Skip to main content

Jakie panele słoneczne najlepiej wybrać?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Podróżując po Polsce możemy zauważyć, że na dachach domów oraz na działkach pojawia się coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Nic w tym dziwnego - w Polsce powstaje coraz więcej projektów, które zwiększają opłacalność inwestycji w energię słoneczną. Również myślisz o zbudowaniu własnej instalacji fotowoltaicznej? Ten artykuł jest dla Ciebie! W poniższym tekście przyjrzymy się dostępnym rodzajom paneli słonecznych, ich zaletom oraz wadom.

Panele grubowarstwowe

Najbardziej popularnymi panelami słonecznymi są tzw. panele grubowarstwowe, czyli pierwszej generacji. Podzielić możemy je na panele złożone z ogniw monokrystalicznych i polikrystalicznych.

Ogniwa monokrystaliczne

Są to najbardziej wydajne ogniwa. Zbudowane są z jednego kryształu krzemu, który pozyskiwany jest poprzez stosunkowo czasochłonny proces Czochralskiego. Z tego względu struktura wewnętrzna tych ogniw jest uporządkowana, a ich wydajność dochodzi przeważnie do około 22%. Ogniwa monokrystaliczne są również najbardziej żywotne. Właściwie jedyną wadą tego typu ogniw jest ich cena. Biorąc jednak pod uwagę ich żywotność i wydajność wydaje się, że jest to wybór opłacalny. Fotowoltaika SunErgo zajmie się odpowiednim projektem, montażem oraz serwisem Twojej instalacji fotowoltaicznej! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą tejże firmy.

rodzajepanelislonecznych

Ogniwa polikrystaliczne

Jest to drugi typ ogniw pierwszej generacji. Są one wytwarzane z wielu kryształów krzemu, dzięki czemu ich produkcja jest znacznie tańsza. Ich struktura wewnętrzna nie jest jednak tak uporządkowana, jak ma to miejsce w ogniwa monokrystalicznych. Z tego względu ten typ ogniw jest mniej wydajny (15-18%). Najbardziej charakterystyczną cechą ogniw polikrystalicznych jest ich niebieski kolor oraz widoczna struktura kryształów krzemu, która przypomina szron.

Panele cienkowarstwowe

Są to panele drugiej generacji. Główną różnicą ogniw fotowoltaicznych drugiej generacji jest ich półprzewodnik. W tym typie ogniw nie wykorzystuje się już kryształów krzemu. Sposobem napylania, naparowywania lub epitaksji, nakłada się na przykład na szkło warstwę tellurku kadmu, mieszankę miedzi, indu, galu i selenu lub krzem amorficzny. Warstwa takich półprzewodników jest bardzo cienka (od 0,001 do 0,08 mm), dzięki czemu do produkcji takich ogniw zużywa się bardzo mało surowców. W ten sposób panele cienkowarstwowe są znacznie tańsze od paneli pierwszej generacji. Ogniwa tego typu mogą być niezwykle elastyczne i coraz częściej są wykorzystywane jako elementy budowlane.

Panele trzeciej generacji

Najnowszymi ogniwami są tzw. ogniwa trzeciej generacji. Na ten moment mają one jednak charakter nowatorski i nadal znajdują się w stanie badań. Spowodowane jest to przede  wszystkim tym, że ogniwa trzeciej generacji nie osiągają wystarczającej wydajności i charakteryzują się krótką żywotnością. Panele trzeciej generacji bazują na bardzo wielu technologiach i w przyszłości mogą okazać się najbardziej opłacalnym wyborem. Największą zaletą takich ogniw jest ich niski koszt produkcji, nietoksyczność oraz absorpcja dochodząca nawet do 90%.

Współcześnie, najpopularniejszymi są nadal panele pierwszej generacji.

panelesloneczneoplacalnosc

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Wydaje się, że najbardziej opłacalnym wyborem jest zakup paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych. Pomimo ich najwyższej ceny, nasza instalacja będzie generowała więcej energii elektrycznej, a co za tym idzie - szybciej zwróci nam się koszt fotowoltaiki.

Na dachu czy gruncie? 

Bardzo ważną decyzją jest również wybór odpowiedniego miejsca na panele fotowoltaiczne. Dla budynków jednorodzinnych, najchętniej wybiera się oczywiście dach.

Fotowoltaika na dachu

W ten sposób instalacja nie jest zbytnio widoczna i nie zajmuje miejsca na naszej działce. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy wówczas uzależnieni od konstrukcji budynku. Optymalnym położeniem paneli fotowoltaicznych jest południowa strona dachu o nachyleniu około 40 stopni. Jeżeli dach ma mniejszy spadek, możemy oczywiście wykorzystać odpowiednią konstrukcję wsporną. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy południowa strona dachu jest bardzo stroma. Wydaje się, że w takim wypadku lepiej zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie.

Panele fotowoltaiczne na ziemi

Jeżeli decydujemy się na panele słoneczne na gruncie, mamy znacznie większe możliwości związane z ich ułożeniem. Za pomocą konstrukcji wspornej możemy skierować je w południową stronę i ułożyć z odpowiednim nachyleniem. W ten sposób osiągniemy najwyższą możliwą wydajność naszej instalacji fotowoltaicznej. Wadą takiego rozwiązania jest poświęcenie części terenu działki.

panelefotowoltaicznenadachuczynagruncie

Powyższy artykuł zawiera oczywiście jedynie podstawowe informacje na temat paneli słonecznych, jednak mamy nadzieję, że pomogą Wam w odpowiednim wyborze instalacji.

 

 


Dom

Lampy ekologiczne- do jakich wnętrz pasują?

W dzisiejszych czasach bycie eko stało się bardzo modne i pożądane. Nic więc dziwnego, że również takie trendy przeniosły się na kanwę aranżacji wnętrz. W związku z tym także wśród lamp pojawiło się wiele propozycji, które wpisują się w charakterystykę eko. Do jakich wnętrz warto wybierać tego ro...

Zabezpieczenie przed szkodnikami

Jak skutecznie walczyć ze szkodnikami? To tylko z pozoru może wydawać się proste. Niektórzy nieproszeni goście potrafią być bardzo wymagającymi przeciwnikami, a areną zmagań będzie duże przedsiębiorstwo produkcyjne, posiadające ogromne magazyny żywności, sytuacja szybko może wymknąć się spod kont...

Czy warto zamontować klimatyzację w domu lub biurze?

Montaż klimatyzacji staje się coraz popularniejszą metodą chłodzenia pomieszczeń domowych czy biurowych w upalne dni. Niewiele osób wie, że klimatyzacja to nie tylko chłodzenie, ale także usprawnienie przepływu i oczyszczania powietrza. Czy jej montaż jest opłacalną inwestycją?

Jakie maszyny czyszczące wybrać do sprzątania hotelu?

Prowadzisz pensjonat, a może jesteś właścicielem firmy sprzątającej, która specjalizuje się w czyszczeniu hoteli i lokali z branży Horeca? W takim razie powinieneś wiedzieć, które sprzęty warte są inwestycji. Na samym początku dokładnie przeanalizuj potrzeby i specyfikę hotelu. Jeśli jednak szuka...

Poznaj najwyższej jakości materace do spania!

Obecnie wybór materaca nie jest wcale tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Rynek został wręcz zasypany rozmaitymi produktami i modelami, co utrudnia podjęcie właściwej decyzji. Jaka firma wyróżnia się na tle konkurencji i dlaczego? Przeczytaj poniższy artykuł!

Jak odpowiednia pościel wpływa na jakość Twojego wypoczynku?

Sen odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu, wpływając nie tylko na naszą fizyczną, ale również psychiczną kondycję. Jednym z czynników, który może znacząco wpłynąć na jakość naszego snu, jest odpowiednio dobrana pościel. W tym kontekście, prześcieradło z gumką 160x200 staje się ...

Roleta zaciemniająca na okno dachowe - funkcjonalność zarówno zimą, jak i latem

Choć użytkowanie rolet wewnętrznych na okna dachowe jest najczęstsze przy dużym nasłonecznieniu, to mogą one sprawdzać się nie tylko latem, ale i zimą. To świetne rozwiązanie całoroczne, na które warto się zdecydować. Dziś przedstawimy wszystkie ich cechy i zalety.