Jakie firanki wybrać do kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym wyjątkowo ważna jest funkcjonalność. Często podczas aranżacji kuchni przykłada się do niej tak dużą wagę, że zapomina się o estetyce. Firany do kuchni sprawdzają się doskonale nawet w niewielkim mieszkaniu, gdzie jest zbyt mało miejsca na inne dekoracje. Jeśli chcesz ozdobić kuchnię i jednocześnie zadbać o jej większą funkcjonalność, sprawdź, jaki firanki do kuchni warto wybrać.

  1. Firany kuchenne - jakie cechy powinny posiadać?
  2. Klasyczne firanki czy zazdrostki?
  3. Jaki rodzaj firan wybrać?

Firanka do kuchni jest jedną z najbardziej uniwersalnych dekoracji. Dzięki niej ozdabia się okno i zapewnia się domownikom więcej prywatności, a także podkreśla się charakter aranżacji. Firanki wyglądają dobrze w każdej kuchni bez względu na styl, w jakim jest utrzymana. Pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz, dlatego bez trudu znajdziesz model odpowiedni dla siebie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze firany do kuchni.

Firany kuchenne - jakie cechy powinny posiadać?

Firanki kuchenne przede wszystkim powinny być odporne na zabrudzenia. W kuchni łatwo o pojawianie się plam na dekoracjach okiennych, gdyż podczas gotowania lub zmywania naczyń często resztki jedzenia i detergentów lądują w miejscach, w których być ich nie powinno. Dodatkowo w pomieszczeniu utrzymuje się wysoki poziom wilgotności, przez co materiał przyciąga kurz. Problematyczne są również tłuste osady, które zbierają się na meblach oraz firanach i zasłonach w czasie gotowania. Aby usunąć z firanki wszystkie zabrudzenia, powinno się wyprać ją w wysokiej temperaturze. Z tego powodu dobrym wyborem do kuchni są dekoracje okienne wykonane z naturalnych włókien. Jeśli woli się firany gotowe z dodatkiem włókien sztucznych z powodu mniejszej podatności na gniecenie, warto postawić na modele z żakardu lub batystu. Firanka żakardowa lub batystowa jest odporna na plamy, gdyż brud nie wnika głęboko w jej włókna.

Gotowe firany kuchenne są szczególnie popularne ze względu na możliwość ich szybkiego zawieszenia w oknie. Jest to pożądana cecha, gdyż dekoracje w oknach kuchennych wymagają częstszego prania niż w innych pomieszczeniach. Dobrym wyborem są modele z wszytą taśmą, którą wystarczy ściągnąć na odpowiednią szerokość, a następnie zamontować za pomocą haczyków lub żabek.

Klasyczne firanki czy zazdrostki?

W małej kuchni z niewielkim oknem często brakuje miejsca, by zawiesić klasyczne firany makarony bądź ozdobny lambrekin. Lepszym wyborem może być zazdrostka, która jest dość krótka, dzięki czemu nie wystaje poza długość okna. Zazdrostka jest przystosowana do zawieszania na niedużych karniszach lub bezpośrednio na okiennej ramie. Popularne jest również montowanie zazdrostek na gumkach. Urokliwe zazdrostki znajdziesz na https://alena-firany.pl/firany-zazdrostki.html

Jeżeli woli się innych rodzaj dekoracji okiennych, w kuchni sprawdzą się panele. Firany w formie paneli są uszyte z dość grubego materiału, na którym często są umieszczane ozdobne nadruki, na przykład kwiaty lub modne flamingi. Panele pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Jeśli kuchnia ma formę aneksu kuchennego w przestronnym salonie, a okno znajduje się w części wypoczynkowej, można ozdobić je za pomocą zasłon i długich firan. Zasłony gotowe i nowoczesne firany to zestaw, który szczególnie dobrze prezentuje się na oknach balkonowych lub tarasowych. Dzięki niemu podkreśli się charakter pomieszczenia i doda mu się ponadczasowego wdzięku.

Jaki rodzaj firan wybrać?

Jakie firanki do kuchni są odpowiednie? Przede wszystkim łatwe do utrzymania w czystości i szybkie do powieszenia. Są to ich dwie główne cechy, jednak nie jedyne, które powinny posiadać. Równie ważne jest dostosowanie rodzaju dekoracji okiennej do własnych upodobań i stylu pomieszczenia. Uniwersalnym wyborem jest firana biała, która dobrze wygląda w każdym wnętrzu. Biel jest ponadczasowa, dlatego nigdy nie wychodzi z mody i zawsze harmonijnie łączy się z wszystkimi elementami wyposażenia. Gotowe firanki mają jednak różne wzory, na które powinno się zwrócić uwagę. Gładkie i jednolite firanki kuchenne mogą zastąpić zasłony, natomiast lekkie i zwiewne modele z woalu podkreślą minimalistyczny styl pomieszczenia.

Wybierając gotowe firany do kuchni, ważne jest sprawdzenie, czy pasuje do wielkości okna. Jeśli otwór okienny ma nietypowy kształt lub szerokość, firanki gotowe mogą do niego nie pasować. W takim przypadku dobrym wyborem są dekoracje okienne szyte na wymiar. Dzięki nim ozdobi się bez trudu nawet wysokie okno w zabytkowej kamienicy z okresu przedwojennego lub niewielki otwór okienny w bloku wybudowanym w latach 60. Firany na wymiar mają dowolne wzory, kolory i są szyte z wielu różnych tkanin, dlatego trafiają w gusta wielu użytkowników.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież