fbpx

Wiejski domek w centrum miasta

 

 mieszkanie rustykalne

 

Coraz większą popularnością cieszą się dziś style, które nawiązują do tradycji danego regionu: prowansalski, skandynawski czy rustykalny. Nam oczywiście geograficznie najbliższy jest ostatni z nich. Wydaje się być oczywisty i banalnie prosty w realizacji – wystarczy skopiować styl wiejskiej chaty. Czy jest taki w rzeczywistości?

Od kilku lat – po boomie na wszystko co amerykańskie, plastikowe i nowoczesne – konsumenci w Polsce w końcu zaczynają dostrzegać prawdziwą wartość natury. Coraz częściej wracają do korzeni. Trend ten jest bardzo dobrze widoczny także w dużych miastach. Warzywa i owoce kupuje się na lokalnych bazarkach lub, jeśli tylko jest taka możliwość, uprawia własny warzywniak na tarasie. Modne jest wszystko co naturalne, eko, bio i bez konserwantów. Jest to widoczne zarówno w odżywianiu, modzie, jak i np. kosmetykach. Konsekwencje takiego stylu życia widać także w sposobie aranżacji wnętrz, gdzie popularność zdobywa styl rustykalny

Czym jest styl rustykalny?

Styl ten to nic innego, jak próba przełożenia wyglądu wiejskiej chatki czy znanego wszystkim tradycyjnego polskiego dworku na współczesne warunki mieszkalne. To aranżacja przestrzeni przypominająca wspomnienia wakacyjnej sielanki poza miastem lub wczasów agroturystycznych. Kojarzy się przede wszystkim z naturą, spokojem, harmonią i porządkiem.

Wyznacznikami stylu rustykalnego są w szczególności:

  • drewno, drewno i jeszcze raz drewno. Powinno wyglądać na stare, nieco toporne, obowiązkowo z widocznymi słojami, sękami i wszystkimi nierównościami. Do tego w naturalnych kolorach drzew popularnych w Polsce - olchy, sosny, dębu czy buku;
  • meble rodem ze wsi – proste, nieco toporne, koniecznie drewniane. Atrybutami tego stylu są też wszystkie typowo wiejskie akcesoria takie jak ławy, skrzynie czy wiklinowe kosze;
  • naturalna, pastelowa kolorystyka: brązy, beże, biel śmietanowa i kremowa (ściany mają przypominać te bielone z wiejskiej chaty), kolor drewna i kamienia. Możliwe jest też wykorzystanie żywszych kolorów – zieleni i niebieskiego – lecz jedynie w dodatkach.
  • ludowe ozdoby i dekoracje, ceramiczne donice i naczynia, lniane obrusy, suszone kwiatyw zdobionych wazach
  • przytulna atmosfera, „jak u babci”

Jak zaaranżować chatę w bloku z wielkiej płyty?

Styl rustykalny z pozoru wydaje się być współczesną kopią skansenu, łatwą w realizacji. Każdy z nas na pewno był w podobnym wnętrzu na wsi i zachwycał się jego naturalną prostotą. To jednak co jest proste i naturalne na wsi, w otoczeniu przygody, zieleni i drzew, wcale nie musi takie być, gdy chcemy je odtworzyć w mieści. Urok wiejskiej chaty, który tak przyciąga miłośników stylu rustykalnego,  to także, a nawet przede wszystkim malownicza okolica, której w mieście często brakuje.

Dlatego zastanawiając się nad urządzeniem swojego mieszkania w stylu rustykalnym warto oprzeć się na kilku podstawowych elementach. Skorzystać z trików, które sprawią, że nawet w centrum zatłoczonego miasta poczujemy spokój płynący z natury.

Nieodłączne elementy w miejskim wydaniu

Istotnym elementem stylu rustykalnego są widoczne, drewniane belki stropowe. W wiejskiej chacie były po prostu czymś oczywistym, składową konstrukcji domu. W urządzanym mieszkaniu musimy się o nie dodatkowo postarać. Warto to zrobić tylko wtedy, gdy mieszkanie jest odpowiednio wysokie. Przy pomieszczeniach niższych niż trzy metry, dodanie dodatkowych belek na suficie tylko zmniejszy przestrzeń i sprawi, że pokoje będą wydawać się wręcz klaustrofobiczne. Co zrobić więc, jeśli nie możemy sobie pozwolić na kopie belek stropowych? Postawmy na boazerię na ścianach, koniecznie w naturalnym kolorze drewna! Dzięki niej zyskamy przytulny charakter rodem z przedmieścia i wprowadzimy istotny drewniany akcent.

Styl rustykalny przejawia się również w bielonych, nierównych ścianach, często tylko otynkowanych i pomalowanych zwykłą farbą. Jak taki efekt uzyskać w mieszkaniu, w którym została już położona idealnie równa gładź? Wystarczy odpowiednio dobrać tapetę, a kuchni wybrać małe, ceramiczne kafelki. Dziś producenci tapet prześcigają się w proponowaniu niebanalnych wzorów. Z pewnością znajdziesz wśród nich ten, przypominający chropowaty mur czy beton.

Postaw też na dodatki. To one stworzą przytulny klimat mieszkania w stylu rustykalnym. Wystarczą kwiaty w ceramicznych lub glinianych donicach, koronkowe obrusy czy duże, lniane poduszki.

Artykuł powstał przy współpracy z Fortis ® - Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi