Jazda wózkiem widłowym - 10 prostych kroków do sukcesu!

Chcesz nauczyć się jazdy wózkiem widłowym, ale nie masz w tym żadnego doświadczenia? Interesuje Cię praca na wózkach widłowych, ale nie wiesz czy dasz sobie radę? Podpowiadamy Ci 10 prostych kroków do sukcesu, dzięki którym jazda wózkiem widłowym stanie się dla Ciebie nie tylko łatwa ale i przyjemna!

Wiele osób przed zapisem na kurs operatora wózków widłowych powstrzymuje strach przed tym, czy poradzą sobie z operowaniem i jazdą wózkiem widłowym. Jak podkreśla się podczas zapisu na każde szkolenie dotyczące wózków widłowych - posiadanie prawa jazdy kategorii B nie jest wymogiem uzyskania uprawnień na wózki, jednak może być pomocne. Osoby, które miały już styczność z prowadzeniem samochodów są bardziej pewne siebie, potrafią operować kierownicą i hamulcem, mają też podstawową wiedzę na temat prowadzenia i bezpiecznej obsługi pojazdów.

Z drugiej strony, warto zaznaczyć, iż umiejętność jazdy samochodem niekoniecznie musi się przekładać na umiejętność jazdy wózkiem widłowym.
Jazda wózkiem widłowym obejmuje nie tylko prowadzenie pojazdu, ale także sterowanie widłami oraz masztem. Wózki widłowe (np. te marki Manitou) mają mniejszy promień skrętu niż samochody, ponadto wymagają większej precyzji manewrowania. Ze względu na mniejsze gabaryty oraz przystosowanie do transportu ciężkich ładunków, wózek ma inaczej rozmieszczony środek ciężkości niż przeciętny samochód. Dlatego, pomimo iż jazda obydwoma pojazdami wydaje się pozornie podobna, w obydwu przypadkach wymagane są praktyczne ćwiczenia, które pomogą przyszłemu kierowcy opanować umiejętności jazdy. Istnieje także kilka prostych wskazówek, które mogą Ci to ułatwić, a które prezentujemy poniżej.

1. Bądź opanowany i skoncentrowany!

Nawet jeśli jazda wózkiem widłowym wywołuje u Ciebie zdenerwowanie i stres, postaraj się zachować zimną krew. Od operatorów wózków widłowych, którzy są odpowiedzialni nierzadko za przenoszenie na widłach kilkutonowych ładunków, wymaga się opanowania oraz precyzji. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy bezpieczeństwo nie tylko transportowanych towarów, ale przede wszystkim - Twoje własne.
Opanowanie i spokój będą Ci przydatne także podczas zdawania psychotestów na wózki widłowe, które mają na celu m.in określenie tego, jak radzisz sobie w stresujących sytuacjach i czy nadajesz się na stanowisko operatora wózków widłowych.

2. Nie próbuj samodzielnie uczyć się jazdy wózkiem widłowym!

Pamiętaj, iż nauka jazdy wózkiem widłowym powinna odbywać się pod okiem profesjonalnego szkoleniowca. Jeśli nie posiadasz uprawnień na wózki widłowe lub zakładowego imiennego zezwolenia i nie przeszedłeś szkoleń w tym zakresie, nie próbuj swoich sił w samodzielnej nauce jazdy wózkiem widłowym. Mimo Twoich dobrych chęci, może skończyć się to bardzo groźnym wypadkiem!

