Przejdź do głównej treści

Dom w stylu wiejskim

| nadesłane do redakcji | Dom

dom

Dom pod miastem to marzenie wielu mieszczuchów. Jeszcze do niedawna wybierając projekt decydowali się na nowoczesne bryły. Dziś coraz częściej wybierają dom w stylu wiejskim, a nawet kupują starą wiejską chałupę, którą później latami pieczołowicie restaurują.

Coraz większą wagę przypisujemy do tego, jak dom komponuje się z otoczeniem. Stawiajmy na bliski kontakt z naturą i zamiast wielkomiejskiego blichtru wolimy rozwiązania proste i zgodne z historią miejsca, w którym chcemy się osiedlić. Dom w stylu rustykalnym, to najnowsza moda, jak zapanowała wśród osiadających na wsiach mieszkańcach dużych miast i aglomeracji, którzy nie tylko chcą zamieszkać poza miastem, ale także zmienić styl życia, zwolnić tempo, stać się częścią lokalnej społeczności. 

Wiejski czyli jaki?

Niewielki i wpisany w miejscowy krajobraz. W zależności więc od regionu będzie się różnił konstrukcją i charakterem.

Zbudowany z naturalnych materiałów, elewacje drewniane lub bielone, czasem z drewnianymi okiennicami. Najczęściej otoczony sporym ogrodem utrzymanym także w wiejskim, niezobowiązującym stylu. Bez równo wytyczonych rabatek, z naturalnymi kwiatami i ziołami rosnącymi pod płotem. Często ze sporą werandą, na której można przysiąść w chłodniejsze wieczory. Czasami w ogrodzie znajduje się tak zwana kuchnia letnia, w której można latem przygotowywać posiłki lub przetwory na zimę.  Ogród to miejsce szczególne w wiejskich domach. Coraz częściej poza funkcją czysto ozdobną i wypoczynkową jest w nim także część użytkowa. Mieszczuchy bowiem, jak rzadko kto doceniają smak samodzielnie uprawianych warzyw i owoców.

Wnętrza rustykalne

Po przekroczeniu progu wiejskich domów uderza duża ilość starego drewna (może być sztucznie postarzone), prosty wystrój, w którym wykorzystane są wygrzebane na pchlich targach meble, naturalne tkaniny, wyeksponowane ciemne belki stropowe. Są ciepłe i swojskie. Kolorami dominującymi są te spotykane w naturze – beże, brązy, biel, ale także odcienie niebieskiego czy też szarość.

Meble są proste w formie, bez zbędnych zdobień. Panuje dosyć duża swoboda w ich doborze, można mieszać różne style (secesyjne, eklektyczne, klasycystyczne), ważne by miały wiejski charakter. Obok starego kołowrotka będzie się dobrze prezentował kredens z dawnego dworku szlacheckiego.

Miejscem szczególnym w wiejskich domach jest kuchnia. Najczęściej to oddzielne i całkiem spore pomieszczenie. Meble są ciężkie drewniane lub przynajmniej drewno imitujące. Często znajduje się w niej duży stół, przy którym rodzina spotyka się w trakcie posiłków.

Charakteru wiejskim wnętrzom nadają różnego rodzaju elementy dekoracyjne – stare naczynia, haftowane obrusy, szydełkowe serwetki i zazdrostki w oknach. Świetnie będą się prezentowały także ludowe ozdoby, a nawet świątki.


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.