fbpx

Postarzenie mebli drewnianych — czyli sposób na wnętrza w stylu shabby chic

Postarzanie mebli drewnianych to doskonały sposób na metamorfozę wnętrza. Dzięki temu możesz ze zwykłych, nudnych mebli, stworzyć naprawdę oryginalne i niepowtarzalne okazy. Co najlepsze, możesz zrobić to samodzielnie! Zobacz, co będzie Ci potrzebne i ruszaj do działania!

Postarzenie mebli drewnianych stało się w ostatnich latach niezwykle modne. Trend ten zyskał nawet swoją nazwę — shabby chic. Wnętrza urządzane w tym stylu to prawdziwy hit. A to dlatego, że wyróżniają się niepowtarzalnym klimatem, łączącym w sobie zarówno cechy retro szyku, jak i rustykalnego ciepła i przytulności. Podoba Ci się takie rozwiązanie? Możesz więc cieszyć się nim we własnym domu. Co najlepsze, w tym celu wcale nie musisz kupować nowych mebli. Możesz po prostu samodzielnie przerobić swoje drewniane meble. Zobacz, jakie to proste!

Postarzanie mebli drewnianych — stylowe rozwiązanie do wielu wnętrz 

Postarzane i przecierane meble to jeden z najmocniejszych i najbardziej charakterystycznych trendów ostatnich lat. Gdzie tkwi ich tajemnica? Z pewnością przede wszystkim w tym, że na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby były bardzo stare i wręcz podniszczone. Przy tym jednak odpowiednio przeprowadzone postarzanie drewna pozwala uzyskać efekt bardzo przemyślany i elegancki. Właściwie sekret ukryty jest tu nie tylko w samych meblach, ale przede wszystkim w całej kompozycji wnętrza. Zastosowanie jasnych kolorów i dobór odpowiednich dodatków, takich jak tekstylia w kwiatowe wzory i koronki, różnego rodzaju figurki i świeczniki pozwoli nam stworzyć aranżację w stylu shabby chic. 

Postarzane meble z litego drewna fantastycznie komponują się z wieloma stylistykami wnętrzarskimi. Świetnie prezentują się na przykład we wnętrzach boho, gdzie występuje dużo motywów naturalnych i dominują jasne barwy. Tworzą też efektowne zestawienie z pomieszczeniami industrialnymi, prowansalskimi i eklektycznymi.  

Postarzenie mebli drewnianych — metody 

Drewniany mebel postarzyć można na wiele sposobów. Każda z dostępnych metod umożliwia osiągnięcie innego efektu. Różnią się one także stopniem trudności wykonania, czasochłonnością, a także oczywiście ceną akcesoriów niezbędnych podczas zabiegu. Chociaż metod tych jest naprawdę wiele, to jednak przede wszystkim 3 z nich cieszą się szczególną popularnością. Jest to postarzanie mebli na biało, patynowanie, a także postarzanie przez przecieranie. 

Postarzanie mebli na biało 

Pierwszą z często stosowanych metod jest postarzanie drewna na biało. Umożliwia ona uzyskanie efektu w stylu shabby chic i jest bardzo prosta do zastosowania. Jedyne, czego potrzebujesz, to biała farba do drewna ora papier ścierny. Po pomalowaniu i wyschnięciu stolika wystarczy po prostu przecierać wybrane miejsca papierem ściernym. Najlepiej te, które najszybciej ścierają się także w sposób naturalny, czyli wszystkie krawędzie i kanty. 

Patynowanie mebli drewnianych 

W tej metodzie wykorzystuje się specjalną farbę do patynowania drewna. Jest łatwa w aplikacji, ponieważ stosuje się ją samodzielnie, bez podkładu. Patynowanie drewna najlepiej sprawdza się na meblach zniszczonych, z wyraźnymi przetarciami i pęknięciami. Wtedy bowiem efekt jest naprawdę bardzo ciekawy. Jeśli jednak nasz w domu jedynie dość nowe meble, to zanim nałożysz na nie produkt, ''podniszcz'' je nieco za pomocą drucianej szczotki. 

Postarzanie mebli metodą przecierania

Przecieranie to najlepszy sposób na to, by postarzyć meble szybko i niezwykle łatwo. Jedyne, co w tym celu jest potrzebne to papier ścierny. Wystarczy przetrzeć powierzchnię drewna, zdrapując z niektórych miejsc warstwy lakieru i podkreślając wszelkie skazy. Metoda ta umożliwia przede wszystkim bardzo efektowne postarzenie mebli drewnianych malowanych.