jazda wozkiem widlowym nie probuj czyc sie jej samodzielnie

3. Nie oszczędzaj na kursie na wózki widłowe!

Wiele osób chcąc zaoszczędzić na szkoleniu na wózki widłowe wybiera jak najtańsze kursy dostępne na rynku. Nie warto jednak rezygnować z jakości świadczonego szkolenia na rzecz jego ceny. Jeśli chcesz związać swoją przyszłość z jazdą wózkami widłowymi - koniecznie przygotuj się jak najlepiej do pełnienia swojej nowej funkcji.
Wybierając kurs na wózki widłowe, sprawdź co zawiera jego cena (ilość godzin ćwiczeń teoretycznych powinna wynosić nie mniej niż 40h, a praktycznych nie mniej niż 15h). W cenie kursu powinna się także zawierać opłata za badanie lekarskie, testy psychologiczne oraz (koniecznie) egzamin przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Warto zwrócić na to uwagę podpisując umowę w centrum szkoleniowym, gdyż często niższa opłata za kurs = więcej dodatkowych opłat.

4. Zanim przystąpisz do jazdy wózkiem widłowym, poznaj teorię!

Nie bez przyczyny zawsze pierwszą część szkoleń stanowią ćwiczenia i zajęcia teoretyczne, a dopiero potem kursanci przystępują do nauki jazdy wózkiem widłowym w praktyce. Bardzo ważne jest, aby, zanim wsiądzie się do wózka, poznać jego budowę, podstawowe parametry i sposób obsługi.
Oczywiście jazdy wózkiem widłowym trzeba koniecznie uczyć się na żywo i w praktyce, jednak warto wiedzieć, jak reaguje wózek, jakie czynności wykonać przed uruchomieniem silnika, jak powinna wyglądać jazda bez i z ładunkiem itd.

5. Od czego rozpocząć jazdę wózkiem widłowym?

od czego rozpoczac jazde wozkiem widlowym

Może zabrzmieć to paradoksalnie, ale pierwsze czynności przygotowujące operatora wózka widłowego do jazdy zaczynają się na długo przed uruchomieniem silnika pojazdu.
Każdorazowo jazdę wózkiem widłowym musi poprzedzać sprawdzenie stanu pojazdu. W tym m.in. sprawdzenie:
- wskaźnika oleju,
- wskaźnika poziomu paliwa,
- wskaźnika naładowania akumulatora,
- wskaźnika ciśnienia oleju,
- wskaźnika świec żarowych (w silnikach diesla),
- wskaźnika osadu,
- temperatury cieczy chłodzącej,
- dźwigni kierunkowskazów,
- świateł,
- sygnału dźwiękowego,
- dźwigni przechyłu masztu,
- dźwigni podnoszenia
- oraz wszystkich elementów nadwozia odpowiedzialnych za bezpieczeństwo operatora oraz osób znajdujących się w pobliżu wózka widłowego.

6. Jak prawidłowo podnieść ładunek?

Jak wspomniano na wstępie, jazda wózkiem widłowym to nie tylko prowadzenie pojazdu ale również obsługa wideł i masztu. Istnieje oczywiście wiele zasad mających na celu ułatwienie tych czynności.
W celu załadowania towarów należy powoli podjechać do ładunku, umieścić go precyzyjnie na widłach, wyprostować maszt. Następnie opuścić ładunek i powoli odjechać spod palety.
Jednocześnie trzeba koniecznie pamiętać, że ładunku nigdy nie podnosi się przy użyciu jednego z wideł. Ładunek zawsze musi być na nich równomiernie rozłożony, a jego waga nigdy nie może przekraczać udźwigu wózka widłowego!

7. Jak szybko można poruszać się wózkiem widłowym?

jak szybko mozna jezdzic wozkiem widlowym

Jazda wózkiem widłowym to nie tylko umiejętności polegające na sprawdzeniu stanu technicznego wózka, przygotowaniu do jazdy czy podnoszeniu ładunków, ale także poruszanie się ze stosowną prędkością.
Szybkość jazdy wózkiem widłowym w głównej mierze powinna być dostosowana do warunków i stanu nawierzchni, a także do sytuacji, bliskości osób poruszających się lub przebywających w pobliżu.
Przyjmuje się, że maksymalna prędkość jazdy wózka widłowego powinna wynosić:

  • 18km/h - na długich, prostych odcinkach;
  • 12km/h - pobliżu budynków i hal produkcyjnych;
  • 6km/h - w halach produkcyjnych;
  • 5km/h - po rampach i pomostach;
  • 3km/h - w miejscach o ograniczonej widoczności lub tam, gdzie poruszają się ludzie.

