fbpx

Kiedy każdy metr się liczy: jak urządzić małą kuchnię?

top kuchnia 4

 

Kiedy liczy się każdy metr, a nawet centymetr, trudno jest myśleć o względach estetycznych. Jednak urządzając nawet bardzo małą kuchnię, nie musimy rezygnować ze swoich wymarzonych mebli czy rustykalnych dodatków. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą uczynić wnętrze optycznie większym, a także bardziej funkcjonalnym.

Postaw na jasne kolory

Teoretycznie każdy z nas wie, że ciemny kolor optycznie pomniejsza; w praktyce jednak często o tym zapominamy, zwłaszcza przy aranżowaniu mieszkania. Tymczasem podczas urządzania malutkiej kuchni (czy też innego niewielkiego pomieszczenia) operowanie kolorami jest niezwykle istotne i ma ogromny wpływ na ostateczny efekt naszych działań. Główną zasadą jest zatem używanie jasnych kolorów, takich jak biel bądź modne ostatnio pastelowe barwy; świetnie sprawdzą się też jasne beże. Zasada ta dotyczy nie tylko ścian – dość jasna powinna być również podłoga. Co ważne, musi być ona nieco jaśniejsza od ścian, wówczas optycznie powiększymy przestrzeń naszej kuchni. Zasada „jasnych kolorów” odnosi się też do mebli i kuchennych urządzeń – czarna kuchenka raczej nie będzie w tym przypadku wyglądać korzystnie.

Meble i urządzenia: jakie warto wybrać?

Jeśli chodzi o kolor mebli i sprzętów AGD, odpowiedź uzyskaliśmy już w poprzednim akapicie: powinny być one jasne. Kolejnym trikiem, który pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni, będzie wybór mebli i sprzętów ze szklanymi powierzchniami, czy też gładkich i odbijających światło. Dzięki nim nasze pomieszczenie będzie wydawało się nieco większe niż jest w rzeczywistości. Ważną kwestią jest wybór samych urządzeń AGD – bez dobrego piekarnika, kuchenki, lodówki czy zmywarki nie może normalnie funkcjonować żadna kuchnia! Na szczęście na rynku znajdziemy wiele sprzętów stworzonych specjalnie z myślą o niewielkich wnętrzach. Są one wyjątkowo wąskie bądź płytkie, możemy też zdecydować się np. na zmywarkę nablatową. Dobrym rozwiązaniem będą również urządzenia wielofunkcyjne, które pozwolą na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Warto zainwestować w systemy przesuwne – pozbywając się otwieranych skrzydłowo drzwi od szafek zyskamy przestrzeń i wygodę. Wiele innych porad dotyczących praktycznego urządzenia małej kuchni uzyskasz stąd.

Jaki styl wybrać?

Przy aranżowaniu niewielkiej przestrzeni najbardziej odpowiedni wydaje się styl minimalistyczny – dzięki niewielkiej ilości akcesoriów i ozdób zyskujemy wrażenie przestronności, porządku i elegancji. Czy oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze swoich ulubionych dodatków rustykalnych lub etnicznych ozdób? Nic podobnego! Jeśli jednak nie chcesz, by mała kuchnia sprawiała wrażenie jeszcze bardziej ciasnej, pamiętaj o ograniczeniu liczby dekoracji. Akcesoria powinny być natomiast starannie uporządkowane, umieszczone w specjalnych pojemnikach czy na wieszakach. Malutką kuchnię wyjątkowo łatwo jest „zagracić”, dlatego porządek jest w tym przypadku niezwykle istotny.

Mała kuchnia nie musi być ciasta i niewygodna – może stać się komfortowym i funkcjonalnym miejscem. Aby tak się stało, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.