Automatyka przemysłowa – wady i zalety

Automatyka przemysłowa jest niezbędna w każdym zakładzie produkcyjnym, któremu zależy na sukcesywnym zwiększaniu produkcji i pomnażaniu zysków. Inwestycja z automatykę przemysłową pomaga osiągnąć te cele, lecz nie jest pozbawiona pewnych ograniczeń.

Automatyka przemysłowa jest działem inżynierii elektronicznej, który skupia się na automatyzacji różnego rodzaju procesów przemysłowych. Przedmiotem zainteresowani automatyki przemysłowej jest przede wszystkim rozwój maszyn, urządzeń kontrolno-pomiarowych (do których należą m.in. czujniki, przetworniki i kamery), a także urządzeń sterujących (typu PLC czy komputerów przemysłowych) które dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem - https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html

Automatyka przemysłowa - zalety

Główną zaletą stosowania automatyki przemysłowej w zakładach produkcyjnych jest możliwość wytwarzania większej ilość produktów i elementów. Wydajność taśmy produkcyjnej wykorzystującej nowoczesną automatykę jest nieporównywalnie większa niż w zakładach opierających swoją produkcję wyłącznie na pracy operatorów.

Dzięki dobrze ustawionemu programowi zakład jest w stanie produkować masowe ilości potrzebnych elementów, a także zminimalizować ryzyko błędów ludzkich niemal do zera. Automatyka pozwala zaprogramować maszynę według określonych parametrów, które zostaną utrzymane aż do momentu ich zmiany przez operatora lub zatrzymają linię produkcyjną w wypadku wykrycia poważnej awarii.

zdjecie2

Wady automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa niesie ze sobą także pewne ograniczenia, o których warto wiedzieć. Po pierwsze jej wdrożenie wiąże się z wysokimi kosztami. Nowoczesne maszyny są drogie, dlatego tego typu modernizacja może być trudna do przeprowadzenia przez małe firmy dysponując małymi budżetami. Ponadto konieczna jest stała kontrola nad zapasem części zamiennych, które muszą być szybko wymienione w razie problemów, aby nie zatrzymywać linii produkcyjnej.

Poza kryterium finansowym do wad należy także zaliczyć konieczność zatrudnienia osób, które potrafią sprawnie zaprogramować maszynę oraz kontrolować te ustawienia. Wprowadzenie złych parametrów produkcji może wiązać się z ryzykiem zmarnowanie całej serii gotowych wyrobów, jeśli błędy nie zostaną w porę wyłapane. Tutaj należy mieć na uwadze, że ludzkie oko w przypadku ręcznej obsługi maszyn może dużo szybciej wyłapać ewentualne błędy.

zdjecie3

Wady i zalety automatyki przemysłowej – podsumowanie

Modernizacja zakładu produkcyjnego poprzez wdrożenie automatyki przemysłowej wiąże się z dużymi kosztami, które mogą być nie do udźwignięcia dla małych firm. W przypadku większych zakładów szybkie uruchomienie seryjnej produkcji wyrobów może w krótkim czasie przynieść większe zyski dla firmy, które wyrównają poniesione koszty. Automatyka przemysłowa w firmie to duże możliwości rozwojowe zwiększające jej konkurencyjność na rynku oraz dodające prestiżu w branży. Należy więc patrzeć na nią jak na inwestycję w nowoczesność, która zawsze jest obarczona ryzykiem, ale także ogromnymi szansami na większe zyski.

 

Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem automatyki przemysłowej w swojej firmie, sprawdź ofertę sklepu techniczno-narzędziowego EBMiA.pl

zdjecie4

Komentarze  

0 #1 Olek 2018-12-28 11:18
Nic dziwnego, że takie rozwiązania stosowane są chętnie, skoro potrafią ułatwić wykonywanie wielu zadań. Ja sam kupowałem do firmy sporo sprzętu za pośrednictwem Skladuj24.pl i dobrze na tym wyszedłem.

;-)
Cytować

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież