Kamień ozdobny we wnętrzach — jak prawidłowo o niego dbać?

Kamień naturalny to obecnie bardzo modny materiał wykończeniowy. Zainteresowaniem cieszy się zarówno kamień dekoracyjny zewnętrzny, jak i wielobarwny kamień ozdobny przeznaczony do zastosowania wewnątrz. Uniwersalny charakter i łatwość komponowania z każdym stylem sprawiają, że kamień naturalny praktycznie zawsze i wszędzie prezentuje się doskonale. Jednak, aby materiał ten, czy to kamień elewacyjny zewnętrzny, czy też dekoracyjny przeznaczony do wnętrz, cieszył nas swoją estetyką przez lata, konieczna jest właściwa jego konserwacja i pielęgnacja.

Jak czyścimy poszczególne rodzaje kamienia?

Pielęgnacja i czyszczenie kamienia dekoracyjnego, czy jest to kamień dekoracyjny zewnętrzny, czy też wewnętrzny, zależeć będą od jego rodzaju. I tak:

  • granit, którego powierzchnia jest gładka i błyszcząca, wymaga delikatnej pielęgnacji specjalistycznymi preparatami czyszczącymi; tutaj rezygnujemy z preparatów zawierających w swoim składzie kwasy oraz wosk — mogą sprawić, że powierzchnia kamienia stanie się matowa; granitu nie należy także mocno przecierać; silne zabrudzenia usuwamy benzyną ekstrakcyjną;
  • marmur delikatnie zamiatamy, a następnie sięgamy po łagodny środek myjący pozbawiony substancji kwaśnych; tutaj można sięgnąć także po preparat nabłyszczający, który nada powierzchni efektowny połysk, jednocześnie eliminując ryzyko erozji;
  • piaskowiec czyścimy gąbką i delikatnym środkiem przeznaczonym do piaskowców; nie stosujemy tutaj z kolei twardych szczotek oraz preparatów do przecierania;
  • trawertyn to kamień podatny na zadrapania, dlatego po delikatnym oczyszczeniu ważne jest stosowanie specjalnej emulsji nabłyszczającej; do impregnacji służą tutaj specjalne lakiery.

Impregnacja kamienia to podstawa

Kamień naturalny to materiał, dla którego zalecana jest impregnacja. Impregnujemy zarówno kamień elewacyjny zewnętrzny, jak i monochromatyczny, czy też wielobarwny kamień ozdobny przeznaczony do wnętrz.

Zabieg impregnacji kamienia dekoracyjnego możemy wykonać samodzielnie lub zlecić zadania fachowcom. W każdym przypadku konieczne jednak będzie zastosowanie profesjonalnych środków dedykowanych impregnacji kamienia naturalnego. Warto zainwestować tutaj w sprawdzone środki dobrych producentów, bowiem tylko w ten sposób zyskamy pewność ochrony kamienia przed wilgocią i zabrudzeniami.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież