Przejdź do głównej treści

Jak przystosować magazyn do potrzeb operatorów wózków widłowych?

Wózki widłowe są nieodłącznym elementem wyposażenia wielu magazynów i centrów logistycznych. Operatorzy przemieszczają się nimi po całym obszarze hali, transportując różnego rodzaju ładunki o dużych gabarytach. Kierowanie takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i szczególnej uwagi, ale nawet najbardziej doświadczonym operatorom zdarzają się wypadki, jak np. uderzenie w element konstrukcyjny. Aby uniknąć tego typu zdarzeń, należy odpowiednio przystosować magazyn do potrzeb wózków widłowych.

Wózki widłowe w magazynach - na co się przygotować?

Uszkodzenia mechaniczne elementów konstrukcji hal magazynowych i regałów to jedne z najczęściej występujących zdarzeń z udziałem wózków widłowych. Potrącenia pracowników zdarzają się rzadziej, głównie dzięki umiejętnościom i czujności operatorów wózków. Aby przygotować magazyn do ich potrzeb, niezbędne jest przede wszystkim prawidłowe oznaczenie ciągów komunikacyjnych na placu zakładowych i wewnątrz hal. 

Istotną rolę stanowi także poinformowanie pracowników o wdrożonych rozwiązaniach. Poza ochroną zdrowia i życia ważna jest kwestia mienia. Dlatego warto przygotować powierzchnię magazynową w taki sposób, aby wyeliminować możliwie wszystkie zagrożenia związane z uszkodzeniem konstrukcji, linii technologicznej i przechowywanych towarów. 

Bezpieczna praca operatora wózka widłowego - co jest potrzebne?

Bezpieczną pracę operatora wózka widłowego można zapewnić na wiele różnych sposobów. Najistotniejsze jest jednak widoczne oznakowanie obszarów przeznaczony do przemieszczania się pojazdów oraz zastosowanie fizycznych barier uniemożliwiających kontakt z innymi elementami lub minimalizujących negatywny wpływ tego kontaktu.

Taśmy i znaczniki podłogowe są produktami stosowanymi w magazynach do poziomego wydzielania ciągów komunikacyjnych. Oznaczenia wykonane w różnych kolorach pełnią funkcję informacyjną i oddzielają ścieżki dla pieszego ruchu oraz pojazdów. Standaryzacja kolorów ścieżek zapewnia wszystkim pracownikom bezpieczeństwo poruszania się określoną drogą. Fizyczne bariery to dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwiają wózkom widłowym wjazd na wyznaczony obszar. Bariery przemysłowe rozgraniczają ciągi komunikacyjne, zabezpieczają regały, urządzenia, maszyny oraz linie technologiczne. W zależności od modelu mogą być wbetonowane na stałe lub przykręcane.

Więcej aktualności z branży magazynowej, między innymi o ekologicznych rozwiązaniach w magazynach, można przeczytać na https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci.

Wśród innych zabezpieczeń, które przyczyniają się do bezpiecznej pracy operatorów wózków widłowych i innych pracowników można wymienić jeszcze odbojnice, lustra sferyczne i znaki bezpieczeństwa. Aby jednak zastosowanie wszystkich rozwiązań miało sens, konieczne jest budowanie świadomości personelu na temat środków ochrony wprowadzonych w magazynie i stanowcze egzekwowanie ustalonych wcześniej zasad.

Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.
Dobre oświetlenie w biurze, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń typu open space, czy gabinet dla jednej osoby, powinno być funkcjonalne, a także komfortowe dla użytkownika. Coraz częściej podczas projektu wybiera się rozwiązania wykorzystujące diody LED. Takie oświetlenie można dopasować ...
Firmy, które w Polsce inwestują w rozwój elektromobilności, w wielu obszarach napotykają na bariery. Jedną z nich jest dostępność i czas pozyskiwania przyłączy do sieci elektroenergetycznej. „Sześć lat czekaliśmy na przyłącze o mocy 1,4 MW. To powinno dziać się o wiele szybciej” - mówiła Katarzyn...