fbpx

Jak dobrać zasłony do stylu wnętrza?

Dodatki bywają nawet ważniejszym elementem wyposażenia wnętrza niż meble. To dzięki nim pomieszczenie nabiera indywidualnego charakteru. Jeden z najważniejszych dodatków stanowią zasłony. Jak wybrać je prawidłowo?

Kolor zasłon

Na wybór odcienia zasłon ma wpływ metraż wnętrza. Te w chłodniejszych barwach mogą sprawić, że pomieszczenie będzie się wydawało większe. To opcja do pokoi, które zawierają już ozdoby w ciepłych kolorach i do których wpada sporo światła. Inaczej pomieszczenie może wydawać się przytłaczające. Żółte zasłony wprowadzą natomiast w pozytywny nastrój. Te wzorzyste, z grubszych materiałów, sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym. Pomieszczenia nowoczesne są dobrym miejscem na gładkie, jednokolorowe zasłony, lub takie w geometryczne wzory.

Rodzaje zasłon

Na rynku można znaleźć zasłony dekoracyjne, zaciemniające i panelowe. Pierwsze z nich są przede wszystkim ozdobą wnętrza, dlatego powinny być dopasowane kolorystycznie do ścian i mebli. Zasłony zaciemniające są wykonane z grubszych materiałów i przydadzą się przede wszystkim w sypialni. Zasłony panelowe nadają wnętrzu elegancji. Stosuje się je, by oddzielić szklane drzwi, np. tarasowe lub balkonowe, od poszczególnych części pomieszczeń.

Długość zasłon

Eleganckie zasłony do sypialni lub salonu mogą mieć nawet długość do ziemi. Coraz popularniejsze są te, które swobodnie leżą na podłodze. Nie jest to jednak opcja praktyczna w przypadku często odsłanianych i zasłanianych okien. Wtedy lepiej zdecydować się na zasłony kończące się ok. 1,5 cm nad parapetem.

Zasłony na wymiar czy gotowe?

Gotowe zasłony można dostać np. w sklepach stacjonarnych. Zaletą tej opcji jest możliwość obejrzenia na żywo materiału wykonania produktu. Najczęściej dostępne są zasłony w typowych rozmiarach. Szeroki wybór zasłon znajdziesz w sklepach online - to dobre rozwiązanie dla osób, które nie znalazły zasłon idealnych w zwykłym sklepie. Internet daje możliwość przeglądania i porównywania tysięcy produktów, które mogą mieć różne kolory, wzory i wymiary. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiednie zasłony do pomieszczeń w swoim domu lub mieszkaniu. 

Jeśli jednak żaden z produktów nie zadowala Cię w pełni lub interesuje Cię produkt o niestandardowych wymiarach, możesz zlecić uszycie go specjaliście. Wybór zasłon na zamówienie daje pewność, że będą one maksymalnie odpowiadały potrzebom klienta. Przed rozpoczęciem zakupów każdy powinien zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami, by wiedzieć, czego szukać.