Etapy budowy domu jednorodzinnego

etapy budowy domu

Budowa domu może być niemałym wyzwaniem, ale kiedy podzielimy ją na etapy i konsekwentnie będziemy pilnować terminów, zakończymy ją bez problemów.

Kompletowanie dokumentacji, zakup projektu domu to początek drogi do własnego domu. Tutaj wiele zależy od inwestora i urzędów. Dobrze wybrany projekt i akceptacja dokumentów dają inwestorowi zielone światło do rozpoczęcia prac.

Kolejne etapy związane z faktyczną budową domu będą już zależały od sumienności i zaangażowania wielu innych osób, fachowców. Na pomyłki teoretycznie nie ma miejsca, ponieważ każda grozi stratami finansowymi. Z drugiej strony nie ma budowy, gdzie nie zawiedzie czynnik ludzki, czy po prostu pogoda. Ważny też jest czas. Czym dłużej trwa budowa, tym większe jej koszty, dlatego warto wybierać proste projekty domów.

Etap zerowy

Podczas tego etapu warto ogrodzić tymczasowo plac budowy. Po pierwsze łatwiej będzie rozplanować prace, po drugie będzie bezpieczniej podczas składowania materiałów budowlanych. Geodeta wytyczy również budynek w terenie. Wykonawcy części podziemnych zbudują fundamenty i w razie potrzeby piwnicę.

Następuje również rozprowadzenie kanalizacji pod podkładem, a następnie ułożenie podkładu betonowego.

Jeśli inwestor buduje sumptem gospodarczym, musi odpowiednio wcześniej zamówić koparkę oraz deski do wykonania fundamentów i beton.

Koniecznie trzeba też pilnować, aby kierownik budowy na bieżąco dokonywał wpisów potwierdzających wykonanie konkretnych robót.

Stan surowy otwarty

Podczas tego etapu dom zaczyna nabierać kształtów. Zakres prac obejmuje murowanie ścian i kominów, wykonanie stropów. Ekipa murarzy i dekarzy wykona również więźbę, a dekarze ułożą pokrycie dachu.

Na tym etapie należy zamówić sprzęt m.in. do deskowania, stemple i pompę do betonu. Odpowiednio wcześniej trzeba dokonać wyboru materiałów na fundamenty, ściany oraz wybrać rodzaj pokrycia dachowego. Wybór ekipy dekarskiej, murarskiej i ciesielskiej nie powinien być przypadkowy. Warto poszukać rzetelnego wykonawcy. Nadal trzeba pilnować wpisów kierownika budowy do dziennika budowy domu.

Instalacje oraz suche tynki

Na tym etapie wykonuje się instalacje wewnętrzne, na razie bez montażu urządzeń. Pojawia się ekipa do tynków i szlicht. Potrzebny będzie równie elektryk z uprawnieniami oraz instalator gazowy, sanitarny. Jeśli wszystko działa sprawnie, następuje próba i odbiór instalacji.

Kominiarz sprawdzi przewody dymowe, grawitacyjne i wentylacyjne. Odbiory powinny zostać zapisane w dzienniku budowy.

W tym czasie można już uporządkować teren wokół domu i postawić ogrodzenie docelowe.

Podczas tego etapu inwestor podejmuje wiele strategicznych decyzji. Zatrudnienie odpowiednich fachowców do instalacji, zatwierdzenie projektów instalacji, wykonanie ich i odbiór to czasochłonne i ważne zadanie.

Prace montażowe

Montaż drzwi, okien i bramy garażowej warto zlecić firmie, która ma dobrą opinię na rynku. Dobre okna to zaoszczędzone pieniądze na ogrzewaniu i eksploatacji domu. Pojawiają się instalatorzy urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki, kocioł, czy kominek.

Zamówienie okien, drzwi i bramy powinno nastąpić dużo wcześniej. Jest to na tyle ważna kwestia, że warto porównać oferty wielu producentów, poszukać opinii innych użytkowników na forach budowlanych.

Prace wykończeniowe

Do prac wykończeniowych wewnątrz budynku należą: wylanie posadzek, wykończenie łazienek i biały montaż, malowanie ścian, tapetowanie, układanie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych, meblowanie, w tym montaż mebli w kuchni.

Jeśli dom posiada poddasze użytkowe, na budowie pojawią się monterzy płyt gipsowo- kartonowych, którzy również ocieplą poddasze. Ekipy wykończeniowe również należy umówić odpowiednio wcześniej, ponieważ te najlepsze, najbardziej solidne mają zazwyczaj długi termin oczekiwania.

Tutaj również następuje kontrola i odbiór robót wykończeniowych i montażowych.

Zakończenie budowy domu

Przede wszystkim należy zawiadomić stosowny urząd o zakończeniu budowy. Następuje odbiór budynku przez nadzór budowlany. Tutaj przed złożeniem dokumentów konieczne jest uporządkowanie całej dotychczasowej dokumentacji budowy. Dlatego tak ważne jest skrupulatne prowadzenie dziennika budowy, pamiętanie o każdym wpisie, pieczątce, dacie, podpisie fachowca.

Na koniec pozostaje złożenie wniosku o nadanie numeru porządkowego domu i zamieszkanie.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież