Meble z palisandru – zachwycają swoją elegancją

mable z palisandru

 

Zainteresowanie meblami z drewna orientalnego cały czas rośnie – również w naszych domach coraz częściej wykorzystujemy je w celu wykańczania podłóg oraz innych nawierzchni. Jednym z najtwardszych gatunków drewna tropikalnego jest palisander – gdy szukasz efektownych i trwałych mebli, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na palisandrowe.

 

Palisander indyjski, nazywany także drewnem różanym, występuje w Indiach, Kenii oraz w Nigerii. Jest najczęściej wykorzystywany do produkcji mebli w stylu orientalnym. To drzewa, które dochodzą do wysokości 15-20 metrów, chociaż niektóre z nich mogą mieć nawet po 40 metrów.

Właściwości drewna palisandrowego

Jest to drewno bogate w naturalne żywice oraz woski, co powoduje, że jest ono również odporne na wilgoć, wobec tego zachowuje bardzo dobrą stabilność przy zmianach wilgotności – to powoduje, że meble i deski palisandrowe można wykorzystywać także w łazienkach. Plusem jest również odporność palisandru na czynniki biotyczne i abiotyczne, miedzy innymi na termity.

Kolorystyka drewna palisandrowego jest dość różnorodna – zwykle ma ono odcień od ciepłego brązu aż do pomarańczowego zmieszanego z brązem. Słoje w drewnie tego rodzaju są nieregularne, zwykle czarne lub ciemnobrązowe.

Ze względu na swoje właściwości palisander wykorzystywany jest przede wszystkim do wyboru mebli, także mebli artystycznych, zdobionych ręcznie, ponadto do instrumentów muzycznych, na przykład podstrunnic w gitarach. Ponadto drewno palisandrowe używane jest na podłogi drewniane.

Utrata barwy pod wpływem światła

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że piękne meble, czy to kolonialne czy meble indyjskie, produkowane z tego drewna mogą z czasem zmieniać swoją barwę. Pod wpływem promieniowania UV drewno to traci swoją barwę, dlatego też warto sprawdzić, czy meble z niego wykonane zostały odpowiednio zabezpieczone lakierami nawierzchniowymi.

Jeżeli zainteresowały cię meble palisandrowe, możesz kupić je obecnie w wielu sklepach specjalizujących się w sprzedaży mebli indyjskich, kolonialnych i orientalnych – także w sklepach on-line.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież