fbpx

Popularne sukulenty: jak pielęgnować zamiokulkas zamiolistny?

Zamiokulkas zamiolistny to idealna roślina dla początkujących fanów ogrodnictwa. Jest bardzo wytrzymała, nie wymaga częstego podlewania, a jej sadzonki można dostać praktycznie w każdej kwiaciarni, a nawet zwykłych marketach. To na co trzeba zwrócić uwagę w pielęgnacji rośliny, to dobór odpowiedniej doniczki oraz regularne przesadzanie.

Zamiokulkas zamiolistny – charakterystyka rośliny

Zamiokulkasy zamiolistne to sukulenty, czyli bardzo wytrzymałe i łatwe w uprawie rośliny, które świetnie przystosowały się do rozwoju w warunkach o dość mocno ograniczonej dostępności świeżej wody. Tego typu rośliny posiadają specjalnie wykształconą tkankę, która umożliwia im gromadzenie potrzebnej do życia wody, np.: w korzeniach, liściach czy łodygach. Zamiokulkas zamiolistny pochodzi z Afryki, głównie z lasów tropikalnych. Roślina doniczkowa wyglądem przypomina nieco paprotkę, ze względu na mięsiste i grube liście, które są jej ozdobą przez cały rok. Kilkuletni liście zamiokulkasa zamiolistnego mogą osiągnąć długość do 100 cm. Okres kwitnienia rośliny przypada od kwietnia do września i właśnie wtedy pojawiają się na niej nowe przyrosty. Roślina doniczkowa jest bardzo łatwo dostępna. Można ją dostać w większości kwiaciarni, a nawet w zwykłych marketach spożywczych. 

Stanowisko i przesadzanie zamiokulkasa zamiolistnego

Zamiokulkas zamiolistny to mało wymagająca roślina, której do prawidłowego rozwoju potrzeba jedynie lekko zacienionego stanowiska, zwykłej ziemi do kwiatów i optymalnej temperatury wynoszącej około 22-25 stopni Celsjusza. Roślinę można postawić zarówno w korytarzu, jak i w łazience, ale nie przy oknie. Podczas sadzenia zamiokulkasa zamiolistnego istotne jest, aby dobrać odpowiednią doniczkę, najlepiej drewnianą albo ceramiczną, z warstwą drenażu. Roślina lubi mieć ciasno, dlatego też doniczka powinna być dość dopasowana do rozmiarów sukulenta. W pielęgnacji afrykańskiego zamiokulkasa zamiolistnego istotne jest również jego przesadzanie. Najlepiej wykonać je wiosną albo na koniec lata i powtarzać czynność co roku.

Podlewanie rośliny

Zamiokulkas to sukulent, co oznacza, że nie wymaga częstego podlewania. Roślina może wytrzymać bez dostępu do wody nawet 2 miesiące, jednak najlepiej podlewać ją raz na 10 dni. W spodzie doniczki warto zrobić dziury, z kolei warstwa drenażu w jej wnętrzu skutecznie zapobiegnie przelaniu rośliny, które z kolei prowadzi do żółknięcia liści. W okresie kwitnienia sukulentu (czyli od kwietnia do września) wodę do podlewania warto dodatkowo wzbogacić w specjalny nawóz do zamiokulkasu zamiolistnego bądź skorzystać ze zwykłego nawozu do zielonych kwiatów doniczkowych.

Jak rozmnożyć zamiokulkasa zamiolistnego?

Kwiat zamiokulkas to roślina, którą można przesadzać na kilka sposobów. Jednym z nich jest umieszczenie jej liści, obciętych wcześniej tuż nad ziemią, w wazonie z wodą, najlepiej z dodatkiem ukorzeniacza do sadzonek. Gdy pojawi się bulwa i korzonki, wówczas roślinę można wsadzić do ziemi i pielęgnować, jak dorosłą roślinę.