Taryfy prądu - jaką wybrać?

Podpisując umowę z dostawcą energii elektrycznej rzadko zastanawiamy się nad wyborem taryfy prądu. Zazwyczaj decydujemy się na domyślną u danego operatora. Do refleksji skłaniają nas dopiero wysokie rachunki i chęć zaoszczędzenia na wydatkach za prąd.
Przegląd dostępnych taryf prądu
Taryfa G11 – to taryfa jednostrefowa, czyli przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, obowiązuje taka sama stawka. Ponieważ jest to taryfa domyślna, najczęściej właśnie na nią decydują odbiorcy prądu.
Taryfa G12 – to taryfa dwustrefowa, obowiązują dwie stawki w zależności od przedziału godzinowego tzw. stref szczytowych i pozaszczytowych. W strefie szczytowej (godziny od 6 do 13 i od 15 do 22) stawka jest wyższa niż w taryfie G11, natomiast w strefie pozaszczytowej (godziny od 13 do 15 i od 22 do 6) stawka jest znacznie niższa niż w taryfie G11. We wszystkie 7 dni tygodnia obowiązują takie same stawki.
Taryfa G12w – to pochodna taryfy G12, zmodyfikowana w ten sposób, że także przez cały weekend obowiązują niższe stawki (zazwyczaj od godziny 22 w piątek do godziny 6 w poniedziałek)
Jak wybrać optymalną taryfę?
Nie można powiedzieć, że któraś z taryf będzie korzystniejsza dla każdego. Wybór taryfy należy zawsze rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę danego gospodarstwa domowego.
Dla kogo korzystniejsza będzie taryfa G11? Taryfa G11 sprawdzi się, jeżeli największe zużycie prądu odbywa się w przedziałach godzinowych strefy szczytowej lub prąd jest zużywany równomiernie w trakcie całego dnia. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy przebywamy w domu cały dzień np. z dzieckiem, pracujemy w domu lub w systemie zmianowym.
Kiedy warto zmienić taryfę na G12? Jeżeli większość dnia spędzamy w pracy, a nasza aktywność w domu taka jak zmywanie, pranie odbywa się wieczorami, warto zastanowić się nad zmianą taryfy. Trzeba tylko pamiętać, że niższe stawki obowiązują dopiero po godzinie 22. Oszczędzimy, jeżeli po tej godzinie będziemy planować czynności związane z większym poborem prądu np. włączenie zmywarki, wstawienie prania.
Dla kogo taryfa G12w? Dla gospodarstw domowych, których domownicy spędzają weekendy w domu i w tym czasie wykonują większość czynności porządkowych.
Jak w praktyce sprawdzić, czy warto zmienić taryfę?
Najprostszym sposobem będzie monitorowanie zużycia prądu w strefach szczytowych i pozaszczytowych. Optymalnie byłoby taki monitoring prowadzić przez cały tydzień. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy analizę przeprowadzić w trakcie jednego dnia. Najlepiej zapisywać stan licznika w godzinach rozpoczynających kolejną strefę czasową, czyli o 6, 13, 15 i 22. Wiedząc, w jakich godzinach ile prądu zużywamy, możemy łatwo obliczyć czy nasze rachunki zmaleją po zmianie taryfy na dwustrefową. Analizując wysokości opłat, trzeba także brać pod uwagę opłaty stałe, które w taryfie G11 są niższe. Jeżeli jednak większość czynności związanych z poborem prądu odbywa się w godzinach pozaszczytowych oszczędności przy zmianie na taryfę G12 mogą wynieść od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Zmiana taryfy nic nie kosztuje
Warto podkreślić, że za zmianę taryfy operator nie pobiera dodatkowych opłat. Nawet jeżeli zmiana taryfy wiąże się z montażem nowego licznika, koszty ponosi dostawca prądu. Czynność ta nie wymaga także podpisywania nowej umowy.