fbpx

Wykorzystaj energię ze słońca – skutecznie!

Jak ustrzec się błędów przy projektowaniu własnego systemu fotowoltaicznego?

O zaletach fotowoltaiki napisano już wszystko. Tymczasem wciąż niewiele uwagi poświęcono temu, jak dobrać optymalne dla siebie rozwiązanie i ustrzec się błędów przy podejmowaniu decyzji o własnej instalacji. Dlatego postanowiliśmy przeanalizować te czynniki, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem oraz to, z kim ten zakup skonsultować, a finalnie również przeprowadzić.

Na fali popularności

Fotowoltaika to najtańsze, najbardziej ekologiczne i najprostsze w obsłudze źródło energii elektrycznej. Jej rosnąca popularność w Polsce i na świecie nikogo nie dziwi. Wszak, fotowoltaika nie tylko pozwala na obniżenie rachunków za prąd do minimum. Wobec ciągłych zmian cen na rynku energii elektrycznej, źródło to jest gwarantem stabilności i niezależności.

Rosnący potencjał

Fenomen fotowoltaiki w Polsce zaskakuje nawet najbardziej optymistycznych analityków. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej, potencjał energetyczny zainstalowanych w naszym kraju systemów fotowoltaicznych może już w 2025 roku osiągnąć poziom, który planowano osiągnąć w 2030. To oznacza, że fotowoltaika rozwija się dwa razy szybciej niż przewidywali to eksperci. Ogromną rolę w sukcesie fotowoltaiki odgrywa także wsparcie na jej zakup ze środków unijnych. Prognozy zdają się być pozytywne - według zapowiedzi polskich i zagranicznych urzędników, pojawią się kolejne fundusze dedykowane inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną.

Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki i cieszyć się z jej wysokiej wydajności przez długie lata, należy odrobić pracę domową. Mowa tu o dopasowaniu rozwiązania do swoich potrzeb i możliwości. Od czego zatem zacząć?

Brak wystarczającej analizy potrzeb

Nasłonecznienie, kąt nachylenia, zacienienie, zanieczyszczenie powietrza, system montażowy, dobór pasujących podzespołów, klimat... wszystko to wpływa na opłacalność systemu fotowoltaicznego. Dlatego przed zainwestowaniem pieniędzy, należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą od fotowoltaiki. Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy?


Po pierwsze - wydajność

Wydajność instalacji fotowoltaicznej z naturalnych przyczyn spada liniowo w zależności od jakości wybranych paneli o około 0,7 proc. rocznie. – Instalację projektujemy tak, by służyła długie lata, dlatego dobrym pomysłem jest zaprojektowanie odrobiny nadwyżki mocy instalacji. W większości przypadków najprostszym sposobem jest dodatkowy panel lub dwa. Uwzględniamy to, że krzem krystaliczny, będący materiałem energotwórczym w panelu fotowoltaicznym, podlega naturalnym procesom starzenia, powodującym spadek jego wydajności w produkcji energii elektrycznej z biegiem lat, a także naszą z roku na rok rosnącą konsumpcję energii elektrycznej - mówią specjaliści z sucholeskiej firmy Get Free Fotowoltaika Wielkopolska.

Po drugie - pogoda, strony świata i dostęp do światła

Panele fotowoltaiczne testowane są w idealnych warunkach, a co za tym idzie ich parametry na kartach technicznych obejmują odpowiednie naświetlenie, temperaturę pracy, kąt padania światła. W praktyce często montujemy instalacje na dachach, które projektowano, kiedy jeszcze technologia pozyskiwania energii ze słońca była nieznana i trudno jest znaleźć powierzchnię ustawioną idealnie na niezakłócone żadnym zacienieniem południe o idealnym kącie nachylenia. W rzeczywistości zatem system zwykle jest narażony na znacznie trudniejsze warunki pracy.

Słoneczne i upalne letnie dni wbrew pozorom mogą nie być w stanie wygenerować maksymalnych uzysków z instalacji, bo o ile nasłonecznienie jest szczytowe to wysoka temperatura może znacząco obniżyć wydajność instalacji. W praktyce przyjmuje się, że idealną pogodę, kiedy możemy się spodziewać maksymalnych uzysków, mamy w polskich warunkach przez około 15-30 dni w roku. W pozostałym okresie musimy się liczyć z tym, że nasza instalacja będzie pracowała, ale jej uzyski będą niższe. Bardzo ważna jest też obserwacja możliwego cienia, jaki pojawia się na panelach, od np. drzew, sąsiednich budynków, komina lub anteny. Po uzgodnieniu z firmą montażową ewentualnego układu paneli na dachu, należy ograniczyć zacienienie do minimum.

Nie oznacza to, że instalacja, która nie spełnia warunków laboratoryjnych jest pozbawiona sensu. Należy jednak uwzględnić to przy doborze mocy generatora zakładając, że chcemy pozbyć się rachunków za energię. Dobry specjalista, wyposażony w program do analizy bazujący na danych statystycznych klimatu z danego regionu, jest w stanie z dużą dokładnością ocenić jakiej wielkości instalację powinniśmy zamontować, by osiągnąć założony cel.

Czy to się na pewno zwróci?

Dla wielu osób największą wątpliwością związaną z podjęciem decyzji o własnym systemie fotowoltaicznym, jest brak pewności co do zwrotu z inwestycji. Energia elektryczna z sieci energetycznej nie jest tania, a jej cena nieustannie rośnie. Eksperci z Get Free Fotowoltaika Wielkopolska rozwiewają wątpliwości: - Gdy spojrzymy na długoterminową wartość posiadania własnego systemu fotowoltaicznego, jest to bardzo szybko zwracająca się inwestycja. Jej zwrot w przypadku dobrze zaprojektowanej instalacji powinien oscylować w okresie 5-7 lat. Po zwrocie poniesionych kosztów, osiągamy zysk przez cały okres eksploatacji. Po okresie zwrotu oszczędzamy pieniądze z roku na rok, ponieważ nie płacimy już dotychczasowemu dostawcy prądu. Dodatkowo, dofinansowanie do zakupu fotowoltaiki pomaga obniżyć koszty inwestycji i uzyskać jeszcze więcej oszczędności.

Szukajmy specjalistów, nie sprzedawców

Wokół tematu fotowoltaiki istnieje jeszcze wiele innych wątków, które budzą wątpliwości. Na szczęście rozwiać je może doświadczony specjalista. Wobec rosnącej popularności fotowoltaiki, na rynku pojawiło się mnóstwo firm świadczących usługi sprzedaży i montażu systemów fotowoltaicznych. Niestety, spora część z nich skupia się jedynie na możliwie najszybszym dobiciu targu z klientem. Pamiętajmy jednak, że mówimy o długoletniej inwestycji. Dlatego warto skorzystać z doświadczenia zaufanego eksperta, którzy kompleksowo przeanalizuje nasze potrzeby i możliwości, a także sprawdzić realizacje i opinie klientów firmy montażowej. Jeżeli dokonamy właściwego wyboru będziemy mogli przez długie lata cieszyć się z wydajnego systemu fotowoltaicznego, malejących rachunków za prąd i... rosnących oszczędności.