Jeżeli natomiast przepisy zakładowe określają inaczej, wskazując na niższe prędkości maksymalne, należy wytyczne zakładu pracy traktować jako nadrzędne.

8. Zawsze obserwuj nawierzchnię, po której się poruszasz!

Obserwowanie nawierzchni w znacznej mierze ułatwi dostosowanie prędkości do warunków oraz pozwoli uniknąć wpadnięcia w poślizg lub utraty przyczepności.
Podczas złych warunków pogodowych, np. deszczu, należy znacząco zmniejszyć prędkość jazdy. Jeśli podłoże nie jest utwardzone, być może trzeba będzie nawet przerwać pracę, aby uniknąć ugrzęźnięcia wózka widłowego wraz z ładunkiem.
Równie niebezpieczne jest zatrzymywanie się wózka widłowego na pochyłej nawierzchni, z której może się stoczyć. Dlatego zaleca się unikanie załadowywania wózka na pochyłym terenie, o ile nie jest to konieczne.
Wbrew pozorom także powierzchnia wewnątrz magazynu czy na zapleczu sklepowym może stanowić nie lada wyzwanie dla wózków widłowych. Mokra, śliska podłoga także może wpływać negatywnie na przyczepność kół wózka widłowego, który może (poruszając się po niej zbyt szybko) nawet wpaść w poślizg i ulec przewróceniu.

9. Jazda wózkiem widłowym to nie jazda taksówką!

Należy pamiętać, iż przewożenie osób trzecich wózkiem widłowym jest kategorycznie zabronione zarówno w kabinie operatora, jak i na widłach, czy innych elementach budowy wózka widłowego.
Tak samo zabronione jest “używanie” osób trzecich jako przeciwwagi dla zbyt ciężkiego ładunku!
Jako operator wózka widłowego, nie możesz zastrzec sobie, iż są to czynności robione przez te osoby “na własną odpowiedzialność”, gdyż w tej sytuacji odpowiedzialność w razie wypadku ciąży zawsze na operatorze wózka, który dopuścił się złamania przepisów!

10. Pamiętaj o zasadach udzielania pierwszej pomocy!

pamietaj o zasadach udzielania pierwszej pomocy

Żadnemu z operatorów wózków widłowych nie życzymy aby musiał stosować pierwszą pomoc w praktyce, natomiast zdecydowanie każdy, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy powinien znać te zasady i wiedzieć jak zachować się w razie wypadku w pracy.
Ze względu na charakter pracy każdy kierowca wózka widłowego powinien wiedzieć co robić i błyskawicznie reagować w przypadku, gdy dojdzie do:
- potrącenia pracownika przez wózek widłowy,
- podejrzenia złamania,
- podejrzenia urazu głowy,
- omdlenia;
- przygniecenia;
- konieczności zatamowania rany.
Znając podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, znacznie łatwiej opanować stres i podjąć racjonalne działania, mające na celu pomoc osobie pokrzywdzonej.

Bezpieczna jazda wózkiem widłowym - podsumowanie

Zaprezentowaliśmy Ci w naszym artykule 10 prostych kroków, do tego aby nauczyć się bezpiecznej jazdy wózkiem widłowym. Operując tego typu pojazdem należy pamiętać przede wszystkim o zachowaniu pełnej koncentracji i opanowania. Ponadto konieczne jest zapoznanie się z teorią dotyczącą jazdy wózkiem widłowym, zasadami poruszania się po różnego typu nawierzchniach, techniką prawidłowego podnoszenia, opuszczania i transportowania ładunków.
Dla własnego bezpieczeństwa warto również przypomnieć sobie o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy.

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież