Przejdź do głównej treści

Jak urządzić małą, nowoczesną łazienkę?

| nadesłane do eobornik | Dom

Mała łazienka to wyzwanie? Niekoniecznie. Nietrudno zmienić ją w funkcjonalne i atrakcyjne miejsce, jeśli będziemy wiedzieć, co służy niewielkim wnętrzom i postaramy się wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, aby mała łazienka posiadała charakter, nowoczesny styl, a przy okazji wyglądała na większą.

 

Chłodne, jasne kolory

Chłodne, jasne kolory dają efekt oddalenia, wrażenie głębi. W wykończeniu ścian i podłóg sprawdzą się wszystkie tonacje bieli, szarości, odcienie jasnej lawendy, pastelowej mięty, błękitów. Lepiej unikać płytek o wyrazistych wzorach i mocnych deseniach oraz nie stosować kontrastowych fug ani grubych faktur.

W małej, nowoczesnej łazience świetnie będą wyglądać tafle matowego szkła, błyszczące mozaiki, czy gładkie powłoki imitujące beton. Pamiętajmy, że mniejszą przestrzeń można zaaranżować z pomocą droższych materiałów - w końcu nie potrzebujemy ich za wiele.

Sterylność i połysk

W małych przestrzeniach znakomicie sprawdzą się materiały odbijające światło - błyszczące płytki, szkło kabin prysznicowych, chromowana armatura, szafki, czy ścienne półki pokryte połyskującą warstwą lakieru. Lustro, które wieszamy nad umywalką, niech zakrywa całą ścianę, można też powiesić dwie duże tafle naprzeciw siebie. Dzięki błyszczącym powierzchniom pomieszczenie będzie wydawać się sterylne i czyste, pełne powietrza i światła

Układ linearny

Układ linearny - takie urządzenie małej łazienki zawsze pozwala efektywnie zagospodarować niewielką przestrzeń i utrzymać porządek. Jeśli na przykład jest ona długa i wąska, to wannę należy zainstalować w głębi, a prysznic, toaletę i umywalkę w jednej linii przy tej samej ścianie. Bliżej drzwi powinny być urządzenia wykorzystywane najczęściej, czyli muszla i umywalka. Funkcjonalność, prostota i uporządkowana, niezagracona przestrzeń to najważniejsze cechy nowoczesnego stylu.

Im mniej tym lepiej

Warto, by na podłodze stało jak najmniej sprzętów. Zawieszona na ścianie mała ceramiczna, czy szklana umywalka zabiera minimum miejsca. Pozbawiona jakiejkolwiek obudowy sprawia, że prawie cała ściana jest widoczna, dzięki czemu wnętrze wydaje się przestronniejsze.

Jeżeli zależy nam na szafce pod umywalką, wybierzmy model podwieszany, który zapewni wrażenie lekkości. Również muszlę warto mieć zamontowaną nad podłogą, a kosmetyki i akcesoria trzymać w wiszących szafkach. Dzięki sprzętom zamontowanym nad podłogą, łazienkę będzie łatwiej utrzymać w czystości, co również jest kluczową sprawą dla atrakcyjności małych wnętrz.

Styl i harmonia     

Jednolity wygląd łazienkowych sprzętów wprowadzi harmonię i porządek. Wybierajmy więc urządzenia sanitarne - wanny, muszle, umywalki - w podobnym stylu, na przykład wszystkie prostokątne lub wszystkie zaokrąglone. Jeśli mamy chromowaną armaturę do umywalki, wybierzmy taką samą do wanny, poszukajmy też podobnie wykończonych akcesoriów - mydelniczek, uchwytów, wieszaków. Ład stylistyczny i dobrze przemyślane detale, to wyznaczniki dobrze zaprojektowanej nowoczesnej łazienki.

Najważniejszy jest pomysł

I na koniec dobra rada. Urządzając małą łazienkę nie należy rezygnować z własnych upodobań, albo z góry zakładać, że efekt będzie poniżej oczekiwań. Małe nie znaczy brzydkie, wystarczy tylko poszukać dobrego pomysłu. Warto przejrzeć internet, który wypełniony jest setkami tekstów i zdjęć na temat współczesnego designu. Jednym z dobrych adresów w sieci jest portal www.meblator.pl, gdzie znajdziemy nie tylko podpowiedzi, wskazówki i praktyczne porady, lecz także aranżacje inspirujących, ciekawych wnętrz. Warto z tych pomysłów skorzystać.


Dom

Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych ofert szkoleń z zakresu prawa budowlanego. Są one niezbędne zarówno dla początkujących, jak i osób już związanych z branżą budowlaną, ponieważ wiedzę trzeba regularnie uzupełniać i aktualizować. Wynika to z częstych nowelizacji prawnych dotyczących m.in. us…
Termoizolacja domu to niezwykle istotny aspekt – wpływa na komfort mieszkania, wysokość rachunków, a także na zdrowie mieszkańców.
Chociaż od dość dawna mówi się o tym, że nie wszyscy deweloperzy działają w pełni uczciwie, niektórzy inwestorzy wciąż decydują się podpisać umowę praktycznie od ręki. Tymczasem sprawdzenie umowy deweloperskiej będzie zawsze kosztowało znacznie mniej, niż działanie zgodnie z niekorzystnymi jej zapi…
Fotowoltaika zyskuje na popularności w województwie lubelskim, a miasta takie jak Lublin, Biała Podlaska, Chełm i Biłgoraj stają się liderami w inwestycjach w energię słoneczną. Dowiedz się, gdzie fotowoltaika rozwija się najszybciej i jak skorzystać z jej potencjału.
Dlaczego warto postawić na łóżko pojedyncze? Łóżko pojedyncze to klasyka, która wciąż świetnie się sprawdza – szczególnie tam, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy.
Wiosna może dostarczyć wiele przyjemności – świeże powietrze, dłuższe dni i możliwość spędzania czasu na tarasie czy przy otwartym oknie to tylko niektóre z zalet tego okresu. Niestety, ten sielski obrazek bardzo często burzą owady. Komary, muchy czy meszki często skutecznie uprzykrzają każdy wiecz…
Minimalizm to coś więcej niż tylko styl aranżacji wnętrz – to filozofia życia, która stawia na prostotę, harmonię i jakość. W 2025 roku elegancki minimalizm zdobywa serca tych, którzy pragną stworzyć przestrzeń będącą oazą spokoju, a zarazem wyrazem wyrafinowanego smaku. Jak urządzić wnętrze, które…