fbpx

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu blachodachówki?

Blachodachówka jest popularnym i niedrogim sposobem pokrycia powierzchni dachowej. Podczas wyboru odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę zarówno na jej cechy fizyczne, jak i estetykę wykonania.

Od czego zależy jakość blachodachówki?

Najważniejszym kryterium doboru blachodachówki jest jakość blachy, którą możemy ocenić po grubości i rodzaju stalowego rdzenia. To właśnie od tych dwóch cech zależeć będzie sprężystość i twardość blachodachówki. Tu panuje prosta zasada — im lepsza jakościowo jest stal, tym pokrycie dachowe będzie bardziej wytrzymałe. Grubość rdzenia zazwyczaj znajdziemy w karcie technicznej lub szczegółowej specyfikacji. Produkcją pokryć dachowych z blachy zajmuje się wiele firm, lecz dużym powodzeniem cieszą się produkty oferowane przez https://balex.eu.

Blachodachówka musi być odporna na wszelkie czynniki atmosferyczne. Ochronę zapewnia jej powłoka cynkowa, osłaniająca rdzeń. Również i tu można wskazać pewną zależność — im warstwa cynku jest gęstsza, tym blachodachówka lepiej znosi niekorzystne warunki pogodowe. Co więcej, cynk chroni ją także przed korozją, mogącą wystąpić nie tylko podczas codziennej eksploatacji, ale również po cięciu blachy.

Jakość blachodachówki zależy także od znajdujących się na niej warstw ochronnych. To właśnie one dodatkowo wzmacniają jej wytrzymałość, ale i nadają powierzchni koloru i połysku. Dobra powierzchnia tego typu pokryta jest powłoką antykorozyjną i farbą gruntującą. Warstwa ochronna osłania blachodachówkę m.in. przed promieniowaniem UV.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu blachodachówki?

Dobra blachodachówka jest zawsze wykonana z wysokiej jakości surowca. Masa jego powłoki cynkowej nie powinna być niska. Niemniej istotna jest także grubość rdzenia stalowego (nie może być mniejsza niż 0,5 mm). Zakup blachodachówki niespełniającej tego sprawi, że powierzchnia zacznie korodować i przeciekać.

Omawiany rodzaj powierzchni powinien nie tylko spełniać wymogi praktyczne, ale i estetyczne. Współcześni producenci blachodachówek oferują je w szerokiej palecie barw, wzorów i kształtów. Dzięki temu można stworzyć kompozycję pasującą do różnych stylów architektonicznych, zarówno do budownictwa komercyjnego, jak i prywatnego.

Podczas przeglądania oferty danego producenta, warto te zwrócić uwagę, czy oferuje także pozostałe elementy zadaszenia. Zaliczają się do nich m.in. podbitki i systemy rynnowe. Jednoczesny zakup blachodachówki i akcesoriów jej dedykowanych nie tylko może obniżyć koszt transportu, ale i ułatwi dobór poszczególnych elementów.

Odpowiednie parametry blachodachówki to jednak nie wszystko. Warto także zwrócić uwagę na wszelką dokumentację. Renomowani producenci oferują specjalne deklaracje, które potwierdzają jakość blachodachówki — okres gwarancyjny droższych blachodachówek jest zazwyczaj znacznie dłuższy niż tych tańszych.