fbpx

Jak poznać, że śpimy na zbyt twardym lub za miękkim materacu?

Sen pełni w naszym życiu bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki niemu organizm jest w stanie się zregenerować i odpocząć po całym dniu. Brak snu może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego ciała. Materac 160x200 powinien więc zapewniać optymalne warunki snu i umożliwiać przyjęcie ergonomicznej pozycji ciała. Dzisiaj na rynku dostępne są rozmaite modele materaców, aby każdy użytkownik miał możliwość dobrania właściwego dla siebie. Nadal gro osób uskarża się jednak na różnego rodzaju dolegliwości, które mogą świadczyć o złym dopasowaniu materaca.

Jakie są sygnały, że materac 160x200 jest za twardy?

Stopień twardości materaca należy zawsze dopasowywać do wagi ciała użytkownika oraz jego wzrostu. Każdy producent, na przykład Godre ma swoje własne zalecenia odnośnie przedziałów masy ciała, w jakich można się znajdować, aby wybrać konkretny model.

Co może świadczyć o tym, że śpimy na za twardym podłożu?

  • Pojawiają się trudności ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu i z samym zaśnięciem,
  • trudno jest zmienić pozycję z boku na bok po dłuższym czasie leżenia w jednej pozycji,
  • często zdarzają się bóle pleców oraz sztywność karku i szyi,
  • puchną ręce lub stopy, albo rano są zimne.

Długotrwałe spanie na twardym materacu 160x200 może być brzemienne w skutkach i często kończy się wizytą u specjalisty. Na szczęście – twardy materac można skutecznie zmiękczyć, stosując odpowiednią nakładkę, na przykład z godre.pl, gdzie można ją dopasować do swojego modelu materaca. Podobnie można postąpić też, gdy materac jest za miękki.

Dlaczego zbyt miękki materac 160x200 to również problem? 

Miękki materac kojarzy się z maksymalnym komfortem i wygodą. Prawda jest jednak taka, że uczucie „zapadania się w materacu” nie jest niczym przyjemnym. Poza tym, w przypadku takiego materaca również pojawiają się niebezpieczne uciski i bóle całego kręgosłupa. Ważne jest więc, aby zawsze stosować się do zaleceń wybranego producenta i wybierać odpowiednie dla siebie stopnie twardości materacy do spania.