fbpx

Okna bez firan - dlaczego warto wybrać firany?

Chcesz zrezygnować z firanek w oknach? Zanim podejmiesz decyzję o demontażu karnisza, zobacz, dlaczego warto mieć w oknach firanki. To nie tylko kwestia estetyki, ale też funkcjonalności.

Firanki w oknach – stwórz ekskluzywne wnętrze

Okna bez firanek wydają się smutne, nie do końca udekorowane. Takie okno kojarzy się raczej ze stanem przejściowym, chociaż są osoby, które świadomie rezygnują z wieszania w oknach firanek, by do wnętrza wpadało jak najwięcej światła słonecznego.

Dobrze dobrane firanki znacząco podnoszą aranżację wnętrza i odbiór go jako całości. Wręcz trudno sobie wyobrazić, by w bogato dekorowanym salonie w stylu glamour zabrakło misternie marszczonych firan z dekoracyjnym pasem lub haftem. Podobnie w salonie w stylu boho, który wręcz kocha powłóczyste tkaniny, w oknie po prostu musi być firanka lub zasłony zaciemniające. Najlepiej sprawdzi się gładki tiul lub markizeta.

Jeśli zależy nam na tym, by wnętrze było odbierane jako ekskluzywne, stylowe i jednocześnie przytulne, warto postawić na nowoczesne firanki żakardowe, które występują w bardzo wielu wzorach i odmianach. Ich wspólnym mianownikiem jest niejednolita powierzchnia i duże walory ozdobne. Ze względu na niską podatność na gniecenie takie firanki można ciekawie upiąć np. za pomocą chwostów, sznurów lub dekoracyjnych taśm.

Firanki w oknach – zadbaj o prywatność

Przy całej urodzie firanek nie można zapomnieć o praktycznej funkcji, którą pełnią. Okno pozbawione firanki jest przezroczyste, co oznacza, że każdy może zobaczyć, co aktualnie robimy. W naszej kulturze nie jest to mile widziane, nie lubimy mieć świadomości, że ktoś na nas patrzy. Zupełnie inaczej niż Holendrzy, którzy hołdują starej zasadzie, iż przyzwoity człowiek nie ma nic do ukrycia. Polacy w przeciwieństwie do Holendrów bardzo cenią sobie prywatność i niezależnie od tego, co aktualnie robią, nie lubią być podglądani.

Firany do kuchni, pokoju dziecięcego, salonu czy sypialni są niezbędne, jeśli okno nie wychodzi na osłonięty ogród. W każdym innym przypadku musimy liczyć się z brakiem intymności. Powieszenie firanki w oknie sprawia, że szyba zamienia się w lustro. Trzeba podejść bardzo blisko, by spróbować cokolwiek zobaczyć przez okno, a i tak nie zawsze jest to możliwe.

Firanki w oknach – by zawsze być trendy

Moda wnętrzarska jak każda inna podlega zmianom. Jednak jedno nie ulega dyskusji – niezależnie od tego, w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze, dekoratorzy zawsze podpowiadają, by powiesić w oknach firanki. Zmienia się ich wygląd, kolor, ale nigdy nie pojawia się kwestia ich nieobecności. Okna bez firanek po prostu są niemodne.

Moda firanowa jest zresztą dosyć ciekawa. Wbrew pozorom nie opiera się tylko na białych przezroczystych tkaninach w formie prostokąta. Nie tak dawno modne były firanki hiszpanki z łukowatym wycięciem w dolnej części, obowiązkowo marszczone w grube fale. Trochę później triumfy święciły sztywne firanki panelowe. Dziś na topie mamy firany na przelotkach dekorowane i haftowane.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to biel oczywiście nigdy nie wyjdzie z mody, ale w bieżącym sezonie modne są firanki w kolorach jasnoszarych, srebrnych, niebieskich i naturalnych. Obok jednokolorowych dumnie prezentują się firanki z drukowane w oryginalne wzory.