Przejdź do głównej treści

Dziecko, rodzic i prywatne przedszkole. Poznań zaczyna nowy rok szkolny

| tekst sponosowany | Edukacja

wesolekoziolki pl dziecko rodzic i prywatne przedszkole poznan zaczyna nowy rok szkolny

 

Już za chwilę rozpocznie się nowy rok szkolny. Jak co roku wielu rodziców z Poznania stanęło przed dylematem: wybrać przedszkole państwowe, czy też może zdecydować się raczej na placówkę prywatną? Wybór ten nie jest wcale taki prosty, gdyż prywatne przedszkola z Poznania, choć kosztują więcej, to posiadają niezwykle rozbudowaną ofertą zajęć dodatkowych dla maluchów.

Wybór przedszkola dla dziecka większości rodziców spędza sen z powiek. Decyzja nie należy do najłatwiejszych i nie chodzi tu wcale wyłącznie o kwestie finansowe. Coraz częściej słyszymy bowiem, że o rozwój intelektualny dziecka należy zadbać już od samego początku, a przedszkole odgrywa w całym tym procesie niezwykle ważną rolę. Polska tymczasem należy do krajów, w których brak miejsc w przedszkolach – szczególnie dla najmłodszych dzieci – należy do najdotkliwszych w skali kontynentu. W tym roku – w samym tylko Poznaniu – miejsc w przedszkolach zabrakło aż dla 1041 dzieci (44 sześciolatków, 21 pięciolatków, 48 czterolatków i 928 trzylatków)! Tradycyjnie najgorzej pod tym względem wypada północna część miasta.

To może prywatne przedszkole?

Wyjściem z tej przykrej sytuacji jest posłanie dziecka do prywatnego przedszkola. Jak podkreśla prywatne przedszkole wesolekoziolki.pl – Poznań posiada coraz większą liczbę tego typu placówek. Jednak nie wszyscy rodzice są z nich zadowoleni. Powód? Uważają, że miejsca te traktują dzieci jako sposób na krótkotrwały biznes. Nie ma co ukrywać, że to właśnie aspekt ekonomiczny najmocniej odróżnia prywatne przedszkola w Poznaniu od ich państwowych odpowiedników, bo często bywają one dwukrotnie droższe. Warto jednak zauważyć, że na ten rok miasto podpisało umowy prawie z 60 żłobkami prywatnymi – samorząd miesięcznie dopłaca po 700 zł do każdego miejsca. Dzięki tym dofinansowaniom rodzice za pobyt dziecka w prywatnym przedszkolu płacą mniej więcej tyle, ile w placówce miejskiej. Trzeba jednak nie tylko zamieszkiwać w Poznaniu, ale także trzeba płacić w tym mieście podatki.

Trzeba jednak podkreślić, że prywatne przedszkola w Poznaniu to o więcej niż zwykłe wyjście awaryjne – to przede wszystkim atrakcyjna alternatywa. Placówki tego typu oferują niezwykle bogate programy wczesnej edukacji, które można dopasować do indywidualnych oczekiwań rodziców. Istnieją zatem przedszkola anglojęzyczne, prowadzone według metod opracowanych przez różne autorytety (np. Marii Montessori), placówki muzyczne, plastyczne etc. Dzięki temu dziecko może się rozwijać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Przedszkole prywatne gwarantuje bogaty program edukacji przedszkolnej oraz wysoką jakość wykończenia sal i zabawek, ale wiąże się to z wysokim kosztem czesnego.

Które przedszkole wybrać dla swojego dziecka? Ostateczna decyzja to wyłącznie kwestia indywidualnych oczekiwań, bo oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pamiętajmy, że na koniec końców zawsze liczy się wyłącznie dobro dziecka.

1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Wszelkiego rodzaju organizacje muszą radzić sobie ze zmianami technologicznymi, które stawiają całe sektory na głowie. Powoduje to zmianę dynamiki rynku i zachowań konsumentów, a także globalne wahania gospodarcze i wpływy geopolityczne. W samym środku tych wszystkich zmian znajdują się specjaliści…
W poniedziałek uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych zaburzeniom ze spektrum autyzmu.
Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z roz…
Fotografia Elżbiety Dzikowskiej trafiła do Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach. W piątek odbyło się otwarcie wystawy.
Porozumienie między Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Zespół Szkół w Objezierzu to bardzo dobra informacja dla uczniów z naszego regionu. Współpraca z wyższa uczelnia podnosi prestiż szkoły z Objezierze.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) modyfikuje sposób oceny jednego z zadań na egzaminie kończącym szkołę podstawową, polegającego na napisaniu m.in. zaproszenia, ogłoszenia lub rozprawki. Według komisji uczeń nie powinien mieć aż tak dużej swobody w formułowaniu argumentów podnoszonych w pracy -…