Przejdź do głównej treści

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan prawie gotowa

| dobocom | Edukacja

Przygotowania do rozpoczęcia tworzenia „Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan” wkroczyły w ostatnią fazę. – Większość szkół przesłała już nam nazwiska swoich bohaterów – wyjaśnia Piotr Gmerek, koordynator projektu z ramienia Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej. – Czekamy jeszcze na ostatnie zgłoszenia.

Projekt realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i OFEK obejmuje swym zasięgiem 226 wielkopolskich szkół podstawowych, w tym trzy z naszego powiatu.

Uczniowie czwartych, piątych i szóstych klas ze szkół podstawowych w Obornikach, Rogoźnie i Ryczywole stworzą autorską multimedialną notę, popartą badaniami i poszukiwaniami źródeł. Po dwóch latach „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” będzie już gotowa i dostępna dla wszystkich – tych najmłodszych i tych trochę starszych.

Dyrektorzy i nauczyciele biorący udział w projekcie zakończyli niedawno 3-dniowe szkolenia i warsztaty z zakresu skutecznego zarządzania projektem, użycia nowoczesnej technologii w edukacji oraz wystąpień publicznych. Kadra dowiedziała się także jak skutecznie poszukiwać informacji, posługiwać się platformą szkoleniową i pracować z grupą według metody projektu. Teraz nadszedł czas na młodzież – ich zadaniem jest wybór postaci, o których chcieliby stworzyć projekt. Wymóg jest jeden – bohaterowie muszą być związani z ich gminą.

Byłam pozytywnie zaskoczona reakcją uczniów – mówi Żaneta Mazurkiewicz, opiekunka grupy projektowej ze Szkoły Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Krzyżu Wielkopolskim. – Kiedy poprosiłam ich o wskazanie osób, jakim poświęcimy swoje wpisy, z zapałem przystąpili do szukania informacji. Pytali dziadków, rodziców, sąsiadów, a potem uzasadniali swoje decyzje. Wybór nie był łatwy. Ostateczną decyzję podjęliśmy ze względu na dostępność informacji. Zależało nam, aby osobiście porozmawiać z bohaterami lub osobami z ich otoczenia, które ich znały i pamiętają o ich zasługach. Muszę z dumą przyznać, że nam się to udało. Spotkanie z jednym z naszych bohaterów było bardzo wzruszające. Z niecierpliwością czekamy na kolejne - dodaje Żaneta Mazurkiewicz.

Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej jeszcze nie może zdradzić nazwisk wszystkich bohaterów. Będzie to możliwe dopiero po ich zweryfikowaniu przez ODN i zespół naukowy.

Musimy sprawdzić czy nazwiska się nie powtarzają – wyjaśnia Piotr Gmerek. – Jeśli kilka szkół zgłosi chęć pisania o tej samej osobie, będziemy musieli zdecydować komu przyznać pierwszeństwo. Prosimy o cierpliwość. Już niedługo wszystko będzie jasne.

Projekt „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” realizowany jest przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Projekt CDEW jest kontynuacją cyklu „eSzkoła”, w którym wcześniej uczestniczyli gimnazjaliści i licealiści z naszego powiatu. O wszystkich aktualnościach i postępach prac uczniów można przeczytać na stronie: www.cdew.pl lub na fanpage’u: www.facebook.com/projekt.cdew.

1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Wszelkiego rodzaju organizacje muszą radzić sobie ze zmianami technologicznymi, które stawiają całe sektory na głowie. Powoduje to zmianę dynamiki rynku i zachowań konsumentów, a także globalne wahania gospodarcze i wpływy geopolityczne. W samym środku tych wszystkich zmian znajdują się specjaliści…
W poniedziałek uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych zaburzeniom ze spektrum autyzmu.
Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z roz…
Fotografia Elżbiety Dzikowskiej trafiła do Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach. W piątek odbyło się otwarcie wystawy.
Porozumienie między Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Zespół Szkół w Objezierzu to bardzo dobra informacja dla uczniów z naszego regionu. Współpraca z wyższa uczelnia podnosi prestiż szkoły z Objezierze.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) modyfikuje sposób oceny jednego z zadań na egzaminie kończącym szkołę podstawową, polegającego na napisaniu m.in. zaproszenia, ogłoszenia lub rozprawki. Według komisji uczeń nie powinien mieć aż tak dużej swobody w formułowaniu argumentów podnoszonych w pracy -…