Jak prawidłowo pomalować ściany?

Malowanie ścian jest niezwykle proste i nie zawsze wymaga zaangażowania fachowca. Nie przepłacaj i dowiedz się jak samodzielnie pomalować ściany krok po kroku.

 

Każdego dnia wciąż wiele osób zastanawia się jak pomalować ściany. Niektórzy myślą, że malowanie ścian jest niezwykle skomplikowane, inni uważają, że zmiana kolorów ścian w mieszkaniu to naprawdę prosta sprawa. Ci pierwsi znacznie częściej sięgają po fachową pomoc, za którą niekiedy trzeba słono zapłacić. Jeśli dodatkowe koszty nie są ci na rękę, koniecznie sprawdź jak samodzielnie pomalować ściany.

Malowanie ścian od podstaw – prosty poradnik dla początkujących

Przygotowanie przestrzeni

Przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio przygotować mieszkanie. W tym celu warto wynieść z remontowanego pomieszczenia wszelkie książki, obrazy, albumy ze zdjęciami, sprzęty elektroniczne, dywany, a także meble tapicerowane. Wszystkie te elementy podczas remontu mogą ulec trwałemu uszkodzeniu bądź permanentnemu zniszczeniu. Nie warto więc ryzykować.

Zabezpieczenie pozostałych elementów

Mimo iż wstępne przygotowanie przestrzeni mamy już za sobą, to jednak należy pamiętać, że żadne prace malarskie nie powinny odbywać się bez uprzedniego zabezpieczenia elementów takich jak okna, listwy podłogowe, podłoga, a także meble, które nie mają możliwości znalezienia się poza domem lub w nieremontowanym pomieszczeniu. W celu zabezpieczenia mienia najlepszym rozwiązaniem okazuje się folia i taśma malarska. Dobrze zabezpieczone powierzchnie bez problemu przetrwają nawet najbardziej intensywny remont.

Oczyszczenie ścian

Kiedy mieszkanie zostało odpowiednio zabezpieczone przed wszelkimi uszkodzeniami, czas przejść do właściwej pracy, jaką jest przygotowanie ścian do malowania. W celu odpowiedniego przygotowania ścian należy usunąć z nich stary tynk lub stare tapety i inne elementy dekoracyjne. Kiedy ściany będą wstępnie oczyszczone, należy uzupełnić wszelkie ubytki i pęknięcia specjalną zaprawą. Kiedy wszystkie dotychczasowe zadania zostaną wykonane, przyszedł czas aby wygładzić powierzchnię przy pomocy papieru ściernego. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie ścian z pyłu, w tym celu dobrze sprawdzi się specjalna paca do pyłu, warto jednak wspomnieć, że sprężarki powietrza bez wątpienia szybciej i o wiele dokładniej wykonają to zadanie.

Przygotowanie powierzchni

Kiedy ściany są już odpowiednio wygładzone i dokładnie oczyszczone, można przystąpić do ich właściwego przygotowania. Jest to idealny moment na gruntowanie. Gruntowanie ma na celu wyrównanie stopnia chłonności podłoża, a także wpływa na jego ogólne ujednolicenie. Dodatkowo warto pamiętać, że gruntowanie ma nieodzowny wpływ na lepszą przyczepność farby.

Malowanie ścian

Ściany można pomalować przy użyciu tradycyjnego pędzla lub z pomocą zwykłego wałka do malowania ścian. Dziś jednak coraz więcej osób dostrzega, że sprężarki powietrza z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie nie tylko w szeroko rozumianym przemyśle, lecz także w codziennym użytku przeciętnego człowieka. Nic więc dziwnego, że nieustannie rośnie popularność samodzielnego malowania ścian przy użyciu sprężarki powietrza.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież