Skip to main content


Czy warto zamontować klimatyzację w domu lub biurze?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Montaż klimatyzacji staje się coraz popularniejszą metodą chłodzenia pomieszczeń domowych czy biurowych w upalne dni. Niewiele osób wie, że klimatyzacja to nie tylko chłodzenie, ale także usprawnienie przepływu i oczyszczania powietrza. Czy jej montaż jest opłacalną inwestycją?

Działanie klimatyzacji

Głównym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie i regulowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniach. W trakcie pracy klimatyzator wykorzystuje sprężarkę, której zadaniem jest cyrkulacja chłodziwa. Najczęściej jest to freon. Ten gaz przechodzi przez cykliczny proces kompresji i rozprężania. Dzięki temu wychwytuje, znajdujące się w pomieszczeniu, ciepło. W trakcie tego procesu chłodziwo przemieszcza się przez zewnętrzną jednostkę chłodniczą, najczęściej umieszczoną na zewnątrz budynku, gdzie oddaje zgromadzone ciepło na zewnątrz. Efektem tego procesu jest schłodzenie powietrza.

Jak wybrać klimatyzację?

Kompleksowy montaż klimatyzacji powinien być przeprowadzony przez profesjonalną firmę. Pracownicy zadbają o dobór klimatyzatorów dostosowanych do potrzeb domu, mieszkania czy biura. Aby klimatyzacja do domu spełniała swoje zadanie, musi posiadać odpowiednie parametry. Zbyt mała moc klimatyzatora może sprawić, że nie będzie on w stanie schłodzić pomieszczenia do pożądanego poziomu. Zbyt duża z kolei, sprawi, że będzie on zużywał za dużo energii. Jako ogólną zasadę można przyjąć, że na 1 m2 powierzchni pomieszczenia potrzeba około 0,1 kW lub 340 BTU mocy klimatyzatora.

Dobierając klimatyzator do domu, mieszkania czy biura należy wziąć pod uwagę także takie czynniki jak:

  • wysokość pomieszczenia
  • liczba i wielkość okien
  • kierunek okien
  • izolacja termiczna ścian, dachu i podłogi
  • liczba osób przebywających w pomieszczeniu
  • ilość i rodzaj sprzętów elektrycznych w pomieszczeniu

Klimatyzacja do mieszkania czy biura powinna być przeznaczona do konkretnego pomieszczenia. Najczęściej wybieranym modelem klimatyzacji domowej jest split, składający się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są ze sobą dwoma rurami. Jednostka zewnętrzna odprowadza ciepło na zewnątrz, a wewnętrzna chłodzi. Tego typu klimatyzacja do domu jest cicha i wydajna. Montaż klimatyzatora typu split wymaga wykonania otworów w ścianie lub suficie.

Montując klimatyzację w biurze lub firmie, warto wybierać klimatyzatory typu multisplit, które można wykorzystać do schładzania powietrza w kilku pomieszczeniach naraz. Modele składają się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych. Co ciekawe, każdą jednostką można sterować indywidualnie, dostosowując temperaturę do konkretnych potrzeb.

Zalety klimatyzacji

Klimatyzacja domowa czy biurowa ma wiele zalet. Jedną z nich jest utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Gdy na zewnątrz panują upały, klimatyzator pozwala na przebywanie w domu w komfortowych warunkach. Klimatyzacja to doskonały wybór dla alergików i astmatyków, gdyż oczyszcza powietrze, poprawiając komfort oddychania. Urządzenie może eliminować wilgoć z domu, a bardziej innowacyjne modele podgrzewać temperaturę w pomieszczeniu zimą.

Serwis klimatyzacji

Profesjonalny serwis klimatyzacji przeprowadzony przez wykwalifikowanych techników, pozwoli utrzymać urządzenie w doskonałej kondycji przez wiele lat. W trakcie serwisu technicy sprawdzą stan poszczególnych komponentów i w razie potrzeby naprawią je. Regularny serwis klimatyzacji pozwoli wychwycić ewentualne usterki i szybko je naprawić. Dzięki temu można zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości.

Montaż klimatyzacji w domu, mieszkaniu czy firmie to nie tylko luksus, ale element wpływający na komfortowe warunki życia. Decydując się na montaż klimatyzacji możemy cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem oraz temperaturą dostosowaną do naszych potrzeb.

 


Dom

Skuteczność systemu grzewczego w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest prawidłowo działająca pompa centralnego ogrzewania.
Chcemy komfortowo czuć się w jakiejś sytuacji, ubraniach, samochodach. Można to również odnieść do korzystania z sieci Wi-Fi. Zdecydowanie nikt nie marzy o problemach w trakcie przeszukiwania Internetu, przesyłania zdjęć czy bardzo ważnych dokumentów. Dlatego też warto poznać topologię Mesh.
Chłodziarko-zamrażarka to jeden z bazowych sprzętów na wyposażeniu każdej kuchni. Obecnie istnieje wiele różnych opcji do wyboru, ale jedną z najbardziej popularnych marek jest włoski producent SMEG.
Wiosenne porządki często kojarzą się z myciem okien. Ale tak naprawdę ta czynność nie jest wykonywana tylko na pożegnanie zimy. Aby szyby lśniły czystością, warto dbać o nie regularnie i odświeżyć oraz wypolerować je raz na kilka tygodni lub miesięcy – zależnie od potrzeb. Co więcej, nie musi być...
Zadbany dom to oczywiście czysty dom. Jeśli chcesz zadbać o porządek w swoich czterech ścianach, możesz dzisiaj sięgać po nowoczesne środki, dzięki którym sprzątanie będzie nie tylko szybsze, prostsze, ale również zdrowsze dla domowników. Do tych zasługujących na uwagę zalicza się preparaty Nanomax.
Deski bambusowe do krojenia zyskują na popularności wśród miłośników gotowania, którzy cenią sobie trwałość i ekologiczny charakter swoich narzędzi kuchennych.
W dzisiejszych czasach bycie eko stało się bardzo modne i pożądane. Nic więc dziwnego, że również takie trendy przeniosły się na kanwę aranżacji wnętrz. W związku z tym także wśród lamp pojawiło się wiele propozycji, które wpisują się w charakterystykę eko. Do jakich wnętrz warto wybierać tego ro...