Praca architekta wnętrz

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: wybieracie projekt dla swojego wymarzonego domu, posiłkując się Internetem. Znajdujecie ogrom dostępnych atrakcyjnych aranżacji, przez co macie trudności w wyborze.

Co więcej, obawiacie się, że postawicie na taki, którego będziecie mieli dość po kilku dniach. Mimo że dawniej projektowanie wnętrz po swojemu było powszechnym zjawiskiem, zawsze istnieje ryzyko efektu znacznie odbiegającego od naszych oczekiwań. Jak się przed tym uchronić? Zgłaszając się o pomoc do architekta wnętrz! 

Opis zawodu

Istnieje konkretny powód, dlaczego ludzie mają problem z dokładnym określeniem definicji architekta wnętrz. Jest to profesja wymagająca wielu, często zaskakujących na pierwszy rzut oka umiejętności. Osoba chcąca wdrożyć się w ten zawód powinna mieć ukończone studia architektoniczne, czy te związane z projektowaniem wnętrz. Natomiast nie jest to warunek konieczny. Wszystko dlatego, że praca ta nie podlega żadnej licencji, a tym samym prawnym wymaganiom (czyli dyplomu itd.). Lepiej za to jest mieć zmysł estetyczny oraz wyobraźnię przestrzenną. Cenne też będą znajomości następujących zagadnień:

 • historii i dziedziny sztuki.
 • branżowych ofert materiałów o charakterze wykończeniowym jak:
 • o farba,
 • o tapeta,
 • o
 • wiedza na temat:
 • o właściwego poziomu światła,
 • o materiałów,
 • o barw,
 • o dodatków.

Dlatego też kandydaci chcący zajmować się architekturą wnętrz muszą być osobami z kreatywnym myśleniem, wiedzą i skutecznie zarządzającymi czasem.

Edukacja

Wcześniej zostało wspomniane, że edukacja nie jest niezbędna w kwestii pracy jako architekt wnętrz. Nie oznacza jednak, że nie jest przydatna ze względu na możliwość nauki wiedzy niezbędnej w branży. Mowa tu o dwóch typach przedmiotów na tego typu studiach akademickich:

 • Ogólne: sztuka, kultura, sztuka współczesna, design, sztuka audiowizualna, zagadnienia prawne o prawach autorskich, fotografia, wzornictwo;
 • Ogólnoplastyczne/Kierunkowe: szkicowanie, rzeźbienie, malowanie, wiedza o surowcach, praktyka w pracowni artystycznej.

Istnieje wiele dostępnych specjalizacji, przygotowujących do zawodu organizatora wystaw, projektanta stolarskiego itd.

Cechy osobowości

pracaarchitektawnetrz2

Podjęcie ostatecznej decyzji co do rozpoczęcia nowej drogi zawodowej w branży projektów wnętrz powinno być poprzedzone pewnością posiadania dodatkowych następujących umiejętności:

 • płynnego przeplatania stylistyk,
 • wybierania odpowiednich materiałów,
 • interpersonalnych (aby wyczuć gust i wymagania klienta)

Szukasz profesjonalnego architekta wnętrz? Odwiedź StudioLoko.pl.

 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież