fbpx

Jakim drewnem palić w kominku?

Wybierając drewno do palenia w kominku, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów: jego gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania.

Do palenia w kominku nie polecamy drewna gatunków iglastych. Drewno to zawiera żywicę. W trakcie spalania żywica parując, osadza się na szybie oraz wewnątrz komina, tworząc trudną do usunięcia, tłustą warstwę. Paląca żywica wytwarza dużą ilość dymu oraz sadzy, która osadza się w przewodzie kominowym zmniejszając jego drożność.

Jakim drewnem więc palić w kominku? Zdecydowanie w kominkach powinno się palić drewnem gatunków liściastych, takich jak (ustawione w kolejności wg. największej przydatności do palenia): grab, jesion, buk, dąb, brzoza, olcha.

 

Gatunek

Gęstość
po wysuszeniu
[kg/m3] 

Właściwości

Grab

830

Uważany za najlepsze drewno opałowe, bardzo kaloryczny, spala się powoli, ma nieduży płomień i oddaje bardzo dużo ciepła, zawartość kory, ok 7% (niska). 

Jesion

750

Bardzo twarde, kaloryczne, może być trudny do porąbania na mniejsze części. 

Buk

730

Wysokokaloryczne, pali się równo i długo, zawartość kory, ok 7% (niska). 

Dąb

710

Wysokokaloryczne - daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Wysoka zawartość kory – 22%, duża zawartość kwasów i garbników. 

Brzoza

650

Szybko i łatwo się spala równym płomieniem, zawiera niewiele substancji smolistych. 

Olcha

570

Powinna być bardzo dobrze wysuszona. Dzięki ładnemu zapachowi często wykorzystywana przy wędzeniu wędlin. 

Topola

460

Niewielka wartość opałowa, wykorzystywana na podpałkę. 

Drzewka owocowe 

Palą się wolno i równo, wydzielają miły aromat. 

 

Poza właściwościami drewna najistotniejszym parametrem dyskwalifikującym drewno do palenia w kominku jest jego wilgotność. Ścięte drewno posiada wilgotność około 80%. Aby odpowiednio przygotować drewno do palenia należy je wysuszyć.

Suszenie drewna, tzw. sezonowanie powinno trwać w zależności od gatunku minimum 1 do 2 lat! Z tego powodu myśląc o ogrzewaniu domu kominkiem trzeba zadbać o drewno minimum dwa lata wcześniej. Konieczność sezonowania wiąże się z posiadaniem odpowiedniego do tego procesu pomieszczenia i miejsca. Drewno najlepiej schnie w miejscu przewiewnym i zakrytym dachem.

Zalecana wilgotność drewna to poniżej 20%. Wilgotność ta zapewnia również wysoką kaloryczność opału. Dym z tak wysuszonego drewna jest praktycznie przezroczysty.

drewno z lasu2