Jak zbudować zimowy ogród - poradnik

Jak zbudować zimowy ogród - poradnik

Popularność przydomowych ogrodów stale rośnie, wiele osób nie wie jednak co jest ważne, a co mniej istotne. W naszym poradniku podpowiadamy na co należy zwrócić szczególną uwagę.

 1. Wybór miejsca

To podstawowa kwestia, która będzie determinować kolejne działania. Największą swobodę mają osoby, które wraz z projektem domu, projektują ogród zimowy. Mogą wtedy zaplanować najlepsze jego usytuowanie, czyli stronę południową lub południowo zachodnią. Wiele osób uważa, że najlepiej by ogród zimowy był przedłużeniem salonu, który najczęściej usytuowany jest od strony ogrodu letniego. Taka koncepcja ogranicza jednak swobodę wyboru strony ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by oranżerię umieścić przy innych elewacjach budynku. Od kierunku ekspozycji ogrodu będzie potem zależał dobór roślin do uprawy.

2. Zabudowa tarasu czy samodzielna konstrukcja?

Jeżeli dysponujemy odpowiednio dużym tarasem, to można poprzez zabudowę zamienić go w zimowy ogród. Dzięki temu zostanie ograniczony zakres koniecznych prac do wykonania (nie trzeba wykonać fundamentów) oraz poprawiony bilans energetyczny budynku. Zimowy ogród na tarasie to także sposób na powiększenie salonu lub sypialni, w zależności od tego do którego pomieszczenia przylega.

Zimowy ogród może być także samodzielnym elementem architektury ogrodowej. W tym przypadku mamy całkowitą swobodę w ustawieniu i maksymalnym wykorzystaniu naturalnego nasłonecznienia. W tym przypadku mamy również większą swobodę w wyborze wielkości oranżerii. Możemy w niej urządzić dodatkowy zielony salon z przeznaczeniem na spotkania towarzyskie.

Bez względu na wybrany wariant trzeba pamiętać, że ogrody zimowe podlegają prawu budowlanemu i przed rozpoczęciem budowy muszą być spełnione wymagania formalne. Ogrody zimowe do powierzchni 25 m2 wymagają jedynie zgłoszenia w odpowiednim urzędzie, obiekty powyżej tej powierzchni muszą uzyskać pozwolenie na budowę.

 

ogr burch

3. Jaka konstrukcja?

Ogrody zimowe najczęściej wykonuje się z materiałów odpornych na korozję, a więc przede wszystkim z drewna, aluminium, stali lub PCV. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. PCV jest tanie, ale mało wytrzymałe i estetyczne, stal jest droga i trzeba ją zabezpieczać przed korozją. Drewno jest jak zawsze eleganckie, ale trzeba go okresowo konserwować, aluminium jest wytrzymałe i odporne na korozję.

Ogród zimowy zawsze musi być posadowiony na fundamencie o odpowiedniej wytrzymałości, izolowanym termicznie i z odprowadzeniem wody. Dach oranżerii powinien mieć nachylenie pod kątem 10-450, dzięki temu nie będzie zalegał na nim śnieg i woda opadowa, która musi być odprowadzana za pomocą rynien. Ściany muszą zostać wykonane ze szkła hartowanego i klejonego. Należy także przy projekcie uwzględnić możliwość łatwego wietrzenia ogrodu.

ogr3

4. Niezbędne instalacje

Jak podkreślają specjaliści architektury ogrodowej z Bdburchex.com.pl, w ogrodzie zimowym rośliny muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę i wilgotność, dlatego konieczne jest podłączenie do instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. W zależności od gatunków uprawianych roślin, temperatura wewnątrz powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza. Najbardziej optymalne jest ogrzewanie podłogowe (niestety drogie), które zapewnia równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu. Wilgotność powietrza powinna być na poziomie 50-80%, łatwiej to osiągnąć montując system automatycznego nawadniania.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież