fbpx

Jak zaciemnić pomieszczenie roletą?

Jak uciążliwe potrafią być promienie słoneczne, wie każdy, kto miał okazję pracować lub przeglądać ważne informacje na komputerze, w pomieszczeniu, w którym okno jest za plecami.

Bez odpowiednich rozwiązań, nie jest to zbyt proste i przyjemne zadanie. Na szczęście możemy wtedy zaciemnić pomieszczenie i tym sposobem stworzyć sobie komfortowe warunki pracy. Podpowiadamy, jak dokonać używając tego rolet.

Dlaczego zwykła zasłona nie wystarczy?

Niektórym zakup i montaż rolet, które mają pomóc w zaciemnieniu wnętrza, może wydawać się zbędnym wydatkiem. Podobny efekt można przecież osiągnąć, zaciągając zasłonę. Jednak rozwiązanie to posiada pewne minusy. Po pierwsze – zasłona (szczególnie ta wykonana z grubszej tkaniny) nie będzie przepuszczała powietrza, co może stanowić – zwłaszcza w upalne lato – spore nieudogodnienie. Po drugie – zasłona, nawet najszersza, nie zakryje okna w taki sposób, jak byśmy tego konkretnie potrzebowali. Nie da się jej na przykład spuścić tylko do połowy czy umieścić pośrodku. Zatem decydując się na zasłony, jesteśmy skazani na całkowite zaciemnienie, a często także duchotę. Natomiast stawiając na rolety, bez problemu uzyskamy dokładnie taki efekt zaciemnienia, jaki będzie dla nas najbardziej komfortowy.

Jakie rolety nadają się najbardziej do zaciemniania wnętrz?

Teoretycznie każdy rodzaj rolet pozwoli na przyciemnienie dowolnego pomieszczenia. Jednak w najbardziej perfekcyjny sposób dokonamy tego, sięgając po specjalne rolety rzymskie zaciemniające lub typu dzień-noc.

Czym różnią się między sobą te rolety?

Zaciemniające rolety rzymskie to genialne połączenie funkcjonalności rolet materiałowych i eleganckiego wyglądu klasycznych zasłon. Szyte są ze specjalnej tkaniny, która w 95% blokuje dostęp światła do pomieszczenia, a w trakcie podciągania układają się w stylowe plisy. Są one nieprzytwierdzone do dolnej, ani do górnej części okna. Tym sposobem możemy w dowolny sposób regulować ich położenie, co pozwala stworzyć w danym wnętrzu warunki idealne.

Rolety dają opcję zasłonienia wybranej części okna – górnej, dolnej lub środkowej. Polecane są do wykorzystania w sypialniach, salonach i pokojach dziennych, którym dodają dodatkowo przytulnego charakteru. Rolety typu dzień – noc wykonane są z ułożonych naprzemiennie pasków materiału przepuszczających i zaciemniających. Taka konstrukcja pozwala na pełne sterowanie ilością wpadającego światła. W dowolnym momencie możemy całkowicie odciąć mu dostęp do naszego wnętrza lub sprawić, by wpadało do niego cienkim strumieniem. Ten rodzaj rolet idealnie sprawdza się w przypadku pokoju, w którym pracujemy.

Pozostałe rodzaje rolet a zaciemnianie wnętrz.

Efekt zaciemnienia uzyskamy także, wykorzystując rolety materiałowe. Mamy tu do wyboru dwie opcje: rolety podgumowane lub posrebrzane. Te pierwsze pozwalają na uzyskanie idealnego zaciemnienia wnętrza. Dzięki temu możemy skutecznie odizolować się od źródła światła zarówno w ciągu dnia, jak i nocą.

Drugi rodzaj dzięki srebrnej powłoce rozprasza światło w pomieszczeniu. Ze względu na to, że wolniej się nagrzewają, stanowią świetne rozwiązanie w przypadku okienek na poddaszu. Nasze pomieszczenie pozwolą też zaciemnić rolety plisowane. Ich konstrukcja pozwala na dowolne regulowanie stopnia przyciemnienia, pozwalając cieszyć się spokojem niezbędnym do pracy czy relaksu oraz wnieść nieco intymności niezbędnej do wspólnego wypoczynku. Tego typu przesłony dają możliwość niezwykle precyzyjnej regulacji. Jest to możliwe, ponieważ plisy można jednocześnie przesuwać zarówno w górę, jak i w dół. W efekcie czego powstaje fantazyjna harmonijka. Poleca się je do pomieszczeń, które przez swoje położenie pozostają przez wiele godzin mocno nasłonecznione.

Rolety na wymiar – to najlepsze rozwiązanie!

Na rynku bez trudu znajdziemy producentów, którzy oferują nam gotowe rolety zaciemniające. Niekiedy jednak ich wymiary nie pasują do naszych okien, co nie oznacza, że musimy rezygnować z tego wygodnego rozwiązania. W takiej sytuacji pomocne są rolety na wymiar. Ich doborem (zarówno pod względem wymiarów, jak i kształtu), produkcją i sprzedażą zajmuje się firma Lestore. Dostępne w ofercie rolety pozwolą zaciemnić dowolne wnętrze, jednocześnie wzbogacając je o praktyczny, ale przede wszystkim stylowy dodatek. Firma dysponuje bowiem roletami w szerokiej gamie barw, co daje wiele możliwości wyboru.