Wybieramy tani laptop multimedialny

hp 15 f387

 

Jak wybrać laptop multimedialny do domu z nieco wyższej niskobudżetowej półki? Czy warto zdecydować się na takie urządzenie? Dla kogo jest ono dedykowane? Na jakie cechy i aspekty zwracać uwagę, podejmując zakupową decyzję? Na wszystkie z tych pytań odpowiadamy w dalszej części artykułu.

 

Czy warto kupić tani mid-range’owy laptop multimedialny?

Jak najbardziej, pod warunkiem, że jesteśmy świadomym konsumentem i wiemy, czego się spodziewać, jak dobierać konfigurację laptopa oraz w jaki sposób dopasować urządzenie do osobistych preferencji.

Uniwersalnych notebooków multimedialnych na rynku nie brakuje. Większość popularnych firm i czołowych graczy posiada w swoim portfolio kilka – kilkanaście takich urządzeń. Jeżeli jednak wiemy, czego oczekujemy, zakup bez wątpienia nie będzie strzałem w stopę.

Czy warto zaopatrzyć się w uniwersalny laptop z nieco niższej średniej półki? Tak, pod warunkiem, że nie jesteśmy wymagającym konsumentem i od maszyny oczekujemy przede wszystkim szerokiej funkcjonalności. Takie urządzenie bez problemu pozwoli obejrzeć wysokiej jakości film, przeglądać zdjęcia, konsumować wszelakie internetowe treści. Posłuży również do prac biurowych i do prowadzenia biznesu. Z ograniczeniami notebooka spotkamy się w przypadku grania w gry, uruchamiania filmów w najwyższych jakościach, tworzeniu grafiki, muzyki, czy postprodukcji filmów.

Dla kogo tani laptop multimedialny?

Multimedialny średniak świetnie sprawdzi się jako laptop rodzinny, laptop dla studenta, a także dla seniorów i osób starszych. Z powodzeniem może być kupiony również dziecku w wieku szkolnym, czy jako laptop zastępczy do pracy lub na wyjazd.

Na jakie cechy i aspekty zwrócić uwagę wybierając taniego multimedialnego średniaka?

Oczywiście funkcjonalność urządzenia niemal całkowicie uzależniona jest od jego podzespołów. Kluczową sprawą jest określenie jego matrycy, procesora, pamięci RAM. Dalej: pamięci dyskowej, preinstalowanego systemu operacyjnego.

Matryca i ekran

Przyjęło się, że uniwersalnym i optymalnym rozwiązaniem jest 15,6-calowy ekran. Łączy on odpowiedni komfort użytkowania, czytelność treści oraz mobilność urządzenia. To od matrycy uzależnione są ogólne gabaryty laptopa. Jeżeli szukasz nieco większego urządzenia, sprawdź laptopy z matrycami 17-cali wzwyż. Decydowanie się na matryce mniejsze od 15-cali mija się z celem, ponieważ urządzenie nie zaoferuje odpowiedniej wygody w oglądaniu multimediów.

Będąc w temacie ekranu – dobrym pomysłem jest wyposażenie się w notebook z dotykowym ekranem. Znacząco poprawia to komfort użytkowania, zwłaszcza gdy nie mamy podłączonej zewnętrznej myszki. Przykładem takiego multimedialnego średniaka z dotykowym ekranem jest HP 15-F387WM.

Oczywiście im wyższa obsługiwana rozdzielczość, tym lepiej. Warto poszukać laptopa oferującego jakość Full HD – np. Dell Inspiron 15 5000.

Procesor

Im więcej rdzeni i im wyższe taktowanie, tym lepiej. Nie ma co spodziewać się cudów. W tej grupie cenowej dobrym rozwiązaniem są czterordzeniowe procesory AMD A8, czy Intel Core i3. W lepszych konfiguracjach możemy spotkać się z procesorami rodziny Core i5, a nawet i7.

Pamięć operacyjna

Im więcej RAMu, tym komputer będzie w stanie szybciej przekierowywać informacje do procesora, a więc będzie szybciej wykonywał obliczenia. Warto celować w 4 – 8 GB pamięci RAM.

Pamięć dyskowa

Laptop multimedialny powinien posiadać odpowiednio dużo pamięci dyskowej. W przypadku średniaków z niższych półek cenowych nie mamy co liczyć na dyski SSD. Głównie znajdziemy tu pojemne dyski HDD o pojemnościach od 500 GB do 1 TB. Pewnym wyjątkiem jest tu jedna z bogatszych konfiguracji laptopa Dell Inspiron 15 5000, gdzie spotkamy się z dyskiem HDD 2 TB i dyskiem SSD 256 GB.

System operacyjny

Jeżeli nie jesteśmy fanami Linuksa, zdecydowanie lepiej wybrać sprzęt z preinstalowanym systemem operacyjnym. Im nowsza wersji Windowsa to będzie, tym lepiej. Przykładowo HP 15-F387WM sprzedawany jest z optymalnym Windowsem 10 Home PL.

Dodaj komentarz

Zasady:
Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres redakcja@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież