Przejdź do głównej treści

A czy na twoim dachu możesz zamontować panele fotowoltaiczne? Sprawdź!

| tekst sponosowany | Dom

Myśląc o montażu paneli fotowoltaicznych jedną z głównych bolączek jest dach, który miałby zostać zabudowany. Istnieje wiele czynników, które mogą sprzyjać lub utrudniać wprowadzenie do naszej domowej gospodarki energetycznej energii pochodzącej ze słońca. Właśnie dlatego warto zainteresować się tym przed podjęciem decyzji, a jeśli dom jest dopiero w planach – jeszcze przed jego budową.

Kierunek i nachylenie

Pierwszymi liczbami, na które warto zwrócić szczególną uwagę są stopnie. Nie mowa tu jednak o stopniach Celsjusza, których pod dostatek w słoneczne dni, a kątów nachylenia dachu i kierunku w odniesieniu do południa.

Optymalny kąt nachylenia domu w stosunku do poziomu to ok. 30-40° - najlepiej sprawdza się w naszym regionie. Mniejszy nie pozwalałby na samoczynne odśnieżanie paneli. Większy za to nie pozwoliłby w pełni wykorzystać możliwości instalacji.

Ważnym czynnikiem jest też kierunek połaci dachu, która miałaby zostać zabudowany.  Najodpowiedniejszym kierunkiem jest południe. Właśnie stamtąd dociera światło słoneczne, kiedy jest go najwięcej. W przypadku, kiedy żadna z połaci nie jest w tę stronę skierowana, dobrze by było, gdyby odchylenie nie przekraczało 45°.

Pokrycie dachu

Jeśli chodzi o materiał użyty do pokrycia dachu, sytuacja jest bardzo pozytywna. Panele można budować na wielu rodzajach pokryć, m.in. blachodachówce, blasze trapezowej, dachówce ceramicznej, papie czy goncie biturmicznym. Wyjątkiem jest eternit, na którym instalacja wymaga dodatkowych konsultacji.

Wielkość dachu

Standardowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWp złożona z 12 paneli zajmuje powierzchnię co najmniej 20 m2 (nie licząc odstępów montażowych). Najmniejsza możliwa o mocy 1 kWp wymaga ok. 6-7 m2 (także nie licząc odstępów).

Oprócz samej całkowitej powierzchni dachu, mogą ją zmniejszać przeróżne elementy – okna, lukarny czy komin.  Może to też zmuszać do nieregularnej zabudowy.

Warto się zastanowić, czy dysponuje się odpowiednio dużą powierzchnią o optymalnym nasłonecznieniu.

Zacienienie

Skoro już mowa o nasłonecznieniu - cień zdecydowanie nie sprzyja pracy paneli słonecznych. Oprócz wspomnianych lukarn i kominów problemem mogą być drzewa górujące nad domem czy wysokie budynki w pobliżu. W fazie projektowania warto zwrócić na to uwagę i przeprowadzić symulację kształtu i długości trwania cienia rzucanego przez te obiekty.

Jeśli twój dach spełnia wszystkie przytoczone warunki – montaż paneli słonecznych będzie genialnym posunięciem, które pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze i dbać o środowisko. Warto przy tym skorzystać z oferty firmy Hewalex – https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/panele-fotowoltaiczne. Jeśli jednak okazało się, że nie wszystko się zgadza – warto się skontaktować ze specjalistą, który znajdzie najlepsze rozwiązanie.

 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.