Skip to main content


Wiejski domek w centrum miasta

| tekst sponosowany | Dom

 

 mieszkanie rustykalne

 

Coraz większą popularnością cieszą się dziś style, które nawiązują do tradycji danego regionu: prowansalski, skandynawski czy rustykalny. Nam oczywiście geograficznie najbliższy jest ostatni z nich. Wydaje się być oczywisty i banalnie prosty w realizacji – wystarczy skopiować styl wiejskiej chaty. Czy jest taki w rzeczywistości?

Od kilku lat – po boomie na wszystko co amerykańskie, plastikowe i nowoczesne – konsumenci w Polsce w końcu zaczynają dostrzegać prawdziwą wartość natury. Coraz częściej wracają do korzeni. Trend ten jest bardzo dobrze widoczny także w dużych miastach. Warzywa i owoce kupuje się na lokalnych bazarkach lub, jeśli tylko jest taka możliwość, uprawia własny warzywniak na tarasie. Modne jest wszystko co naturalne, eko, bio i bez konserwantów. Jest to widoczne zarówno w odżywianiu, modzie, jak i np. kosmetykach. Konsekwencje takiego stylu życia widać także w sposobie aranżacji wnętrz, gdzie popularność zdobywa styl rustykalny

Czym jest styl rustykalny?

Styl ten to nic innego, jak próba przełożenia wyglądu wiejskiej chatki czy znanego wszystkim tradycyjnego polskiego dworku na współczesne warunki mieszkalne. To aranżacja przestrzeni przypominająca wspomnienia wakacyjnej sielanki poza miastem lub wczasów agroturystycznych. Kojarzy się przede wszystkim z naturą, spokojem, harmonią i porządkiem.

Wyznacznikami stylu rustykalnego są w szczególności:

  • drewno, drewno i jeszcze raz drewno. Powinno wyglądać na stare, nieco toporne, obowiązkowo z widocznymi słojami, sękami i wszystkimi nierównościami. Do tego w naturalnych kolorach drzew popularnych w Polsce - olchy, sosny, dębu czy buku;
  • meble rodem ze wsi – proste, nieco toporne, koniecznie drewniane. Atrybutami tego stylu są też wszystkie typowo wiejskie akcesoria takie jak ławy, skrzynie czy wiklinowe kosze;
  • naturalna, pastelowa kolorystyka: brązy, beże, biel śmietanowa i kremowa (ściany mają przypominać te bielone z wiejskiej chaty), kolor drewna i kamienia. Możliwe jest też wykorzystanie żywszych kolorów – zieleni i niebieskiego – lecz jedynie w dodatkach.
  • ludowe ozdoby i dekoracje, ceramiczne donice i naczynia, lniane obrusy, suszone kwiatyw zdobionych wazach
  • przytulna atmosfera, „jak u babci”

Jak zaaranżować chatę w bloku z wielkiej płyty?

Styl rustykalny z pozoru wydaje się być współczesną kopią skansenu, łatwą w realizacji. Każdy z nas na pewno był w podobnym wnętrzu na wsi i zachwycał się jego naturalną prostotą. To jednak co jest proste i naturalne na wsi, w otoczeniu przygody, zieleni i drzew, wcale nie musi takie być, gdy chcemy je odtworzyć w mieści. Urok wiejskiej chaty, który tak przyciąga miłośników stylu rustykalnego,  to także, a nawet przede wszystkim malownicza okolica, której w mieście często brakuje.

Dlatego zastanawiając się nad urządzeniem swojego mieszkania w stylu rustykalnym warto oprzeć się na kilku podstawowych elementach. Skorzystać z trików, które sprawią, że nawet w centrum zatłoczonego miasta poczujemy spokój płynący z natury.

Nieodłączne elementy w miejskim wydaniu

Istotnym elementem stylu rustykalnego są widoczne, drewniane belki stropowe. W wiejskiej chacie były po prostu czymś oczywistym, składową konstrukcji domu. W urządzanym mieszkaniu musimy się o nie dodatkowo postarać. Warto to zrobić tylko wtedy, gdy mieszkanie jest odpowiednio wysokie. Przy pomieszczeniach niższych niż trzy metry, dodanie dodatkowych belek na suficie tylko zmniejszy przestrzeń i sprawi, że pokoje będą wydawać się wręcz klaustrofobiczne. Co zrobić więc, jeśli nie możemy sobie pozwolić na kopie belek stropowych? Postawmy na boazerię na ścianach, koniecznie w naturalnym kolorze drewna! Dzięki niej zyskamy przytulny charakter rodem z przedmieścia i wprowadzimy istotny drewniany akcent.

Styl rustykalny przejawia się również w bielonych, nierównych ścianach, często tylko otynkowanych i pomalowanych zwykłą farbą. Jak taki efekt uzyskać w mieszkaniu, w którym została już położona idealnie równa gładź? Wystarczy odpowiednio dobrać tapetę, a kuchni wybrać małe, ceramiczne kafelki. Dziś producenci tapet prześcigają się w proponowaniu niebanalnych wzorów. Z pewnością znajdziesz wśród nich ten, przypominający chropowaty mur czy beton.

Postaw też na dodatki. To one stworzą przytulny klimat mieszkania w stylu rustykalnym. Wystarczą kwiaty w ceramicznych lub glinianych donicach, koronkowe obrusy czy duże, lniane poduszki.

Artykuł powstał przy współpracy z Fortis ® - Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi


Dom

Skuteczność systemu grzewczego w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest prawidłowo działająca pompa centralnego ogrzewania.
Chcemy komfortowo czuć się w jakiejś sytuacji, ubraniach, samochodach. Można to również odnieść do korzystania z sieci Wi-Fi. Zdecydowanie nikt nie marzy o problemach w trakcie przeszukiwania Internetu, przesyłania zdjęć czy bardzo ważnych dokumentów. Dlatego też warto poznać topologię Mesh.
Chłodziarko-zamrażarka to jeden z bazowych sprzętów na wyposażeniu każdej kuchni. Obecnie istnieje wiele różnych opcji do wyboru, ale jedną z najbardziej popularnych marek jest włoski producent SMEG.
Wiosenne porządki często kojarzą się z myciem okien. Ale tak naprawdę ta czynność nie jest wykonywana tylko na pożegnanie zimy. Aby szyby lśniły czystością, warto dbać o nie regularnie i odświeżyć oraz wypolerować je raz na kilka tygodni lub miesięcy – zależnie od potrzeb. Co więcej, nie musi być...
Zadbany dom to oczywiście czysty dom. Jeśli chcesz zadbać o porządek w swoich czterech ścianach, możesz dzisiaj sięgać po nowoczesne środki, dzięki którym sprzątanie będzie nie tylko szybsze, prostsze, ale również zdrowsze dla domowników. Do tych zasługujących na uwagę zalicza się preparaty Nanomax.
Deski bambusowe do krojenia zyskują na popularności wśród miłośników gotowania, którzy cenią sobie trwałość i ekologiczny charakter swoich narzędzi kuchennych.
W dzisiejszych czasach bycie eko stało się bardzo modne i pożądane. Nic więc dziwnego, że również takie trendy przeniosły się na kanwę aranżacji wnętrz. W związku z tym także wśród lamp pojawiło się wiele propozycji, które wpisują się w charakterystykę eko. Do jakich wnętrz warto wybierać tego ro...