Przejdź do głównej treści

Grzejnik nie grzeje lub słabo grzeje – co robić?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją, kiedy grzejnik nie chciał grzać, a w pomieszczeniu robiło się coraz chłodniej. W sezonie grzewczym wystąpić mogą przeróżne problemy związanymi z ogrzewaniem domu. W dzisiejszym artykule podamy najczęstsze przyczyny złego działania grzejnika oraz skuteczne rozwiązania.

Najczęstsze awarie grzejnika

  • Kaloryfer nie grzeje.
  • Grzejnik grzeje do połowy.
  • Zimny grzejnik na dole.
  • Ostatni grzejnik nie grzeje.
  • Do grzejnika nie dochodzi ciepła woda.
  • Zapowietrzony kaloryfer.
  • Z grzejnika cieknie woda.

Kaloryfer nie grzeje – co zrobić?

W pierwszej kolejności sprawdź termostat grzejnikowy. Często bywa tak, że najprostsze rozwiązania są najmniej oczywiste dlatego, zanim zaczniesz doszukiwać się poważnych usterek, spróbuj ustawić pokrętło od kaloryfera na maksimum i odczekaj dłuższą chwilę (np. godzinę). W tym czasie kaloryfer powinien się rozgrzać, a jeżeli tego nie zrobi, gdzieś występuje problem. Wciąż jednak nie oznacza to, że termostat jest zepsuty. Objawy, które Cię niepokoją, prawdopodobnie będziesz w stanie usunąć samodzielnie.

Bardzo często termostat grzejnikowy przestaje działać w momencie, gdy jest nieużywany przez dłuższy czas – przykładowo przez okres wiosenno-letni. Możliwe, że iglica zaworu zablokowała się, przez co ciepła woda nie dochodzi do grzejnika. Ten drobny element trzeba uwolnić, a to bardzo prosta czynność. Po odkręceniu zaworu i zdjęciu głowicy termostatycznej od razu zauważysz wystającą iglicę. Należy złapać ją za pomocą kombinerek i delikatnie pociągnąć do siebie. Dzięki temu odblokujesz ją, a w efekcie grzejnik z termostatem zacznie działać prawidłowo.

Co zrobić, gdy grzejnik grzeje do połowy?

Powszechnym problemem z grzejnikiem jest sytuacja, w której w górnej części jest cieplejszy niż w dolnej. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, jak duża jest to różnica temperatur? Jeżeli w górnej części kaloryfer jest cieplejszy o 10 – 15°C niż w dolnej – to zupełnie normalne, a nasz grzejnik działa prawidłowo. Natomiast, jeżeli grzejnik na górze jest gorący, a na dole zupełnie zimny, to mamy do czynienia z awarią.

Jeżeli grzejnik grzeje do połowy, a podczas jego pracy słyszysz bulgotanie, dźwięk przelewającej się wody czy rozmaite szumy, prawdopodobnie doszło do jego zapowietrzenia.

W wyniku błędów montażowych albo nieszczelności, powietrze w nadmiernej ilości przedostało się do instalacji CO i zakłóca jej pracę. Ciśnienie wody będzie wtedy zbyt niskie, dlatego kaloryfer może być zimny lub nierównomiernie nagrzany.

Niskie ciśnienie wody nie musi być jednak spowodowane wyłącznie zapowietrzeniem instalacji. Możliwe, że któryś z jej elementów uległ uszkodzeniu, a w efekcie woda ucieka z centralnego ogrzewania.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Co zrobić, kiedy grzejnik nie grzeje równomiernie i są na nim zimne miejsca? Zapowietrzony kaloryfer w bloku czy domu to niezwykle błaha usterka, którą bez problemu usuniesz samodzielnie. W przypadku ręcznych odpowietrzników pierwszym etapem do odpowietrzenia kaloryfera jest zakręcenie termostatu na grzejniku i odczekanie, aż ten będzie zimny. Jeżeli urządzenie nie jest wyposażone w termostat, należy odciąć dopływ wody do instalacji.

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego i panelowego należy zacząć od podstawienia pojemnika pod zaworem odpowietrzającym, znajdującym się przeważnie po zewnętrznej stronie kaloryfera. Z grzejnika spłynie zgromadzona w nim woda, niekoniecznie czysta, dlatego możesz ochlapać ścianę i zalać podłogę.

Następnie należy ostrożnie odkręcić zawór za pomocą specjalnego klucza lub wkrętaka. Ze szczeliny zacznie z charakterystycznym syczeniem wydobywać się powietrze, które następnie zamieni się w wodę. Jeżeli nie usłyszysz charakterystycznego świstu to sygnał, że pora zamknąć zawór. Kiedy ponownie odkręcisz termostat, ciepło powinno rozejść się po całym grzejniku.

Jeżeli jednak nic się nie zmieniło, problem może leżeć głębiej, wówczas należy wezwać specjalistów. Gorąco polecamy profesjonalnych fachowców z firmy Jotka Hydraulik.

źródło zdjęcia: freepik.com 

 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.