Jak dopasować rodzaj kominka do mieszkania?

top kominek elektryczny

Kominek to wspaniała ozdoba każdego domu. Bogata oferta producentów sprawia, że bez problemu znajdziemy modele odpowiednie zarówno do wnętrz klasycznych oraz rustykalnych, jak i do nowoczesnych mieszkań. Podpowiadamy, jak dopasować kominek do potrzeb, a także stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie.

Rodzaje kominków

Istnieje wiele rodzajów kominków. Pierwszy z nich to kominek otwarty - wymurowany z cegły lub kamienia, przyciąga wzrok estetyczną formą oraz niezabudowanym paleniskiem. Takie tradycyjne kominki są niestety mało wydajne, ze względu na fakt, że ciepło ucieka przewodem kominowym wraz z dymem. Dodatkowo, wymagają one ciągłego nadzoru, ze względu na brak bariery oddzielającej ogień od wnętrza domu. Drugi rodzaj to kominek z wkładem - palenisko wykonane z żeliwa oraz zamknięta obudowa z żeliwa lub stali akumulują ciepło, znacznie zwiększając wydajność urządzenia. Dzięki żaroodpornym szybom możemy obserwować ogień w bezpieczny sposób. Co więcej, regulacja przepływu powietrza oraz ciągu pozwala na sterowanie tempem spalania drewna. Nowoczesna odmiana kominków z wkładem, wzbogacona o system Dystrybucji Gorącego Powietrza, pozwala zamienić ozdobny kominek w istotny element ogrzewania całego mieszkania; świetnym rozwiązaniem jest także zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym. Połączony z instalacją centralnego ogrzewania pozwoli znacznie zaoszczędzić na węglu, gazie czy oleju opałowym. Kolejny rodzaj kominków to piece wolnostojące. Najczęściej w całości wykonane są z żeliwa, które nagrzewa się pod wpływem ognia i przez długi czas utrzymuje ciepło. Potocznie zwane kozami urządzenia nie wymagają prac murarskich - potrzebna jest jedynie instalacja odprowadzająca dym na zewnątrz domu.

Kominek bez ognia?

Jeśli kominek w domu pełnić ma jedynie rolę dekoracyjną, możemy zastanowić się nad nowoczesnymi zamiennikami tradycyjnych urządzeń. Nadadzą się one doskonale do mieszkań w blokach. Mogą zostać ustawione w dowolnym miejscu i nie wymagają dużych prac budowlanych. Kominki elektryczne wymagają jedynie podłączenia do prądu. Taki kominek jest w pełni bezpieczny, nie wydziela produktów ubocznych spalania, nie wymaga czyszczenia, nie trzeba podrzucać do niego opału. Jego konstrukcja sprawia, że nie tylko widzimy tańczące na palenisku płomienie, ale także czujemy bijące od ognia ciepło. Aby iluzja wydawała się jak najbardziej rzeczywista, warto zainwestować w kominek elektryczny z efektem 3D. Niektóre modele wyposażone są również w syntetyzator dźwięku, emitujący odgłos trzaskających w ogniu polan.

Nie tylko ozdoba

Jeśli natomiast kominek ma odgrywać nie tylko rolę dekoracji salonu, ale także być istotnym elementem ogrzewania całego domu, warto kierować się przy jego wyborze parametrami technicznymi. Moc kominka powinna być dostosowana do kubatury pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował. Znając wielkość i wysokość pokoju, z łatwością dobierzemy odpowiedni piec na podstawie tabelek przygotowanych przez producentów.

Dobrze dobrany do naszych potrzeb kominek będzie wspaniałą ozdobą, budującą ciepły, domowy nastrój. Może jednak stać się także ważnym elementem systemu ogrzewania, pozwalającym zaoszczędzić i cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu przez cały rok.

Dodaj komentarz

Zasady:
Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres redakcja@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież