Przejdź do głównej treści

Produkcja szaf sterowniczych - jakie warunki muszą zostać spełnione?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Szafy sterownicze są stosowane przede wszystkim w celu zabezpieczenia różnych elementów automatyki, części elektrycznych oraz układów rozdziałów mocy. Ich podstawowym zadaniem jest gwarancja bezpiecznej pracy wszystkich urządzeń oraz ochrona aparatury przed czynnikami zewnętrznymi i dostępem osób nieuprawnionych. Aby te wymogi zostały spełnione, producent szaf sterowniczych musi zadbać o spełnienie wszystkich najważniejszych wymogów. Jakie kwestie są w tym przypadku kluczowe?

1. Szafy sterownicze a obowiązujące normy

2. Konstrukcja i obudowa szaf sterowniczych

3. Sterownicze szafy a ich wyposażenie

4. Chłodzenie szaf sterowniczych

Poprzez proces produkcji szaf sterowniczych można uzyskać sterownicze szafy różnego typu, stosowane w różnych gałąziach przemysłu. Ofertę szaf i rozdzielnic elektrycznych znaleźć można na https://alfako-electric.pl/.

Szafy sterownicze a obowiązujące normy

Produkcja szaf sterowniczych musi uwzględniać nie tylko szereg wymagań klienta w różnych gałęziach przemysłu, ale także normy, jakie musi spełniać tego typu wyposażenie. Które wytyczne muszą zostać wzięte pod uwagę przez producentów?

Szczegółowe wytyczne związane z szafami sterowniczymi można podzielić zarówno na normy ogólne, jak i bardziej szczegółowe regulacje, dotyczące między innymi urządzeń informatycznych i telekomunikacyjnych, instalacji urządzeń końcowych, kabli komunikacyjnych. Istnieje również standard EIA-310-D, który ustala ogólne wymagania konstrukcyjne dla szaf otwartych i zamkniętych, płyt czołowych i nośników podzespołów.

Konstrukcja i obudowa szaf sterowniczych

Szafa sterownicza składa się z kilku elementów. Jest to: rama, drzwi przednie z zamkiem i wkładką, plecy, płyta montażowa, dach oraz zespół płyt podłogowych. Opcjonalnie projekty szaf mogą uwzględniać także dodatkowe ściany boczne, cokoły, elementy transportowe, ramy wychylne i inne akcesoria przeznaczone do zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej.

Rama szafy przeważnie jest wykonywana z ocynkowanej blachy stalowej, aluminium, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Drzwi, ściany i cokół tworzy się z blachy stalowej malowanej farbą proszkową epoksydowo-poliestrową. W przypadku wyjątkowego zagrożenia korozją w firmach klientów stosuje się szafy ze stali kwasoodpornej. Pozostałe części są zwykle wykonane z ocynkowanej blachy stalowej i profili stalowych, zaś belki montażowe z blachy alucynkowej.

Szafa powinna mieć zdolność ochrony przed ryzykiem porażenia, wnikaniem obcych ciał stałych, pyłem i wilgocią. Dodatkowo, jej zadaniem jest zapewnienie optymalnych warunków temperaturowych dla zamontowanych elementów elektrycznych i elektronicznych. Aby spełnić ten wymóg, konieczne jest zachowanie określonej klasy szczelności, zgodnie z normą PN-EN 60529.

Sterownicze szafy a ich wyposażenie

W skład podstawowego wyposażenia szaf wchodzą komponenty takie jak aparatura elektryczna i elektroniczna, okablowanie oraz dodatkowe urządzenia, takie jak klimatyzacja, wentylacja i oświetlenie. Standardowa szafa sterownicza ma modułową aparaturę, którą można dostosować do montażu na szynach. Znajdują się tu zarówno elementy umieszczone wewnątrz szafy, jak i części znajdujące się na jej drzwiach. Strona zewnętrzna przeznaczona jest na przyciski i przełączniki do obsługi ręcznej. Znajdziemy tam również lampy ostrzegawcze i instrukcje dotyczące wybranych elementów.

Chłodzenie szaf sterowniczych

Aby uniknąć uszkodzeń, temperatura w niechłodzonej szafie sterowniczej nie powinna przekraczać 60 stopni. Skuteczny i ekonomiczny system klimatyzacji zakłada optymalne rozmieszczenie wszystkich elementów i materiałów eksploatacyjnych. Ważne jest przestrzeganie zasady, by umieszczać cięższe elementy w dolnej części. Istotna jest również odległość między sąsiednimi komponentami.


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.