląd.

2 chcesz pomalowac plyte osb sprawdz o czym musisz pamietac

Surowa czy malowana?

W zależności od stylu, w jakim utrzymane są twoje wnętrza, płytę OSB możesz pozostawić w stanie surowym lub zdecydować się na jej pomalowanie. Pierwszy wariant, ze względu na specyficzną fakturę płyty, świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu loftowym. Dla zabezpieczenia płyty, warto pokryć ją bezbarwnym lakierem do drewna. Wybierając drugie rozwiązanie, otrzymasz estetyczną i łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię, która stanie się niebanalną ozdobą twojego wnętrza.

Przed malowaniem

Jeśli zdecydujesz się na drugi wariant, czeka cię trochę pracy, lecz efekt z pewnością będzie tego wart. By wszystko przebiegło sprawnie, odpowiedzmy sobie jednak na pytanie stawiane przez wiele osób planujących malowanie płyt OSB – o czym powinieneś pamiętać?

Z powodu dużego nasycenia płyt OSB żywicą, lakierami zabezpieczającymi oraz woskiem, jej malowanie bez uprzedniego przygotowania jest po prostu niemożliwe. Przed malowaniem bardzo dokładnie odpyl i oczyść całą powierzchnię, a następnie pokryj ją żywicą polimerową rozcieńczoną acetonem. Po wyschnięciu starannie wyszlifuj płytę papierem ściernym o drobnej gradacji – upewnij się, że powierzchnia jest wystarczająco gładka. Ostatni krok to nałożenie gruntu oraz farby podkładowej do drewna. Płyta jest gotowa do malowania!

3 chcesz pomalowac plyte osb sprawdz o czym musisz pamietac

Czym malować płytę OSB?

Do malowania płyt OSB szczególnie polecane są farby chemoutwardzalne – utwardzane w wyniku reakcji chemicznych, nie wysychania. W praktyce jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować po prostu zwykłą emalię emulsyjną, akrylową czy lateksową. Po nałożeniu będzie ona wystarczająco trwała, jeśli płyta OSB została przez ciebie wcześniej odpowiednio przygotowana.

Pamiętaj tylko, że decydując się na użycie ściennej farby emulsyjnej, przed jej aplikacją warto pokryć płytę warstwę podkładową z olejnej farby szpachlowej lub pokostu. Nie zapomnij też o właściwym doborze pędzla – do malowania płyt OSB najlepiej nadają się te płaskie z równym włosiem.