Barwa światła żarówek

4

 

Jedną z najbardziej istotnych różnic, jakie rzucają się w oczy, gdy porównujemy tradycyjne żarówki halogenowe  z oświetleniem typu LED jest barwa światła. Jest ona podawana na opakowaniach żarówek w specjalnych jednostkach – Kelvinach. Im więcej Kelvinów, tym  światło jest „zimniejsze”.

To, czy barwa światła jest zimna, czy ciepła, może w dużym stopniu decydować o nastroju i samopoczuciu osób znajdujących się w danym pomieszczeniu. Co do zasady przyjmuje się, że światło ciepłe, to te liczące mniej niż 3300 K, zimne zaś to takie, które ma co najmniej 5000 K.

 

Warto zadbać o to, aby barwa światła była zróżnicowana w zależności od funkcji wnętrza. Miejsca, w których ludzie z reguły nie przebywają zbyt długą (np. strefa wejścia, ciągi komunikacyjne) powinny być wyposażone w oświetlenie o barwie białej, w przedziale od 3000 do 3500 K. Z kolei światło o temperaturze barwowej od 2500 do 2900 K to światło bardzo ciepłe. Najlepiej zastosować je w tych pomieszczeniach, które kojarzą się z prywatnością, w których najchętniej się relaksujemy i odpoczywamy. Barwę w tym przedziale mają typowe żarówki LED gu10. Światło o barwie od 3600 do 4000 K to światło o barwie neutralnej. Jest to bardzo uniwersalny typ barwy oświetlenia. Może on znaleźć zastosowanie zarówno w biurze, jak i w domu, w kuchni, czy w łazience. Zaletą tego rodzaju światła jest to, że nie zniekształca kolorów, przez co idealnie nadaje się ono do wykorzystania w miejscu pracy. Światło charakteryzujące się temperaturą barwową 4100 – 5000 K jest określane jako światło dość chłodne. Nadają się one idealnie do zastosowania w biurach i szeroko pojętej przestrzeni publicznej. Charakteryzuje się ono pobudzającym, energetycznym działaniem. Dzięki temu działa ono korzystnie na koncentrację i sprzyja właściwemu wykonywaniu obowiązków. Cecha ta sprawia, że są one powszechnie wykorzystywane w biurach i innych miejscach pracy.

W sklepie internetowym ultra-elektro.pl – żarówki led gu10, żarówki halogenowe – halogeny na wyciągnięcie ręki!

Wreszcie światło powyżej 5000 K znajduje z reguły zastosowanie w garażach, czy parkingach. Nie jest zalecane jego stosowanie w pomieszczeniach takich, jak kuchnie, czy łazienki.